از اسید پاشی تا اعدام، هفته ای تاریک برای ایران

خانه/مقالات/از اسید پاشی تا اعدام، هفته ای تاریک برای ایران

از اسید پاشی تا اعدام، هفته ای تاریک برای ایران

چند هفته گذشته، هفته های چندان شادی برای مردم ایران نبودند و روزهایی تاریک در تقویم اشان بشمار می آید. از حمله با اسید به صورت زنان در شهر تاریخی و فرهنگی اصفهان شروع شد و کشته شدن مشکوک خبرنگار زن جوان شبکه تلویزیونی پرس تی وی در مرز سوریه و ترکیه، قلب مردم را شکست. این هفته نیز اتفاقات دردناک با اعدام ریحانه جباری در روز شنبه پایان پذیرفت.
تصاویر زنانی که صورت هایشان را از دست داده و در انبوه باندهای جراحی پیچیده شده و روی تخت بیمارستان ناله می کردند، قلبهای مردم را پاره پاره کرد. آنگونه که گفته می شود این حملات با اسید به دلیل آنکه آنها حجاب مطلوب و مورد نظر گروههای افراطی را نداشته اند انجام گرفته است. مردم وحشتزده در تهران و اصفهان دست به تظاهرات زده و خواستار اجرای اعدالت برای قربانیان این حادثه شدند.
هرچند که دولت این ادعا را رد کرد که اسید پاشان به علت مبارزه با بی حجابی و بدحجابی دست به این کار زده باشند. در گزارشها آمده که ۴ زن جوان تاکنون ( از اوسط مهر ماه) در شهر اصفهان مورد حمله قرار گرفته اند و تاکنون بازداشتی نیز انجام نگرفته است.
در حکومت مردانه روحانیون. زنان همواره در دستگاه قضایی نصف مردان به حساب می آیند و نیمی از مشکلات نیز محسوب می شوند. در این سیستم دادرسی، معمولا مردان بیشتر حق دارند و یا خطای آنها بیشتر پوشیده می ماند و معمولا برای مواردی که نمی توانند توضیح دهند عبارت ؛ امنیت ملی ؛ راه حلی است تا سکوت کنند.
مبارزه با جنایت و ایجاد امنیت در کشور بیشتر مواقع نتیجه اش به مجازات اعدام می رسد. داشتن رتبه دوم جهانی بعد از کشور چین به وضوح نشان دهنده این ادعا است. به گفته سازمان عفو بی الملل ۳۶۹ نفر در انظار عمومی در یکسال گذشته به دار آویخته شده اند که این رقم شامل اعدامهای داخل زندان نمی باشد.
این هفته، اعدام ریحانه جباری ۲۶ ساله، فردی که ادعا می کرد که در دفاع شخصی خود در مقابله به تجاوز جنسی در ۱۹ سالگی مردی را به قتل رسانده بود، علی رغم خواست عموم برای بخشش روز شنبه ۲۵ اکتبر اعدام گردید.
طراح دکوراسیون داخلی- ریحانه- در سال ۲۰۰۷ به قتل مرتضی سربندی محکوم شد. دادگاه ادعای وی در دفاع شخصی را نپذیرفت و او مجرم و حکم قصاص داد. سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای قبل از اجرای حکم ریحانه نوشته بود که در پرونده وی و تحقیقات انجام شده اشکالات عمیقی وجود دارد و ادعای جباری به درستی تحقیق نشده است.
علی رغم خواست عموم و گروههای بین المللی بر قوه قضاییه این کشور در برگزاری دادگاهی تازه برای وی، پرونده او مانند بسیاری دیگر، بسته شد بدون آنکه حقیقت برای مردم آشکار شود و دلیل این قتل همچون رازی باقی ماند.
نه تنها گروههای بین المللی بلکه داخل ایران نیز، بعضی از چهره های محترم و با اعتبار در بین مردم نظیر هنرمندان و خانواده شهدا نیز از خانواده مقتول -سربندی- خواسته بودند که این دختر جوان را که ۷ سال نیز در زندان گذرانده است ببخشند.
آقای محمدرضا شجریان، برجسته ترین استاد زنده موسیقی ایران، هفته پیش در صفحه فیس بوک خویش نامه ای خطاب به خانواده سربندی منتشر کرد و از آنها خواست که این دختر را ببخشند.
استاد شجریان مانند میلیونها ایرانی دیگر که فکر می کردند این دختر نبایستی اعدام شود، در نامه خود نوشته بود:
وقتى عواطف اجتماعى به اوج نقطه انسانى خود میرسد همگان کار خیر و نیکو را انتظار می کشند. هیچ عاطفه پاک انسانى خون را با خون نمی شوید ت.
به هرجهت خون انسانى ریخته شده و دیگر انسانى ٧ سال درزندان ساعتهاى عمر را با مرگ و زندگى شمارش کرده است .
وجدان اگاه وبیدار جامعه امروز گذشت را ازشما انتظار میکشد و تحسین می کند از انتقام هراس دارد
سزاوار است با بزرگوارى خانوادگى ازکشتن بپرهیزید و به انسان درمانده و نا امیدى زندگى دوباره ببخشید تادیگر انسانها را خوشحال کرده باشید ،
پیشنهاد وخواهش من اینست
این دختر رانکشید “د .
ریحانه جباری بامداد صبح شنبه به دار آویخته شد و مرگ وی میلیونها ایرانی را در بهت فرو برد
ایرانی ها از روز شنبه به طور وسیعی از طریق شبکه های ارتباط جمعی خانواده سرابی را مورد حمله قرار داده اند و همینطور فرد مقتول را که هویت واقعی او و رابطه اش با این دختر و سیستم همچنان در سایه مانده است.
امروز با تمامی ناراحتی ها و دلخوری هایی که پیش آمده است، توقع مردم از مذاکرات هسته ای در پیش رو تغییری نکرده است. اگر که گفتگوهای ایران شکست بخورد، واکنش جامعه غیر قابل پیشبینی خواهد بود چرا که بساری روی دولت جدید روحانی و حل شدن گرفتاری های خود و مشکلات داخلی و بین المللی حساب کرده اند. شواهد بسیاری نشان می دهد که روابط بین الملل کمی بهتر شده است و دلیل آن نیز رسیدن تور قطار عقاب طلایی به ایران است که برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی یک قطار خصوصی اروپایی اجازه یافته تا وارد ایران شود. عقاب طلایی به شهر قدیمی یزد ، اصفهان و شیراز و در نهایت به تهران خواهد رسید. اما این پیشرفت ها برای حقوق مدنی و پرونده هسته ای ایران خیلی کم بوده است!‌
این نوشته من روز دوشنبه ۲۷ اکتبر در سایت العربیه انگلیسی منتشر شده است

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۹ ۱۴:۴۳:۳۴ +۰۰:۰۰ آبان ۷ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید