اقتصاد ایران نیاز به توافق هسته ای سریع دارد

خانه/مقالات/اقتصاد ایران نیاز به توافق هسته ای سریع دارد

اقتصاد ایران نیاز به توافق هسته ای سریع دارد

چهاردهم ژانویه مذاکرات هسته ای ایران با غرب، با ملاقات دو جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا آقای ظریف و آقای کری در ژنو از سر گرفته خواهد شد.
کری و ظریف امروز مقدمات و برنامه کاری گروه مذاکره کننده را که از ۱۵ تا ۱۷ژانویه نشست خواهند داشت را تعیین کرده و پس از آن مذاکرات گروه ۵+۱ را که با گروههای کاری آمریکا و ایران در ۱۸ ژانویه ملاقات خواهند داشت.
با بدست نیامدن توافق جامع هسته ای، ایران و غرب موافقت کردند تا گفتگوها از ۲۳ نوامبر تا اول جولای ۲۰۱۵ به مدت هفت ماه تمدید شود.
مذاکره کنندگان می گویند که هدف نهایی غرب و ایران رسیدن به یک توافق سیاسی تا ماه مارس است و هفت ماه تمدید شده این فرصت را به آنها خواهد داد که موضوعات فنی و تکنیکی توافق را نهایی کنند.
علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران به صراحت گفت که مذاکرات تقریبا خاتمه یافته و آنچه که باقی مانده است بر سر ظرفیت تولید غنی سازی سالیانه و حجم این غنی سازی است.
خبرگزاری فارس ایران از قول آقای صالحی نوشته است که ؛ “هنگامی که گروه ۵+۱ مورد مربوط به مرکز آب سنگین اراک را در مرکز ایران مطرح کردند،این کشور (‌ایران) اعلام کرد که این راکتور آب سنگین را دوباره طراحی تا میزان تولید پولوتونیم در این مجتمع از ۱۰ کیلو به ۱ کیلو تقلیل یابد. در موارد دیگر نیز- مانند غنی سازی اورانیوم- ایران تغییراتی انجام داده است. ”
اگر برنامه ایران در سال ۲۰۱۵ بدینگونه پیش رود، آقای روحانی رییس جمهور ایران بایستی حمایت گروههای تندرو را برای بدست آوردن توافق نهایی با خود همراه داشته باشد
تا کنون دو بار گفتگوهای ایران با غرب تمدید شده است. تمدیدی که چندان خوشایند ایران نبوده است هرچند که این تمدید نشان دهنده جدیت هر دو طرف در رسیدن به توافق نیز می باشد.

نشانه هایی وجود دارد که همراه شدن تندروها بسوی تایید کردن توافق جامع هسته ای را در حرکتی مصلحت اندیشانه نشان می دهد.
اما متوجه بودن و نظارت بر حالات و رفتارهای رهبر ایران آیت الله خامنه ای چالش دیگری است که همچنان در برابر تیم های مذاکره کننده می باشد.
اخیرا آیت الله خامنه ای از خود ناخشنودی نشان داد و مذاکره کنندگان را به تمسخر گرفت و گفت: من مخالف مذاکره نیستم. بگذار تا آنجا که دلشان می خواهد مذاکره کنند!

آیا در بیان وی تضادی به چشم می خورد؟ یا به طور ساده رهبر ایران می خواهد که کمی فضا و آمادگی برای رو در رویی با دولت چنان که مذاکرات شکست بخورد، داشته باشد.
شاید ناخشنودی رهبر ایران از آنجا نشات گرفته که تحریم هایی که قرار بود بعد از انجام توافق موقت (در نوامبر سال ۲۰۱۳ در ژنو) بر داشته شوند، همچنان پابرجا هستند.
شاید وی نگران است که اگر توافق جامع بدست آید، این توافق وسیله ای باشد برای غرب در داشتن دست بالا در حالی که برنامه هسته ای پیشرفته این کشور که وسیله چانه زنی بود از بین رفته و تحریم ها نیز همچنان بر سر جای خود باقی بمانند.

به طور یقین رهبر ایران مخالف مذاکرات نیست چرا که اقتصاد این کشور نشانه هایی از بهبود در سال ۲۰۱۴ و از زمان توافق موقت با غرب از خود نشان داده است. آقای روحانی شعار بهبود اقتصاد را به عنوان وسیله ای برای منکوب کردن مخالفان خود استفاده می کند اما بهبود حقیقی اقتصاد زمانی ممکن است که توافق دائمی بدست آمده و آشکار است که تمامی گروهها و جناحها در ایران از تندروها گرفته تا اصلاح طلبها و میانه روها موافق این توافق هستند.
با بهتر شدن اقتصاد، فرصتهای مناسبی برای بازرگانی و سرمایه گذاری در این کشور فراهم می شود و بدین وسیله کیفیت زندگی در ایران بالا رفته و رونق اقتصادی ثبات سیاسی نیز به ارمغان خواهد آورد. تورم در این کشور در شش ماه گذشته به نحو چشمگیری کاهش یافته و به عنوان نشانه ای مثبت به ما می گوید که اقتصاد تا چه اندازه می تواند احیا و شکوفا شود اگر که توافق بدست بیاید.
با دلایلی که بر شمرده شد، منفعت ایران در این است که از فضای آنی و امکان رسیدن به توافق هسته ای استفاده کند مگر آنکه معامله بهتری برای آنها روی میز باشد.
و سناریو دیگری نیز می توان تجسم کرد اگر گفتگوها به شکست بیانجامد. با اُفت بیش از ۴۵ درصدی قیمت جهانی نفت و ترکیبی از تحریمهای جدیدی که بر روی ایران اعمال می شود، اقتصاد این کشور فلج خواهد شد. چنین واکنشی می تواندباعث ایجاد اختلافات و تنش های سیاسی در داخل کشور شود. مانند اعتراضاتی که در سال ۲۰۰۹ و پس از انتخابات ریاست جمهوری شاهد آن بودیم.

این مقاله من روز دوشنبه ۱۲ ژانویه در العربیه انگلیسی منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۹ ۲۱:۴۴:۰۰ +۰۰:۰۰ دی ۲۴ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید