آیت الله خامنه ای در سالگرد انقلاب به مردم خود چه خواهد گفت؟

خانه/مقالات/آیت الله خامنه ای در سالگرد انقلاب به مردم خود چه خواهد گفت؟

آیت الله خامنه ای در سالگرد انقلاب به مردم خود چه خواهد گفت؟

تنها دو روز مانده به سالگرد انقلاب اسلامی ایران در یازده فوریه، به نظر رسید که رهبر جمهوری اسلامی آیت الله خامنه ای افکار عمومی را برای احتمال رسیدن به توافق با غرب آماده می کند.
سخنرانی اخیر وی و بعد از آن تویت هایی که در صفحه شخصی خود منتشر کرد نشان از نرمشی داشت که آنها را برای رسیدن به یک توافق کلی درباره برنامه هسته ای اشان با آمریکا و قدرتهای غربی آماده می کرد.
گروههای اصلی مذاکره کننده در این گفتگوها- این و آمریکا- هستند و هر کدام جداگانه نشان داده اند که می خواهند این توافق سیاسی حاصل شود. توافقی که از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی به ریاست جمهوری سرعت بیشتری پیدا کرده است.
سرانجام این گفتگوهای فشرده باعث رسیدن به توافق کلی در نوامبر ۲۰۱۳ شد و این توافق موقت تاکنون دوبار تمدید شده است. هدف اصلی از این تمدیدها یافتن راه حلی برای برداشتن تحریمهای اعمال شده بر ایران و در عین حال رسیدن به ضمانتی که نشان دهد توقف برنامه پیشرفته هسته ای ایران، تهدید اتمی شدن این کشور را از بین برده است.
گروهای مذاکره کننده ۵+۱ که همانا ۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان می باشند، سعی کرده اند تا باقی مانده اختلافات را برای رسیدن به یک توافق جامع تا پیش از اول جولای ۲۰۱۵ به سرانجام برسانند. درحالی که ایران و آمریکا نیز تلاشهای جدی برای کم کردن اختلافات انجام داده اند، تبلیغات منفی و دست کاری های منفی که توسط مخالفین انجام می گیرد نیز در این تاخیر بی تاثیر نبوده است.
همچنانکه رسیدن به توافق هسته ای مخالفینی جدی در ایران دارد، آشکار است که این رهبر جمهوری اسلامی است که حرف نهایی را دراینباره خواهد زد و اگر او تصمیم به توافق را گرفته باشد، هیچ فرد دیگری نمی تواند تصمیمش را به چالش گرفته و یا آن را با خطر مواجه کند.
تقریبا بعد از گذشت ۴ دهه دشمنی و تلخی بین ایران و آمریکا، زمان برای تغییر و پایان دادن به انزوای ایران و بهبود اقتصاد این کشور فرا رسیده است.
“ برای رسیدن به توافق، ایران به طور موقت غنی سازی ۲۰ درصدی در ارام و فردو را متوقف کرده اما طرف مقابل همچنان امتیازات بیشتری می خواهد” آقای خامنه ای در حساب تویتری خود نوشت.
او نشان داد که دیگر بیش از این برای خواسته های آمریکا به خود تکانی نخواهد داد و اینک زمان آن رسیده تا آمریکا نیز دست خود را نشان دهد.
روز یکشنبه وزیر خارجه آمریکا آقای جان کری بطور بسیار جزئی به ایران و برنامه هسته ای این کشور در خلال سخنرانی خود در اجلاس امنیتی مونیخ اشاره کرد. مشخص بود که آمریکا نمی خواهد درباره گفتگوهایش با ایران اطلاعاتی داده و یا این کشور را تحت فشار بگذارد. نرمش از هر دو سو قابل احساس است و اگر دولتها تصمیم گرفته باشند که به تاثیرگذاری های مخرب اعتنایی نکنند، ما نباید نگران عواقب توافق هسته ای باشیم.
فشارهای بسیاری روی نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو است تا سفر خود به آمریکا در ماه مارس و سخنرانی خود در کنگره این کشور را لغو کند. وی می خواهد درباره خطر رسیدن به توافق هسته ای با ایران، به آمریکا هشدار دهد.
جنگ بر سر باز کردن فضا برای ایران در بین جامعه بین الملل بالا گرفته است. البته که ایجاد هیچ تغییری بدون وجود مقاومت و جدال ممکن نیست و حکومت ایران بایستی برای چنین تغییری هنگامی که توافق انجام شود، آماده باشد چرا که این تغییر سرآغاز باز شدن فصل جدیدی بین دو کشور متخاصم پیشین نیز خواهد بود.
خامنه ای در روز یکشنبه از دولت و مذاکره کنندگان هسته ای حمایت کرد اما با طرح توافق دو مرحله ای مخالفت داشت و خواست که تحریمها در زمان انجام توافق برچیده شود.
توافق دو مرحله ای آن چیزی است که در ماههای گذشته مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکایی به کرات از آن نام برده اند. آنها از یک توافق سیاسی تا پایان ماه مارس و پس از آن توافق بر روی جزییات تا اول جولای که ضرب الاجل به اتمام می رسید، یاد کرده بودند.
هنوز رهبر ایران می خواهد که این توافق در یک مرحله بسته شود. چیزی که آیت الله خامنه ای پیشنهاد کرده طرحی هوشمندانه است چرا که رسیدن به توافق در یک مرحله جایی برای اختلاف عقیده و مخالفت باقی نمی گذارد. اما راه حل دو مرحله ای شاید فضا را برای مخالفانی که می خواهند گفتگوها را مختل کنند باز بگذارد.
ایرانیان مشتاق شنیدن نظر رهبر ایران در سالگرد انقلاب اسلامی در روز چهارشنبه هستند تا بدانند که سرانجام این گفتگوهای هسته ای موجب داشتن آینده ای روشنتر و بدون تحریم ها و تهدیدهای نظامی آمریکا و متحدین این کشور خواهد بود.
این نوشته من روز دوشنبه ۹ فوریه در العربیه انگلیسی به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۹ ۱۵:۲۲:۴۱ +۰۰:۰۰ بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید