اهمیت افغانستان برای رییس جمهور منتخب آمریکا

خانه/مقالات/اهمیت افغانستان برای رییس جمهور منتخب آمریکا

اهمیت افغانستان برای رییس جمهور منتخب آمریکا

رییس جمهور منتخب آمریکا درباره مهمترین موضوعات بین المللی از بحران سوریه تا جنگ با داعش و موضوع توافق هسته ای با ایران و کره شمالی گفته است به غیر از یک موضوع: افغانستان!
جنگ با تروریسم از افغانستان آغاز شد هنگامی که برجهای دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مورد حمله تروریستی قرار گرفت و رییس جمهور وقت جورج بوش جبهه ای ر ابر علیه طالبان و القاعده باز کرد.
طالبان کم و بیش در افغانستان شکست خوردند و جنگجوهای طالب به عقب و به سرحدات با پاکستان رانده شدند. اما القاعده که شبکه ای بزرگ بود بالهای خود را از افغانستان به عراق و یمن و دیگر کشورها گشود. رییس جمهور آمریکا وارد جنگ با عراق شد بلافاصله پس از آنکه جنگ در افغانستان با تروریستها داشت به سرانجام می رسید. کار ناتمام در افغانستان و تغییر اولویت ها در جهان، باعث جهش القاعده به یک شبکه خطرناکتر و بزرگتر به نام داعش شد.
میلیاردها دلار به مصرف رسید و هزاران سربازان آمریکایی و خارجی در افغانستان کشته شدند تا جنگ با تروریسم به نتیجه رسد. جامعه بین اللمل خود را مسئول به امنیت و ثبات رسیدن افغانستان می دانست و با همین هدف و برقراری دمکراسی در افغانستان که موجب امنیت جهان و آرامش در افغانستان می شد اقدام کرد.
اینک ۱۵ سال از ابتکار عملی که جامعه بین الملل در قبال افغانستان متهد گردید می گذرد، اما با کمال تعجب جهان شاهد است که پس از سوریه، دومین کشوری که بالاترین رقم مهاجر را دارد افغانستان است.

افغانها در رسانه های جمعی این سوال را می پرسند که آیا کسی می داند که رییس جمهور منتخب آمریکا سیاست و یا استراتژی مشخصی برای کشور آنها دارد؟
افغانهای سرخورده خود را باردیگر در آماج حملات تروریستی تازه ای می بینند که با پس گیری موصل و شکست داعش در عراق و سوریه اتفاق خواهد افتاد. افغانستان همان بهشت مطلوبی است که تروریستهای ناکام از هر گوشه و کناری می توانند جلب آن شوند.
با فعالیتهایی که از گروه تروریستی داعش در افغانستان شنیده می شود، و وجود زمینه مناسب در پاکستان برای جلب تروریست های خارجی از جمله داعشی ها، خطر قدرت گرفتن این گروه را باید در افغانستان جدی گرفت.
در کشوری که مقامات ناتو می گویند که ۳۰ درصد جمعیت این کشور ریز سیطره طالبان هستند، کسی به غیر از دولت آنها را نباید مقصر دانست.
در گزارش اخیر ناتو آمده است که مناطق تحت کنترل دولت افغانستان مساحتی در حدود ۶۵.۶ کل مساحت کشور است در حالی که ماه می گذشته این کنترل بر روی مساحتی در حدود ۷۰.۵ درصد کشور بود. این آمار بر اساس برآوردهایی است که ارتش آمریکا در افغانستان تخمین زده است.
نامعلوم بودن آینده و کشمکش های سیاسی که دولت فعلی افغانستان را احاطه کرده است از توافق بین دو رقیب سیاسی در انتخابات سال ۲۰۱۴ می آید که چندان هم کار آمد نبوده.

این دو کاندید رقیب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴، نتوانستند از ادعای برنده بودن خود دست بردارند و در نهایت عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی تشکیل دولتی ائتلافی دادند.
بعد از آنکه آمریکا در این کشمکش و بحران سیاسی مداخله کرد در نهایت اشرف غنی به ریاست جمهوری و عبدالله به ریاست اجرایی دولت انتخاب شد.
این کشاکش قدرت بین رییس جمهور و رییس اجرایی دولت دیگر فضایی برای کار و بهبود اوضاع اجتماعی و سیاسی باقی نگذاشته است چه رسد به آنکه بخواهند به مبارزه با تروریسم فکر کنند.

ماهی نمی گذرد که گزارشی درباره انفجاری بر علیه شهروندان عادی افغانستان منتشر نشود. انفجارهایی که باعث کشته شدن هزاران نفر شده است در حالی که جنگ با طالبان نیز در مناطق جنوبی مثل ننگهار، اورزگان و قندوز نیز همچنان ادامه دارد.
دوره ۵ ساله پارلمان افغانتسان در تابستان سال ۲۰۱۵ خاتمه یافته و انتخابات بارها به خاطر هراس از مشکلات امنیتی به تعویق افتاده است. در حالی که اعتبار و قدرت پارلمان اخیر زیر سوال است، آنها ۱۶ وزیر کشور را استیضاح کردند که از این بین ۷ نفر آنها از کار برکنار شدند و عملکرد پارلمان باعث ایجاد دستاندازهای سیاسی بیشتری بین اشرف غنی و عبدالله شده است.

افغانستان سال ۲۰۱۶، کشوری است که بشدت تحت تاثیر تروریسم قرار دارد و کاشت و قاچاق مواد مخدر در بالاترین سطح گزارش شده. در سال ۲۰۱۴ به گفته سازمان مبارزه با موادمخدر و جنایت سازمان ملل، کاشت و برداشت مواد مخدر در افغانستان بالاترین رکود را ثبت کرده.
جنگ آمریکا در افغانستان یکی از طولانی ترین جنگهای این کشور در یک کشور خارجی است که همچنان ۱۰ هزار نیروی نظامی آنها در این کشور حضور دارند و موضوع آن یکی از چالش های در پیش رو برای دولت آینده آمریکا خواهد بود.
اخیرا ملاقاتی با چند افغان مجاهدی داشتم که در دبی بودند و آنها به من گفتند که می خواهند به رییس جمهور منتخب آمریکا آقای ترامپ پیام بدهند که مبارزه با تروریسم در افغانستان بسیار مهم است.
“افغانستان دولتی قدرتمند نیاز دارد نه این دولتی که لنگ می زند. ما می خواهیم که رییس جمهور منتخب ما را فراموش نکند. ما نگران هستیم که افغانستان به شرایطی بازگردد که پس از خروج روس ها در اوئل سال ۱۹۹۰ پیش آمد و در نبود یک سیستم تثبیت شده در کشور، افغانستان به جنگ داخلی کشیده شد و زمینه حضور و رشد تروریستهایی مانند طالبان و القاعده به وجود آمد. “

این مقاله تحلیلی من در سایت سی ان ان در تاریخ ۲۱ نوامبر منتشر شده است

توسط | ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۱:۳۵:۴۶ +۰۰:۰۰ آذر ۳ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید