اقتصاد می تواند محرک تصمیمهای سیاسی ایران باشد- الاهرام

خانه/مقالات/اقتصاد می تواند محرک تصمیمهای سیاسی ایران باشد- الاهرام

اقتصاد می تواند محرک تصمیمهای سیاسی ایران باشد- الاهرام

گفتن از آمریکا و شرکت های آمریکایی دیگر در ایران امروز تابو نیست، چرا که بهبود اقتصاد راهی است که ایرانیان می خواهند در پیش گیرند و می دانند که برای تحقق این خواسته توافق هسته ای نبایست خدشه دار شود.
“ ما هیچ مشکلی برای آمدن کمپانی های آمریکایی نداریم تا در بخش نفت و گاز ما مشارکت داشته باشند. آنها توسط کشور خودشان محدود شده اند و ما این را می دانیم.” وزیر نفت ایران در حاشیه اجلاس اوپک به خبرنگاران گفت.

برای کار کردن با آمریکایی ها و یا سعودی ها مشکلی وجود ندارد، حتی در این روزهایی که تنش بین این دو کشور مسلمان بالا است. نشست وزرای نفتی اوپک نشان داد که بازرگانی همیشه می تواند یک استثنا باشد، همانطوری که اوپک به یک توافق برای ادامه کاهش ۱.۸ میلیون بشکه در روز برای ۹ ماه آینده علی رغم اختلاف نظرهای سیاسی رسید.
این تصمیم بطور عمده برای مقابله با تولید کنندگان آمریکایی نفت شل گرفته شد که بزرگترین تهدید برای تولید کنندگان نفت عضو اوپک و غیر عضو بشمار می روند. علی رغم اختلاف نظرات در موارد سیاسی، تمامی اعضای این کارتل نفتی و غیر عضو با یکدیگر متحد شدند تا استراتژی واحدی را برای حفظ منافع اقتصادی خود اتخاذ کنند.
با وجود سفر تحریک آمیز رییس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ به عربستان سعودی که محور آن تهدید ایران تلقی شد، در ایران روحیه مردم در برابر آمریکا و همکاری های منطقه ای همچنان مثبت ارزیابی میشود.
آقای ترامپ در ۱۸ ماه می، تعلیق تحریم های مرتبط با برنامه های هسته ای ایران را برای سه ماه دیگر تمدید کرد که نشانه ای مثبت ارزیابی شد و به سرمایه گذاران خارجی این اجازه را داد که وارد بازار ایران شوند همانطور که شرکت نفتی توتال آنگونه که وزیر نفت ایران گفت در حال انجام آخرین مراحل امضا قرارداد با شرکت نفت ایران است.

در ایران، رییس جمهور منتخب، حسن روحانی، از گرفتن طرف و سمت و سو درباره کنفرانس ریاض طفره رفت. وی که در اولین نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران ( پس از انتخاب مجدد خود) سخن می گفت، گفته های کنفرانس ریاض را، فقط حرف، خواند و گفت که وی در انتظار سیاست آمریکا در منطقه خاورمیانه می ماند تا با توجه به آن بتواند واکنش نشان دهد.
هیچکدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز در هنگام تبلیغات خود درباره سیاست خارجی ایران و رابطه اشان با آمریکا در صورت برنده شدن چیز زیادی نگفته نبودند. این یک سیاست محتاطانه از سوی هر ۶ کاندید بود که شاید برای کم کردن تنش ها با آمریکا اتخاذ شد.

با نادیده گرفتن آنچه که پادشاه سعودی درباره ایران در کنفرانس ریاض گفت، در یک گفتگوی تلفنی با امیر قطر، حسن روحانی به وی گفت که ایران آماده گفتگوهای صلح با کشورهای عرب است. (۲۷ ماه می)
در وب سایت رییس جمهور ایران حسن روحانی آمده بود که وی در گفتگوی تلفنی با شیخ تمیم آل ثانی امیر قطر درباره اختلاف بین مسلمانان و برداشتن گامهایی در جهت صلح و برادری سخن گفته است.
رهبران سیاسی ایران، انتخاب مجدد روحانی با اکثریت بالا را فرصتی می بینند که انرژی جدیدی در تعهد آنها به تبادلات با غرب و ارتباط با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواهد داد، تا بدین وسیله راهکارهایی را برای وضعیت پیچیده بحران منطقه بخصوص سوریه پیدا کنند.
در میان خبرنگارانی که گفتگوهای هسته ای را پوشش می دادند این شایعه شنیده میشود که به زودی باب گفتگوهای غیر هسته ای با آمریکا نیز آغاز می شود. چنین تلاشی نیاز ایران به ادامه رابطه اقتصادی و معاملات بازرگانی به کشورهای همسایه را نشان می دهد و چنین نگاهی فرصتهای بیشتری را برای سرمایه گذاری در آینده ایجاد خواهد کرد.

واضح است که فرصتهای اقتصادی ایجاد شده در رابطه با کشورهای عضو در شورای همکاری خلیج فارس برای ایران منفعت بیشتری تا حضور نظامی آنها در منطقه دارد. در حالی که هیچکس توقع ندارد که نظامیان ایران بصورت یکطرفه خلع سلاح و منطقه را ترک کنند، توافقی که در اوپک انجام گرفت نشان داد که چگونه بازرگانی جهانی می تواند بستری برای پیشرفت و کار در نقاط مختلف جهان باشد و اختلافات سیاسی را به چالش کشد.
چیزی که کشورهای منطقه مترصد دیدن و شنیدن آن هستند، چگونگی ارتباط سیاسی است که دولت ایران خواهان آن است. ارتباطی که با اعتماد و به سوی همکاری های چندجانبه و تشنج زدایی پیش رود.
یکی از نمایندگان اوپک به صورت غیر رسمی به من گفت که امیدوار است کشورهای منطقه مانند تصمیمی که برای تعدیل بازار نفت گرفتند، بتوانند تصمیم های مهمی نیز برای منطقه بگیرند.

این مقاله تحلیلی من در مجله انگلیسی الاهرام مورخ یکم ژوئن ۲۰۱۷ به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۶-۴-۸ ۲۱:۱۰:۵۰ +۰۰:۰۰ خرداد ۱۴ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید