ایرانی ها به حج نمی روند اما قیمت نفت بالا می رود

خانه/مقالات/ایرانی ها به حج نمی روند اما قیمت نفت بالا می رود

ایرانی ها به حج نمی روند اما قیمت نفت بالا می رود

“ایران می خواهد که اجازه برگذاری تظاهرات داشته باشد و این قابل قبول نیست.“ عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در یک گفتگوی مطبوعاتی در ریاض به آن اشاره کرد. او به کشمکش ها بین ایران و سعودی بر سر رفتن حجاج ایرانی به مراسم حج امسال اشاره می کرد.
هیات ایرانی که برای گفتگو با طرف سعودی به ریاض رفته بود حاضر به امضای پروتکل حج که برای تمامی کشورهای شرکت کننده اجباری است نشده و شنبه گذشته ناکام به تهران بازگذشتند. در فرودگاه تهران آقای جنتی سرپرست تیم مذاکره کننده و وزیر ارشاد به خبرنگاران گفت : متاسفانه امسال ایرانی ها در مراسم حج حضور نخواهند داشت.

مراسمی که به گفته آقای عادل الجبیر ایران خواستار برگذاری آن در طی مراسم حج بود، مراسمی ضد آمریکایی است. این تظاهرات ارثیه ای از دوران آقای خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی است. او می خواست که توجه مسلمانان جهان در طی مراسم حج به موضوعات سیاسی جلب شود و آنها وحدت خود را در مقابله با آمریکا و اسراییل نشان دهند.
در یکی از دردناک ترین مراسم حج که هرگر اتفاق نیافتاده بود، بیش از ۴۰۰ نفر در مراسمی که ایران آن را برائت از مشرکین می نامد در سال ۱۹۸۷ در مکه کشته شدند.
در بین کشته شدگان ۲۷۵ ایرانی، ۸۵ سعودی و ۴۵ نفر از دیگر ملیت ها وجود داشت و پس از آن ایران روابط خود را به مدت سه سال با سعودی قطع کرد.
به دلیل تجربه تلخی که در پس این فاجعه وجود داشت، سعودی ها دیگر به هیچکس اجازه داشتن فعالیت سیاسی در زمان برگذاری مراسم حج را ندادند. از آن پس از تمامی کشورهایی که در مراسم حج شرکت دارند خواسته شده تا توافقنامه ای را با سعودی امضا کنند تا وقایعی نظیر کشتار ۳۱ ژوییه ۱۹۸۷ تکرار نشود.

سال گذشته حداقل ۷۱۷ طبق آمار رسمی در مراسم حج لگد کوب و کشته شدند که بیش از ۴۰۰ نفر از آنان ایرانی بودند. به دنبال این اتفاق ناخوشایند و دردناک و پس از آن اعدام روحانی شیعه باقر نمر النمر در سعودی، ایرانیان دلایل کافی برای عصبانیت داشتند و همین باعث شد تا سعودی فشار بیشتری بر روی ایران برای پذیرش شرایط تعیین شده بگذارد.
در نتیجه این تقابل، ایرانی ها امسال به حج نمی روند اما برخی از مشاهده گران اعتقاد دارند که بهتر است ایرانی ها به حج نروند چنانچه که امکان یک درگیری دیگر بین ایران و سعودی در خلال مناسک وجود داشته باشد.
روابط ایران و عربستان در روزهای گذشته چندان دوستانه نبوده است، هرچند که هر دو یک علاقه مشترک دارند و آن تولید نفت در بازارهای بین المللی نیست.
سیاست نفتی عربستان سعودی برای از بدر بردن رقیبان تولید کننده نفت در آمریکا، موفق بوده است و این طرح به نفع ایران نیز شده. سیاست عربستان با تولید بیش از نیاز بازار، باعث کاهش قیمت نفت از بشکه ای ۱۰۰ دلار به کمترین قیمت به بشکه ای ۲۰ دلار در کمتر از دو سال رسید.
بسیاری از تولید کنندگان نفت از پایین بودن قیمت نفت خام در شرایط دشورای قرار گرفتند، البته نه ایران و عربستان در تنگنا قرار نگرفتند. در ایران، تحریم های بین المللی تولید نفت این کشور را بدون توجه به قیمت نفت، محدود کرده بود.

امروز با برداشته شدن تحریم ها از روی صنعت نفت و گاز ایران، این کشور آزاد است تا تولید خود را به سقف تولید پیش از تحریمها برساند. با کم شدن تولید کنندگان نفت آمریکا در بازار ( در نتیجه سیاست نفتی عربستان)، ایران اینک می تواند از قیمت بالاتر نفت که اینک در حدود ۵۰ دلار است لذت برد.
یا آمدن وزیر جدید نفت عربستان، آقای خالد الفالح و حضور وی در جلسه آینده اوپک در دوم ژوئن، امیدها برای همگاری بیشتر اعضای کارتل نفتی اوپک بیشتر شده است.
ایرانی ها شاید امسال نتوانند به مراسم حج بروند، اما کشور آنها در عوض کمبود ارزی امسال نخواهد داشت چرا که قیمت نفت با تشکر از سعودی همچنان رو به افزایش است.

این مقاله من دوم ژؤئن در مجله انگلیسی الاهرام به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۸-۵ ۰۰:۳۳:۱۴ +۰۰:۰۰ خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید