امنیت در افغانستان، سایه ای از امنیت برای ایران

خانه/مقالات/امنیت در افغانستان، سایه ای از امنیت برای ایران

امنیت در افغانستان، سایه ای از امنیت برای ایران

این روزها بحث های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و مشخص نشدن نتیجه نهایی آن نَقل هر محفلی است. هر آنکه بر سر کار آید و یا نیاید و هر اتفاقی که پیش اُفتد، دود آن و یا گلستان و بوستان سر بر آورده از این انتخابات خوشامد گوی کشورهای همسایه نیز خواهد بود چه بخواهند و نخواهند.
تروریستهای پاکستانی و یا گُسیل شده از پاکستان و حامیان اصلی طالبان و القاعده، بسته به آنکه چه کسی رییس جمهور آینده افغانستان باشد منتظرند تا تکلیف کارشان را بدانند. تکلیفی که بر روی وضعیت کشورهای همسایه، منطقه و حتی جامعه بین الملل تاپیر بسیاری خواهد داشت. نیروهای ائتلاف تا آخر سال میلادی جاری از افغانستان خواهند رفت و چه قرارداد امنیتی با آمریکا امضاء بشود و یا نشود، نیروهایی که می مانند بیشتر از ۱۰ هزار نفر نخواهند بود و این به معنای به چالش کشیده شدن امنیت مرزهای ایران در نبود کمربند امنیتی نیروهای ائتلاف نیز می شود. هر چقدر رییس جمهور آینده افغانستان عزم بیشتری برای مقابله با ترور و وحشت افکنان و تروریستها داشته باشد، مرزهای ایران نیز مرزهای امن تری خواهند بود و بالعکس. درباره پاکستان چیزی نمی گویم چرا که وضع و حال این کشور معلوم است و اصلا امنیت برای تروریست های این منطقه معنا و مفهومی ندارد چرا که مرز برای آنها به مفهوم جولانگاهی بی در و پیکر است.
این مقدمه را برای این گفتم که نشان دهم انتخابات افغانستان نه تنها برای مردم این کشور، بلکه بایستی برای کشورهای همسایه نیز دارای اهمیت باشد.
بعضی از دوستان به من می گفتند که کشورهای همسایه افغانستان علاقمند به ادامه وضعیت کنونی هستند. وضعیتی که همیشه مردم در حالت سر درگُم و بی اطمینان به آینده و سرنوشت خود به سر می برند. وضعیتی که وقتی عزیزی از خانواده اش خداحافظی می کند و به سر کار و یا مدرسه می رود نمی داند که شب به خانه باز می گردد یا نه. حملات انتحاری و خمپاره های سرگردان که بر هر کوی و بامی می نشینند و جان پیاده رو و دوچرخه سوار و فروشنده دوره-گرد را که می گیرد هیچ، آدم ربایان دغدغه دیگر مردم این کشور هستند. مرد و زن، کودک و پیر و جوان را برای پول و یا برای قاچاق اعضای بدن می ربایند. درد مردم افغانستان بی پایان است و چشم امید دارند که با به سرانجام رسیدن انتخابات گشایشی در وضع و حال زندگی اشان ایجاد شود. ناامنی و جنگ در این کشور تاثیر مستقیم بر زندگی همسایگان و کشورهای منطقه خواهد گذاشت، سالی که سال سرنوشت ساز برای مردم این کشور تلقی می شود، می تواند به همان میزان بر روی کشورهای دیگر نیز تاثیری شگرف داشته باشد. این انتخابات را نباید دست کم گرفت.

توسط | ۱۳۹۴-۷-۸ ۱۸:۴۷:۴۴ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید