افغانستان در روز انتخابات به پا خواست

خانه/مقالات/افغانستان در روز انتخابات به پا خواست

افغانستان در روز انتخابات به پا خواست

چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، کابل و دیگر شهرهای بزرگ افغانستان، شهر ارواح شده بودند. مشکلات امنیتی به وجود آمده مردم را هراسان کرده بود. اما به ناگهان در روز انتخابات شهرها زنده شدند. علی رغم مشکلات امنیتی، از دست دادن فرصت انتخاب رییس جمهوری قانونی از طریق صندوق های رای دشوار اما تکرار ناشدنی بود. به نظر می آمد که مردم افغانستان کاملا متوجه حساسیت و اهمیت انتخابات شده بودند.
انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان ۵ سال یکبار انجام می گیرد، برنده این انتخابات تا سال ۲۰۱۹ رییس جمهور افغانستان خواهد ماند و بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی و انتخاب حامد کرزی این نخستین باری خواهد بود که بعد از ۱۲ سال فرد دیگری زمام امور را به دست خواهد گرفت. انتخابات سال ۲۰۰۹ با تلخکامی مردم و نامزدهای انتخابات به پایان رسید. انتخاباتی که با تقلب های سازمان یافته و مستند خاتمه یافت و میلیونها رای باطل گردید. کرزی پذیرفت که انتخابات به مرحله دوم رود و او دکتر عبدالله عبدالله رقیب وی با یکدیگر رقابت کنند. اما در عمل در کشوری فقیر و بحران زده، برگزای انتخاباتی دیگر چندان کار ساده ای نیست. دکتر عبدالله از شرکت در مرحله دوم انصراف داد و به این ترتیب کرزی بار دیگر در قدرت تثبیت شد.

من به خاطر دارم که ۵ سال پیش درست بعد از انتخابات از دکتر عبدالله پرسیدم که چنانچه ایشان از هواداران خود خواهند خواست که دست به تظاهرات و اعتراض به نتیجه انتخابات بزنند یا خیر. دکتر عبدالله به من گفتند که وی هرگز شرایط حساس امنیتی کشور را با دعوت به تظاهرات به مخاطره نخواهد انداخت. کشور ما، وضعیت تثبیت شده ای ندارد و چنین فعالیتهایی در خیابان می تواند از کنترل خارج شده و باعث ایجاد هرج و مرج و درگیری های بسیار و ایجاد فرصت برای تروریست ها و اغتشاش گران شود.
اما دکتر عبدالله که اینبار نیز در انتخابات شرکت کرده، گفته است که وی اینبار در مقابل تقلب سکوت نخواهد کرد. در کشوری که رشوه خواری و تقلب بخشی از زندگی روزمره مردم است، شانس برگزاری انتخاباتی شفاف و عادلانه چندان زیاد نیست.
مردم درباره اینکه دکتر زلمای رسول کاندیدی که به نظر آنها آقای کرزی از وی حمایت می کند زیاد صحبت میکردند. به خاطر مشکلات امنیتی ۷۴۸ مرکز رای دهی در روز انتخابات تعطیل بودند. در حالی که بسیاری از مرکز رای گیری هم چندان امن نبودند، بعضی از کاندیدها ادعا کردند که برخی از مراکز تعطیل شده شرایط امنیتی دشواری نداشتند و آقای کرزی به دلیل آنکه رای آنها را پایین بیاورد ادعای مشکلات امنیتی کرده است.
در حالی که هراس از شفافیت و عادلانه بودن مراحل مختلف رای گیری و شمارش وجود دارد، اما مردم افغانستان نشان دادند که آماده بودند هر خطری را به جان بخرند و از این فرصت استثنایی استفاده کنند. خسته از ۱۲ سال پیکارهای پراکنده شورشیان و نا امنی در سرتاسر کشور و ناتوانی کرزی در ایجاد امنیت و آرامش بسیاری از افغانها بیشتر نگرانند تا فرصت را از دست بدهند و دنیا آنها را رها کند تا نگران طالبان و بمب گذاران انتحاری باشند.

این نوشته من روز شنبه ۵ آوریل در روزنامه شرق الاوسط به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۲ ۲۳:۳۲:۲۴ +۰۰:۰۰ فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید