انتخابات ایران و چالشی به نام حسن خمینی

خانه/مقالات/انتخابات ایران و چالشی به نام حسن خمینی

انتخابات ایران و چالشی به نام حسن خمینی

در حالی که تنش های اخیر بین ایران عربستان سعودی همچنان موضوع اصلی بحث در ایران است، دو انتخابات در پیش رو نیز همچنین در راس خبرها قرار دارند.
انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری که وظیفه اش نظارت بر عملکرد رهبر انقلاب و همچنین انتخاب رهبران بعدی است. هر دوی این انتخابات ۲۶ فوریه سال جاری در ایران برگذار خواهد شد.
اما چیزی که به اهمیت این انتخابات می افزاید، سن رهبر فعلی است که ۷۶ سال دارد و شایعات بسیاری درباره وضعیت سلامت وی بر سر زبانها است و به همین خاطر شاید که شورای نگهبان فعلی، نقش کلیدی را در انتخاب رهبر بعدی ایفا کند.
در وضعیتی مشابه، مجلس شورای اسلامی نیز می تواند نقشی حمایتی برای خبرگان رهبری داشته و همچنین بر روی انتخابات آتی ریاست جمهوری نیز تاثیر بگذارد.
آشکار است که آیت الله علی خامنه ای تمامی تلاش خود را برای تاثیر گذاشتن بر روی انتخابات به کار خواهد بست تا اطمینان یابد که جانشین وی پا بر روی جای پای او می گذارد. اما حقانیت این انتخابات و رهبر بعدی انقلاب بستگی به حضور وسیع مردم در این انتخابات دارد.
بر آنکه از هر تغییر بنیادی در ساخت محافظه کار خبرگان رهبری جلوگیری شود، شورای نگهبان نقش اساسی را بر عهده خواهد داشت تا بر صلاحیت کاندیدها و ممانعت از ورود اصلاح طلبان، ممانعت کند.
سی سال پیشتر از این، هنگامی که بنیانگذار جمهوری اسلامی آیت الله خمینی با هواداران خود سخن می گفت، بیشتر مواقع نوه پسری او، پسر بچه کوچکی با پوست و موی روشن، پشت سر وی ایستاده بود.
امروز این پسر، مردی است ۴۳ ساله و حسن خمینی نام دارد.
با حساب کردن روی نام پدربزرگ به عنوان دارایی و شهرت، و با نزدیکی به بدنه اصلاح طلب حکومت، وی می خواهد تا شانس خود را بیازماید. او از بیت خمینی بیرون آمد و برای اولین بار با قصد مشارکت در سیاست خود را کاندید خبرگان رهبری کرد.
امروز ایران دلتنگ داشتن رهبری کاریزماتیک است مانند رییس جمهور پیشین آقای محمد خاتمی و یا روح الله خمینی در بدو انقلاب که توانست توده ها را به حرکت در آورد.
علی رغم تمامی سر در گمی ها درباره کاندیداتوری حسن خمینی، وی چالشی را در مقابل شورای نگهبان قرار داده است که چگونه بتوانند بطور قانونی وی را رد صلاحیت کنند.
شورای نگهبان از اغلب ثبت نام شدگان برای انتخابات خبرگان رهبری خواست تا در آزمون فقهی شرکت کنند. حسن خمینی که اینک توسط مراجع دیگر آیت الله خوانده می شود و در حوزه علمیه قم مشغول به تدریس خارج است، یکی از افرادی بود که به آزمون دعوت شد.
هنگامی که حسن خمینی برای ثبت نام آمد به خبرنگاران گفت، مشارکت من برای این آرزو است که همچنان که امام خمینی گفته است، بتوانم تا مرگ از آرمانهای انقلاب اسلامی دفاع کنم.
همچنین وی گفت که او هرگز دعوتی از شورای نگهبان برای شرکت در آزمون احراز تسلط به فقه دریافت نکرده است.

در عین حال رهبر انقلاب از تمامی مردم خواسته است تا به طور گسترده در انتخابات شرکت کنند. وی گفت: حتی اگر به نظام اعتقاد ندارید، به خاطر کشور در انتخابات شرکت کنید.
خامنه ای همچنان گفت که شرکت در انتخابات خطر نفوذ دشمنان را کاهش می دهد. دشمنانی که می خواهند ریشه انقلاب را در بیاورند. با چنین توهماتی درباره وجود چنین خطری برای نظام، حضور حسن خمینی می تواند در بسیج مردم و مشارکت بالا در انتخابات موثر باشد و این همان چیزی است که آیت الله خامنه ای خواستار آن است.

این مقاله من ۱۱ ژانویه به انگلیسی در سایت العربیه منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۱-۲ ۲۲:۴۴:۲۳ +۰۰:۰۰ دی ۲۹ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید