پس از توافق هسته ای، رفتار ایران در منطقه تغییر خواهد کرد؟

خانه/مقالات/پس از توافق هسته ای، رفتار ایران در منطقه تغییر خواهد کرد؟

پس از توافق هسته ای، رفتار ایران در منطقه تغییر خواهد کرد؟

برای اولین بار در تمام تاریخ جمهوری اسلامی، هنگامی که من گذرنامه خود را در فرودگاه بیروت در سا ل ۲۰۱۰مقابل افسر گذرنامه گذاشتم، این مامور به فارسی به من گفت؛ خوش آمدید!
خوش آمدید به فارسی در سراسر بیروت و به سمت جنوب این کشور به روی پارچه های بزرگ و پوسترها نوشته شده و در همه جا به چشم می خورد تا ورود رییس جمهور ایران اقای احمدی نژاد خوش آمد گفته شود.
همه می دانستند که چرا چنین استقبالی از ایرانی ها می شد. چهار سال از خاتمه جنگ اسراییل با حزب الله لبنان گذشته بود و استقبالی که از رییس جمهور ایران انجام گرفت توسط حامیان ایران و البته به خاطر پولهایی بود که به مردم لبنان داده شده بود.
دوست من که یک خبرنگار سرشناس لبنانی است گفته من را به اینصورت تصحیح کرد: کمکها و تخصیصاتی که تنها به حزب الله و حامیان آنها رسید نه به تمام لبنان بصورت مساوی.
واقعیت این بود که ایران جنوب لبنان را با چنان سرعتی ساخته بود که اثری از ویرانی جنگ دیگر دیده نمی شد. به خاطر دارم که در آن موقع بعضی از ایرانیان عصبانی و سرخورده بوده و شکایت داشتند از اینکه چرا خرج جنگ حزب الله با اسراییل را باید مردم ایران بدهند.
تصاویر مدارس مجهز و بیمارستان هایی که با سخاوت ایرانیان ساخته شده بود در تمام اینترنت پخش بود. مبالغ گزافی برای لبنانی ها صرف شده در حالی که بسیاری از دانش آموزان در ایران کلاس درس و صندلی برای نشستن نداشتند بخصوص در مناطق جنوبی کشور که همچنان در اثر جنگ با عراق بازسازی نشده است.
در آن سال تحریمها چندان اثر نکرده بود و قیمت نفت در بازارهای جهانی بالا بود و ایران می توانست هرچقدر که می خواهد و در هر راهی پول نقد مصرف کند.
امروز ایران کشوری است با اقتصاد فلج شده و بیشتر درآمدهای نفتی اش در بانکهای گوناگون جهان مسدود شده است و قیمت نفت نیز در نازلترین ارزش خود می باشد و تحریمها این کشور را در انجام بسیاری از کارها ناتوان کرده است.
دو سال کاری آزمایش دیپلماسی در دولت حسن روحانی و همچنین ریاست جمهوری باراک اوباما در نهایت به توافق هسته ای در ۱۴ جولای در شهر وین انجامید و بعد از آن نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در تاریخ ۲۰ جولای قطعنامه ۲۲۳۱ را در تایید این توافق صادر کرد.
نه لبنان و نه غزه، شاید اینبار دپیلماتهای ایران تنها بر روی حل و فصل پرونده هسته ای ایران تمرکز کرده بودند و با آرامش و احترام راهی پیدا کردند که از تله تهدید بین المللی که در فصل هفتم منشور سازمان ملل می توانست ایران را تهدیدی برای صلح و امینت جهانی معرفی کند، بگریزند.

اجرایی شدن توافق زمان خواهد برد و به نظر می رسد که این زمان چیزی نزدیک به ۶ ماه به طول بیانجامد چرا که کنگره آمریکا بایستی این توافق را تایید و پس از آن برداشته شدن تمامی تحریمها صورت خواهد گرفت و دارایی های ایران آزاد می شود.
توافق هسته ای تنها با تایید رهبر ایران میسر شد فردی که خشم و سرخوردگی در حال گسترش مردم خود را دید که تهدیدی برای حکومت بشمار می رفت. همچنین با کمبود نقدینگی، به سادگی “خوش آمدید” در منطقه تبدیل به “ بد آمدید” شده بود چرا که دیگر پول چندانی برای خرج کردن مصارف متحدین منطقه ای وجود نداشت.
همچنان برای ایرانی که دو جنگ را حمایت می کند، یکی در عراق و دیگری در سوریه هر دو هزینه گزافی در بردارند و با اقتصاد ناتوان و دشورای داخلی رویارویی با جهانی که برنامه هسته ای ایران را جنجال برانگیز می داند کار دشواری بود و در نهایت نظامیان و تندروها را واداشت تا گامی به عقب بردارند.
امروز به نظر می رسد که فرمان سیاسی در دستان دولت میانه رو حسن روحانی و وزیر خارجه وی محمد جواد ظریف باشد افرادی که آیت الله خامنه ای به آنها اعتماد دارد و از اینکه آنها چهره معرف حکومت باشند و نه نظامیان خشنود اشت.

رهبر ایران که از مذاکرات حمایت نمود به این وسیله یک چرخش بزرگ نیز در دیپلماسی ایران پدید آورد که برخواسته از جنجالهایی بود که کشورش در سطح داخلی و جهانی روی به آن داشت. چنانچه که توافق هسته ای ایران توسط کنگره آمریکا نیر تایید شود ما می توانیم بگوییم که ایران یک مرحله بزرگ از چالش های پیش رو را پشت سر گذاشته و آنها را به تاریخ سپرده و دوره جدیدی از تاریخ جمهوری اسلامی آغاز خواهد شد.
اما چیزی که باعث هراس کشورهای منطقه شده است بخصوص همسایگان عرب، چیزی نیست بغییر از سر بر آوردن دوباره نفوذ سپاه پاسداران و حضورشان در منطقه چنانچه که اقتصاد این کشور دوباره رونق گیرد و دارایی هایشان آزاد شود.
اما تا زمانی که دولت حسن روحانی ضعیف نشده باشد و توافق هسته ای بهم نخورد، نظامیان نمی توانند دست بالا داشته باشند.
اگر باور کنیم که توافق هسته ای آغاز دوره ای جدید در حیات رژیم در تهران است، همسایگان نباید واهمه از عواقب نفوذ نظامیان در منطقه داشته باشند چرا که آیت الله خامنه ای در پشت این دیپلماسی است در غیر اینصورت وی هرگز دست از برنامه هسته ای پیشرفته بر نمی داشت.
رهبر ایران گفت که وی علاقمند به گفتگوهای منطقه ای با آمریکا ندارد اما هیچ چیزی قطعی و مسلم نیست و شاید وی منتظر آن است که توافق به طور کامل اجرایی شود و وی بتواند گام بعدی را بردارد.
زمانی که توافق اجرایی شود و اعتماد کافی ایجاد شود، باز شدن درهای دیگر برای پیشگیری دیپلماسی در منطقه نیز فراهم می شود.
کشور عمان پیشنهاد داده است که گفتگوی مستقیم بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایان این سال انجام گیرد. با توجه به نقش کلیدی که عمان در آماده سازی گفتگوهای هسته ای بین ایران و آمریکا ایفا کرد، شاید باردیگر این کشور گزینه ایده عالی برای مهندسی روابط بهتر بین ایران و شورای همکاری خلیج فارس باشد. گفتگوی مستقیم تاثیری مثبت در یافتن راه حل برای بحران های موجود در منطقه دارد حتی اگر ایران از گفتگوی مستقیم با آمریکا طفره رود.

این نوشته من روز جمعه ۳۱ جولای در روزنامه الحیاه به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۸-۱۴ ۲۱:۴۰:۲۴ +۰۰:۰۰ مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۴|مقالات|۲ بدون نظر

۲ نظر

 1. افشین ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ۳:۲۱ ب.ظپاسخ

  تاریخ مطلب رو اشتباه درج کردید
  ۳۱ جولای! نه آگوست

  در صورت امکان با ایمیل بنده تماس بگیرید. پیشنهاد همکاری برای پوشش خبری دارم

  با تشکر

 2. omid ۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۷:۵۴ ب.ظپاسخ

  ۱- یک قائده کلی می گوید: دشمنِ دشمن تو دوست توست. هیچ شکی وجود ندارد که اسرائیل نه تنها دشمن ایران بلکه دشمن بسیاری از کشورهای منطقه است، بنابراین اگر ایران به لبنان کمک کرد برای این بود که دشمنش را در خانه اش زمین گیر کند که همینطور هم شد. اگر اسرائیل فرصت بیابد و در مناطق نزدیک مرز ایران حضور پیدا کند بدون شک همان کاری را با کشور ایران انجام می دهد که امروز با مردم فلسطین و غزه انجام می دهد. بیش از دو دهه است که اسرائیل تلاش می کند تا در مناطق اطراف ایران جای پای محکمی برای خود بیابد ولی خوشبختانه تا این لحظه چنین فرصتی را نتوانسته بدست آورد.
  ۲- ایران در سختی تحریم بسر می برد ولی با همه این احوال از نظر امنیت و اقتصاد نسبت به همه همسایگان خود در سطح بالاتری قرار دارد. این دوران سخت روزی به سر می رسد و قدرت اقتصادی ایران خود را نشان خواهد داد. آنچنانکه در گذشته نه چندان دور این تصور که روزی ایران بتواند به تنهایی در برابر کشورهای قدرتمند جهان بنشیند و مذاکره کند و شروط خود را بگوید نزد خیلی ها باورکردنی نبود، امکا ایران امروز به این قدرت و بلوغ سیاسی رسید.
  ۳- دوستداران ایران ، این کشور قدرتمند و مردم فهیمش را باورخواهند کرد و از پیوستن به آن خشنودمی شوند.

نظر بدهید