حزب اللهی که ایران ساخته است- الاهرام

خانه/مقالات/حزب اللهی که ایران ساخته است- الاهرام

حزب اللهی که ایران ساخته است- الاهرام

حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان هفته پیش گفت که ایران مخارج این گروه نظامی را می پردازد و برای آنها تسلیحات فراهم می کند. “تا زمانی که ایران پول داشته باشد، ما هم پول داریم”. شیخ حسن نصرالله در ۲۴ ژوئن آن را گفت.
گفته وی، برداشت تبلیغاتی وسیعی به همراه داشت برای کسانی که مخالف ایران و یا رقبان منطقه ای این کشور هستند. باعث شد تا گفتگوها و تردیدها در سطح جامعه بین الملل که خواستار ایجاد رابطه بهتر با ایران هستند بیشتر شده و سرعت بهبود روابط اقتصادی و سیاسی را در دست انداز بیاندازد.
حزب الله در فهرست گروههای تروریستی ایالت متحده آمریکا و کشورهای اروپایی قرار دارد. ارتباط با این گروه، بخصوص ارتباطات مالی، می تواند مشکلات گوناگونی را به همراه داشته باشد که نمونه آن تحریمهایی است که بر روی افراد مشخصی در ایران که با حزب الله ارتباط دارند اعمال شده است.
بیش از دو میلیارد دلار از دارایی های ایران در بانکهای آمریکا مسدود شده و طبق رای دادگاه بخشی از آن به قربانیان حملات تروریستی پرداخت خواهد شد. خانواده قربانیان حمله به ناو آمریکا در لبنان در سال ۱۹۸۳ که موجب کشته شدن تعدادی از تفنگداران این کشور شد از ایران شکایت کرده اند. حزب الله در این حمله مقصر شناخته شد و ایران به عنوان حامی این گروه تروریستی مسئول و به همین دلیل دادگاه آمریکا دارایی های این کشور را توقیف کرد.
“ما نباید نگران پیشامدهای گفته های نصرالله باشیم.” رمضان شریف یکی از سخنگویان سپاه پاسداران در ۲۶ ژوئن آنرا گفت. وی گفت که ایران مرحله تنبیهی برای حمایت حزب الله را پشت سر گذاشته و این اعتراف شیخ نصرالله نمی تواند عواقب بیشتری برای ایران داشته باشد.

اما گفته این سخنگو نشان داد که سپاه پاسدران از گفته حسن نصرالله چندان نیز خوشایند نشده است، و می دانند که عواقب بیشتر پیش بینی نشده ای در راه است.

گروه مقاومت حزب الله، توسط ایران ایجاد شد تا کمر بند مقاومتی در مقابل اسراییل در لبنان و در حمایت از مقاومت فلسطین اشغال شده ایجاد کند. در طول سالیانی که گذشته است وضعیت این گروه بهتر شده و اینک تبدیل به یکی از پر قدرت ترین احزاب نظامی و سیاسی لبنان شده است.
اما در نگاه بسیاری، این گروه هنوز چیزی نیست بغیر از دست نشانده ایرانی و مسئول بن بست سیاسی فعلی در این کشور که موجب شده لبنان در دو سال گذشته نتواند رییس جمهور انتخاب کند. حزب الله لبنان بارها در پارلمان این کشور کاندیدهای مورد نظر را با حق وتو، بارها رد کرده است.
در ایران وجه این گروه بهتر از وضعیت آنها در لبنان نیست، اما مردم به آسانی و آزادی اجازه بیان نظر خود را ندارند و به همین دلیل رسانه های مجازی مملو از شکایات مردم از هزینه ای است که حکومت و دولت برای حمایت از این گروه و حکومت سوریه می پردازد.
ایرانی ها به دلیل رابطه مالی، این ارتباط و دوستی را حقیقی نمی دانند. مردم به سختی باور می کنند که چنین حمایتی ضروری است، و احساس می کنند که حزب الله جز دردسر چیزی برای ایران نداشته است.
روشن نیست که چرا شیخ نصرالله تصمیم گرفت که ناگهان رابطه این گروه با ایران را زیر نورافکن بگذارد. شاید احتیاج به پول بیشتری داشته و شاید گفته وی به این معنی بوده که ایران را تشویق به پرداختهایی کند که این روزها شایع شده که حزب الله در مضیقه مالی قرار دارد.
تجدید سازماندهی حزب الله در داخل سوریه می تواند انگیزه دیگری برای نصرالله باشد که به سرعت و پیش از آنکه قدرتهای بزرگ آینده سوریه ای را تعیین کنند که بدون بشار اسد و حذف حزب الله خواهد بود، وارد عمل شود.
اگر حزب الله به پول ایران نیاز دارد برای وجود و حضور، ایران نیز به حزب الله نیاز دارد که در این جنگ نیابتی با اسراییل برای آنها بجنگد و همچنین اجازه دسترسی آسان به سوریه را بدهد. برای رژیم اسد، دوستی با ایران ضروری است، هرچند که بسیاری از سوری ها با دشمنی درباره ایران حرف می زنند و نقشی که در جنگ داخلی کشورشان داشته است.

ایرانی های بسیاری در این جنگ داخلی در سوریه کشته شده و گفته می شود که برخی نیز توسط داعش به اسارت گرفته شده اند. مرگ و اسارت هزینه سنگینی است که ایران برای حمایت از گروههای نظامی مانند حزب الله و رژیم اسد در سوریه می پردازد.
گفته نصرالله می تواند درباره تصمیم گیری های پشت پرده به ما بگوید، شاید با آگاهی مقامات ارشد در سپاه پاسداران بوده تا ایران را از برخی قید و بندها و مسایلی که درگیر آن است برهاند.
ماجرای ایران-کنترا در سال ۱۹۸۶ هنگامی اتفاق افتاد که یکی از منصوبین به کمیته انقلاب ( سپاه امروز)، اطلاعاتی را درباره توافق مخفیانه تسلیحاتی بین ایران، اسراییل و آمریکا را در اختیار یک روزنامه لبنانی قرار داد. این درز اطلاعاتی به ضرر منافع ملی ایران بود، چرا که کشور در حال جنگ با عراق و بخاطر تحریمهای بین المللی برای خرید تسلیحات مشکلات بسیاری داشت.
امروز آشکار است که منافع حزب الله و سپاه پاسداران در موازات یکدیگر و در موازات منافع مردم ایران و لبنان است.

این مقاله من در مجله انگلیسی الاهرام مورخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶ منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۵-۸-۵ ۰۰:۲۴:۲۸ +۰۰:۰۰ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید