آیا روابط دیپلماتیک ایران و سعودی بزودی برقرار میشود؟

خانه/مقالات/آیا روابط دیپلماتیک ایران و سعودی بزودی برقرار میشود؟

آیا روابط دیپلماتیک ایران و سعودی بزودی برقرار میشود؟

سعودی‌ها نمی‌دانند که آیا از تغییرات اخیر در واشنگتن بهره می‌برند یا خیر، ولی به نظر می‌رسد آن‌چه در حال انجامش هستند، بهترین کار در خدمت منافع پادشاهی عربستان است. سخنان زیادی در آمریکا در مورد استقلال در زمینه انرژی و همچنین انقلاب نفت شیل شنیده می‌شود و برخی معتقدند که از این طریق می‌توان از نفت عربستان بی‌نیاز شد.
سعودی‌ها در قبال برخی شخصیت‌هایی که ترامپ در دولت خود به کار گرفته خوش‌بین هستند تا این افراد بتوانند رابطه میان دو کشور را بهبود بخشند. با این حال، آنها هنوز از سیاست ترامپ در قبال بحران سوریه و رابطه ترامپ با روسیه مطمئن نیستند. در زمینه وضعیت سیاست داخلی عربستان، دولت جدید این کشور در دوره سلمان بن‌ عبدالعزیز دو نکته را در روابط عربستان با غرب، به خصوص آمریکا مهم می‌داند. نکته اول، تهدید ژئوپلتیک ایران علیه عربستان و به شکل کلی منطقه و نکته دوم، شرایط اقتصادی داخلی.
در مورد ایران، عربستان معتقد است که تهران از آشوبی که آمریکا در عراق ایجاد کرد، به بهترین شکل سود برد. تهران از جریان‌های غیردولتی استفاده کرد تا نفود و قدرت خود را در تمام منطقه گسترش دهد، امری که باعث شده عربستان نسبت به این موضوع نگران شود که ایران قصد دارد این کشور را محاصره کند. محاصره‌ای که ایران تلاش دارد انجام دهد، از یمن شروع می‌شود که شبه‌نظامیان حوثی به نیابت از ایران در آن‌جا فعالیت می‌کنند. در عراق، نزدیک به صد هزار شبه‌نظامی مسلح شیعه از طرف ایران در نبرد موصل شرکت کرده‌اند. در سوریه، حزب‌الله و شبه‌نظامیان شیعه از نقاط دور دست مثل افغانستان و پاکستان فعال هستند. تهران حتی در امور فلسطین نیز دخالت کرده و از حماس و جهاد اسلامی حمایت می‌کند.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز یک‌شنبه ۵ مارس به خبرگزاری ایسنا گفت که برخی کشورهای همسایه (منظورعربستان بود) توهم دارند و باید در سیاست‌های خود در قبال ایران تجدیدنظر کرده و سیاست‌های واقع‌بینانه‌ای اتخاذ کنند.
مشکلات زیادی در منطقه وجود دارد: جنگ در یمن، مشکل داعش، مشکل جنگ داخلی در سوریه، ضعف لبنان، کاهش بهای نفت و چالش نفت شیل. تمام این مشکلات حقیقت داشته و توهم نیستند. حل بیشتر این مشکلات نیاز به همکاری دو قدرت منطقه‌ای یعنی ایران و عربستان دارد.
برخی کشورهای منطقه امیدوارند که با میانجی‌گری عمان و کویت، ایران می‌تواند در مراسم حج امسال حاضر باشد و چنین ارتباطی ممکن است به بازگشایی مسیر روابط دیپلماتیک میان دو کشور منجر شد.
در کنفرانس امنیتی که ماه گذشته در مونیخ برگزار شد، ایران به ناگهان خود را تحت فشار کشورهای منطقه به خصوص ترکیه، عربستان و اسراییل دید که همگی ایران را منبع تنش‌های منطقه خواندند.
صحبت با اسراییل دیگر به جز برای ایران، برای هیچ‌کدام از کشورهای منطقه جزو محرمات محسوب نمی‌شود. دیگران اهمیت موضوع را درک کرده‌اند، به خصوص اگر به مسایل امنیتی مربوط باشد. آن‌چه مشخص است این‌که فلسطین و آینده فلسطینیان بسیار مهم‌تر از آینده سوریه است.
وزیر خارجه عربستان می‌تواند کنار همتای اسراییلی خود نشسته و با او احوال‌پرسی کند، ولی مردم عربستان اهمیتی بیش از این به مسایل فلسطین می‌دهند. عربستان برای حل نزاع فلسطینی ـ اسراییلی تلاش‌هایی داشته که مشهورترین آن، ابتکارعمل صلح عربی است که ملک عبدالله بن عبدالعزیز در سال ۲۰۰۲ و زمانی که هنوز ولیعهد بود پیشنهاد داد و هنوز هم تنها توافق روی میز است که قابلیت اجرایی دارد.
ممکن است سیاست آمریکای جدید که همگی منتظر آن هستند، به معنای نداشتن سیاست مشخص و معلوم باشد. این بدان معنی است که کشورهای منطقه باید درک کنند تحمل یکدیگر و همکاری مشترک اهمیت زیادی دارد.
این مقاله تحلیلی من در سایت سی ان ان عربی– ۶ مارس به نشر رسیده است

توسط | ۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۲۳:۳۵:۰۸ +۰۰:۰۰ اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید