انتخابات در ایران و تاثیرآن در رویکرد با آمریکا و غرب- الاهرام

خانه/مقالات/انتخابات در ایران و تاثیرآن در رویکرد با آمریکا و غرب- الاهرام

انتخابات در ایران و تاثیرآن در رویکرد با آمریکا و غرب- الاهرام

هنوز برای عموم مردم ایران زود است که بدانند که در میان کاندیداهای فراوانی که نام آنها در فهرست های گوناگون و رنگارنگ برای انتخابات به چاپ رسیده، این افراد که هستند و چه وابستگی های سیاسی دارند. بسیاری از افراد سرشناس رد صلاحیت شده اند هرچند که در میان افراد تایید صلاحیت شده، کسانی هستند که به آرامی هویت خود را با حضور در فهرست ها آشکار می کنند.
ائتلاف شبه اصلاح طلبان با شبه میانه روها یکی از بزرگترین حرکتهای انتخاباتی در مقابل تندروهایی بوده است که در صدد به دست گرفتن اکثریت مجلس هستند. و تا آنجایی که به مجلس خبرگان رهبری مربوط می شود، به نظر می آید فهرستی که در آن تصویر آقای هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی رییس جمهور نقش بسته، محبوبتر از دیگر فهرستها باشد.
از آنجایی که انتخابات مجلس خبرگان ۸ سال یکبار انجام میگیرد، به دلیل بالا بودن سن رهبر فعلی آیت الله خامنه ای، گفته می شود که این خبرگان شاید در انتخاب رهبر بعدی نقش داشته باشد.

مجلسی که بتواند با دولت فعلی همگام و یکدست باشد، دولتی که دو سال دیگر تا انتخابات ریاست جمهوری در پیش دارد، می تواند این اعتماد را در مردم ایجاد کند که ثبات سیاسی و اصلاحات اقتصادی ادامه خواهد داشت.
اما برای بسیاری، انتخابات مجلس خبرگان رهبری از اهمیت بیشتری نسبت به مجلس شورای اسلامی برخوردار است، چرا که این ارگان تصمیم خواهد گرفت که بعد از خامنه ای چه کسی رهبر ایران باشد.
مردم چیز بسیاری درباره تک تک کاندیدها نمی دانند اما تفاوت بین احزاب را می شناسند و به همین دلیل ”خبرگان مردم” فهرستی شده است که به خاطر نام و تصاویر افراد سرشناس در آن، محبوب شده است.
صلاحیت نوه بنیانگزار انقلاب اسلامی، حسن خمینی، تایید نشد تا کاندید خبرگان شود و این رد صلاحیت نشانه ای بود از مقاومت برای ایجاد تغییر در مجلسی که به شدت محافظه کار است.
اما وجود آقای هاشمی رفسنجانی به اندازه کافی جذابت انتخاباتی فراهم کرده است تا مردم را پای صندوق های رای بیاورد. توقعات بسیاری وجود دارد که این انتخابات را فرای موضوعات اقتصادی و اصلاحات اجتماعی بکشاند. ایرانی ها امیدوار هستند که ببینند روابط ایران و آمریکا بهبود یابد به این دلیل که دستاوردهای دیپلماتیک اخیر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، توانسته است ایران را قدرتمند کرده و آرزوی مردم دیدن دستاوردهای بیشتر است.
اجرایی شدن توافق هسته ای و تبادل زندانیان امیدها را برای ادامه این سیاست در دولت روحانی افزایش داده تا بیشتر در عرصه بین الملل شاهد اینگونه از موفقیت ها باشند.

از آنجایی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سال دیگر برگزار می شود، این انتخابات در ایران اهمیت بسیاری یافته است. مجلس ایران می تواند خطوط سیاست خارجی کشور را ترسیم کند و از سیاستگزاری فعلی دولت حمایت کرده و یا آن را مردود بشمارد. برای اغلب مردم ایران، بی شک دیپلماسی دولت میانه رو آقای حسن روحانی با رییس جمهور آمریکا آقای باراک اوباما پذیرفتنی است و آنها از ادامه آن حمایت می کنند.

هرچند که، آمدن محافظه کاران تندرو در مجلس ایران می تواند این دستاوردها را به چالش کشیده اگر آنها با یک رییس جمهور جمهوری خواه سرسخت در آمریکا مواجه شوند که بخواهد توافق هسته ای با ایران را زیر سوال ببرد.
امیدها برای بهبود رابطه چنانچه که دمکرات ها در آمریکا بر سر کار بمانند و پارلمان ایران و رهبر بعدی این کشور در مسیر فعلی باشند، دور از ذهن نیست و همین باعث ایجاد نشاط در ایران شده است.
خصومت رییس جمهور پیشین آمریکا آقای جورج بوش با جمهوری اسلامی، محافظه کاران را در ایران قدرتمند ساخت و اصلاح طلبان و روزنامه نگاران را با مشکل روبرو کرده و کمک کرد تا دولت آقای محمد خاتمی ضعیف و از کارافتاده شود.

ایرانی ها دولت جمهوری خواه و محافظه کار را در آمریکا شبیه به تندروهای داخل کشورشان می بینند و باور دارند که به قدرت رسیدن جمهوری خواهان می توانند دستاوردهای فعلی را به مخاطره بیاندازد و به همین ترتیب چنانچه که محافظه کاران در ایران به روی کار بیایند.
کاندیدهای حزب جمهوری خواه در آمریکا گفته اند که مخالف توافق هسته ای ایران هستند. چنانچه که رییس جمهور بعدی آمریکا یک جمهوری خواه باشد می تواند روی انتخابات بعدی ریاست جمهوری ایران تاثیر بگذارد مگر آنکه مجلس ایران از رییس جمهور و دستاوردهای وی پشتیبانی کند.
خصومت با آمریکا خطی است که تندروها تعقیب می کنند و سنگ اندازی در مسیر کار رییس جمهور فعلی آقای روحانی در اجرایی کردن توافق هسته ای در دو سال باقی مانده از دوران ریاست جمهوری وی، می تواند دشواری های بسیاری ایجاد کند.
هرگونه نا امیدی از دولت میانه رو فعلی در میان مردم، می تواند امید تندروها را برای رسیدن به قدرت تقویت کند. مهم نیست که چه کسی رییس جمهور بعدی آمریکا خواهد بود، مهم این است که انتخابات فعلی در ایران بدنه حمایتی قوی برای میانه روها به وجود بیاورد.
آقای روحانی نیاز دارد که در مجلس شورای اسلامی آینده به اندازه کافی حمایت داشته باشد که بتواند با رییس جمهور آینده آمریکا مواجه شود و رو به انتخاباتی کند که میخواهد دوباره در آن انتخاب شده و به پیروزی برسد.
این مقاله تحلیلی من در هفته نامه انگلیسی الاهرام ۱۸ فوریه به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۱-۹ ۲۳:۰۵:۴۲ +۰۰:۰۰ اسفند ۱ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید