اصلاحاتی که محمد بن سلمان برای سعودی در نظر دارد

خانه/مقالات/اصلاحاتی که محمد بن سلمان برای سعودی در نظر دارد

اصلاحاتی که محمد بن سلمان برای سعودی در نظر دارد

تنها چند روزی مانده به پایان ماه رمضان، ملک سلمان پادشاه سعودی پسر ۳۱ ساله خود محمد بن سلمان را ترفیع و به مقام ولیعهدی برگزید.
تا آنجا که به سیاست گذاری های داخلی سعودی باز می گردد، در ژانویه ۲۰۱۵، ملک عبدالله درگذشت و جانشین وی ملک سلمان تصمیم گرفت تا اهمیت بیشتری به مشکلات اقتصادی داخل کشور دهد.
این تصمیم شامل ایجاد اشتغال برای زنان و مردان جوانی بودکه به تنوع در اقتصاد نیاز داشتند وی می خواست که اقتصاد کمتر در محوریت دولت باشدو بخش خصوصی نیز به رسمیت شناخته شود. ملک سلمان یکی از پسران جوان خود، محمد ۳۱ ساله را که اینک بیشتر به ام بی اس اشتهار دارد راانتخاب کرد تا با این مسایل مقابله کند و همینطور با تهدیدات ژئوپلتیکی.
این شاهزاده متمایز و جوان توانست بین جوانان که بر طبق آمار دو سوم جمعیت سعودی را تشکیل می دهد ارتباط برقرار کند و انرژی وی او را به سمت آن چیزی راند که در عربستان به آن در اصطلاح “خیلی سعودی بودن”می گویند و توانست انگیزه بسیاری در نسل جدید ایجاد کند.
در داخل کشور، در نظر پادشاه اولویت با تنوع اقتصاد بود و انتصاب او به نظر می آید که مربوط به دو سندی باشد که به عنوان تحقق خواست ملک سلمان توسط شاهزاده محمد تدوین گردید. چشم انداز ۲۰۳۰ و طرح تحول ملی در سال ۲۰۲۰.
یک دولت نفتی بودن یک سیستم متورم حقوقی ایجاد کرده است که دو سوم جمعیت کارمند کشور را در این بخشهای عمومی جای داده است. و بزرگترین بودجه کشور سهمی است که بایست به عنوان حقوق و مزایا به این جمعیت شاغل پرداخت شود.
این سیستم پایداری نیست، بخصوص هنگامی که قیمت نفت پایین می آید.
شاهزاده محمد ب سلمان به موسسات مشاوره خارجی رجوع کرد تا برایش پیش نویس این طرحهای اصلاحی را تهیه کنند.
رهبری کنونی سعودی معتقد به خصوصی سازی و سیاستهای اقتصادی نئو لیبرال است. از لحاظ اقتصادی، با پایین آمدن قیمت نفت مشکل واقعی ایجاد میشود، کسری بودجه، پرداخت نشدن حقوق افراد طرف قرارداد برای پروژه هایی که هزینه هایی با سرمایه کامل نیاز دارد و در نهایت بحران نقدینگی از مشکلات اصلی بشمار میرود.
علاوه بر این، ایده ساخت بزرگترین مرکز سرمایه وجود دارد که توسط صندوق سرمیاسه گذاری دولتی اداره خواهد شدکه ۲ تریلیون دلار دارایی خواهد داشت که می تواند خارج از کشور سرمایه گذاری و از منافع درآمد حاصل کند.
اینها تفکرات بزرگ و نقشه های بلندپروازانه ای است که ام بی اس در سر دارد و همچنین می خواهد که سوبسید آب و برق و گازوییل را کاهش دهد و حقوق و مزایای دولتی را نیز کم کند. این تغییرات برخی سختی ها در داخل کشور ایجاد کرده است اما اصلاح اقتصادی وی ضروری است تا بتواند به هدف تعیین شده در سال ۲۰۳۰ برسد.
از اصلاحات اجتماعی که بگوییم، وی بشدت از قدرت پلیس مذهبی کاسته است. همچنین شورای علمای دینی را باز تنظیم کرده است که می تواند پیشبینی برای اصلاحات اجتماعی وی در سال ۲۰۱۷ و از جمله حق رانندگی زنان باشد.
تمامی این اهداف برای عربستان سعودی و یا کشورهایی مذهبی نظیر آن به نظر می رسد. شکست سیستم حقوقی در این کشورها دشوار است اما بنظر می رسد که باید این کار را انجام دهند، برای ایتکه نفت یک منبع محدود است و کشوو نمی تواند در این سیستم و رویه کنونی حفظ شود.

این مقاله تحلیلی من در سایت سی ان ان به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۶-۵-۱۷ ۱۸:۵۵:۴۶ +۰۰:۰۰ تیر ۱۱ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید