انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دور دوم ریاست جمهوری روحانی در ایران

خانه/مقالات/انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دور دوم ریاست جمهوری روحانی در ایران

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دور دوم ریاست جمهوری روحانی در ایران

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نه تنها برای مردم این کشور، بلکه برای بسیاری از مردم جهان دارای اهمیت می باشد. با وجود درگیری های بسیار در منطقه و خشونت ها در سوریه و جنگ با گروه تروریستی داعش، طبیعی است که مردم خاورمیانه به انتخابات امسال در آمریکا علاقمند باشند و ایرانیان نیز جدای از سایرین نیستند.
یکسال بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای ایران با غرب، که برای این کشور منفعت بدنبال داشته، این کشور همچنان نیاز دارد که با ایالات متحده آمد و شد داشته و برای اجرای برجام با یکدیگر کار کنند، جدای از جدالهای سیاسی و آمریکایی ستیزی برخی از رهبران سیاسی در تهران. ایرانی ها به خوبی می دانند که چه هیلاری کلینتون یا دانالد ترامپ رییس جمهور شود، هرگز نرمخویی آقای اوباما را نخواهند داشت، و به همین دلیل رهبران سیاسی در ایران خود را برای تغییرات در آمریکا آماده می کنند.
آقای حسن روحانی رییس جمهور فعلی که فردی میانه رو و تا اندازه ای سنتی و محافظه کار نیز محسوب می شود، به نظر می آید که بهترین گزینه برای رویکردبا رییس جمهور جدید آمریکا باشد.
وی تا جای ممکن تلاش کرد تا رابطه ایران با غرب را بهبود بخشد و یک دهه اختلافات بر سر برنامه هسته ای را حل و فصل کند.
روحانی موفق شد تا توافق هسته ای را نهایی کند و اقتصاد را تا اندازه ای بهبود بخشد. هر چند که هنوز راه درازی در پیش است تا اقتصاد سر و سامان یافته و منافع توافق هسته ای برای بیشتر ایرانیان قابل لمس باشد.
این احتمال وجود دارد که رهبر ایران، آیت الله خامنه ای، در این مورد که منافع توافق هسته ای قابل درک و احساس بوده یا نبوده، بی تفاوت باشد اما قطعا برای وی آنچه که از دوران حاکمیت وی در جمهوری اسلامی به میراث خواهد ماند اهمیت دارد. شاید علی رغم نظر و خواست شخصی اش که محافظه کاران سنتی را ترجیح می دهد که جانشین روحانی شود، اما انتخابات آمریکا می تواند بگوید که خامنه ای را برای یک زمستان سرد آماده می کند.
قبلا حدس ها و گمان ها می گفت که حسن روحانی اولین رییس جمهوری خواهد بود که تنها یک دوره انتخاب شد و دور دوم را به رقیب باخت. شانس روحانی برای انتخاب مجدد کم شده بود چرا که دولت وی کارهای سوال برانگیزی در رویکرد با غرب به خصوص آمریکا انجام داده بود که پذیرفتنی به نظر نمی رسید.
اما استاره اقبال و شانس وی دوباره درخشان شده است. رهبر ایران دریافته که وجود حسن روحانی در حاکمیت نظام منفعت بسیاری خواهد داشت هرچند که بین این دو نفر اختلاف نظراتی وجود داشته باشد.

به همین دلیل و برای پیشگیری از حضور و صعود کاندیدی محبوب و رقیب برای حسن روحانی که بتواند انتخاب مجدد وی را با خطر مواجه کند، آقای خامنه ای دست بکار شده تا جلوی هرگونه هیجانزدگی در اجتماع را بگیرد. به همین دلیل به رییس جمهور پیشینی، محمود احمدی نژاد توصیه شد که از به خاطر منافع کشور از کاندید شدن در دور بعد انتخابات پرهیز کند.
آقای خامنه ای بدون تعارف به صورت عمومی گفت که وی می خواهد از دو قطبی شدن انتخابات جلوگیری کند و این به معنای آماده کردن میدانی بی رقیب برای پیروزی حسن روحانی در سال ۲۰۱۷ میلادی خواهد بود.
شاید آقای خامنه ای احتمال درگیری بین طرفدران محمود احمدی نژاد و مخالفین وی را می داد که برای آنها یادآور وقایع انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی بود که در آن کشور به دو گروه تقسیم شده بود. آن انتخابات یکی از شرم آورترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی بود و به گفته مسئولان به اعتبار سیاسی آنها لطمه بسیاری وارد کرد.
انتخاباتی سوال برانگیز که با حبس رهبران مخالفین آقای میر حسین موسوی و مهدی کروبی همراه شد. چندین نفر کشته و تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند که زخم و درد آن وقایع هنوز ترمیم نیافته است.
رفتار آقای روحانی شاید به طور کامل مورد تایید اجتماع نباشد و یا رهبران محافظه کار با دیگر عملکردها موافق نباشند اما ادامه سیاستگزاری های اقای روحانی فعلا بهترین گزینه حاکمیت بنظر می رسد. بخصوص که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز متفاوت از انتخابات گذشته است.
بیشتر کاندیدهای جدی برای روحانی یکی بعد از دیگری اعلام می کنند که در انتخابات رقابت نخواهند کرد. نخستین فرد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بود که با اعلام مستقیم نظر خود به شایعات پایان داد.
آقای احمدی نژاد توسط شخص رهبر از شرکت در انتخابات پرهیز داده شد و دکتر علی لاریجانی سخنگوی مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که قصد شرکت در انتخابات را ندارد. بنابراین به نظر می رسد که حسن روحانی رقیب جدی در انتخابات نخواهد داشت و تمامی زمینه ها برای انتخاب آسان و بی دردسر وی فراهم شده است.
هدف این است که با هرگونه تهدیدی توسط آمریکا مقابله شود و برای حاکمیت نظام در تهران، حسن روحانی توانایی و مهارت چنین مدیریتی را دارد و در کنار وی وزیر خارجه ای است که بر حسب حسن تصادف در غرب فردی محبوب و مورد احترام است.
شاید تصمیم رهبر ایران بر خلاف قانون اساسی است که به افراد می گوید که چه کسی در انتخابات شرکت و چه کسی شرکت نداشته باشد، اما به ما این حس را می دهد که علی رغم رفتار ضد آمریکایی خامنه ای در جمع، وی در نهایت نمی خواهد که دستاوردهای روحانی از بین برود.

این مقاله تحلیلی من در وب سایت العربیه انگلیسی مورخ ۱۱ اکتبر به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۸-۵ ۰۰:۰۶:۵۰ +۰۰:۰۰ مهر ۲۷ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید