ایران و فرصتهایی برای منزوی کردن اسراییل

خانه/مقالات/ایران و فرصتهایی برای منزوی کردن اسراییل

ایران و فرصتهایی برای منزوی کردن اسراییل

ایران همیشه خوش شانس است، حتی در مواجهه با اسراییل.

بعد از هشت سال جنگ خونین بین ایران و عراق در نهایت آتش بس برقرار شد. گفته می شود که تقریبا نیم میلیون نفر در این جنگ کشته و بیش از صدها هزار نفر معلول و مجروح شدند. جنگ به پایان رسید اما خصومت ها بین دو کشور همسایه به پایان نرسید. در مرزهایی دیگر، یک حکومت افراطی مذهبی در افغانستان به قدرت رسید. حکومتی که نفرتی بی پایان از همسایه شیعه مذهب خود در سینه داشت: حکومت طالبان. در سال ۱۹۹۷ میلادی دیپلماتهای ایرانی در شهر مزار شریف افغانستان ربوده و به قتل رسیدند و دو کشور در چند قدمی جنگی تمام عیار قرار گرفتند. ایران در محاصره دولتهای متخاصم و دشمن بود.
ناگهان آقای جورج دبلیو بوش از بهشت رسید و به افغانستان در انتقام از حمله تروریسیتی به مراکز تجاری آمریکا در شهر نیویورک در یازده سپتامبر ۲۰۰۱، حمله کرد. حکومت طالبان سرنگون شد و بعد نوبت به صدام حسین و رژیم بعث رسید تا ایران را از شر او نیز رها کند. ایالات متحده آمریکا به عراق حمله کرد، صدام حسین اسیر و رژیم بعث سرنگون شد.
از عراق و افغانستان به شدت دشمن با ایران، ناگهان هر دو کشور دارای دولتهایی دوست و نزدیک با ایران شدند. ایران خوش همیشه خوش شانس!
هر زمانی که ایران در گوشه قرار گرفته و احتمال حمله به آن رفته است، دستی از غیب به کمک این کشور آمده تا رژیم تهران را نجات دهد. این مقدمه را برای این گفتم تا شما را متقاعد نمایم که ایران همیشه درهنگام رویارویی با خطر خوش شانسی آورده است. در حالی که تنش بین غرب و روسیه بر سر اوکراین بالا گرفته است، باز این ایران است که در موقعیتی عالی هر چند دور از مرزهای اوکراین قرار دارد.
با بالا رفتن احتمال حضور نظامی روسیه و اشغال شبه جزیره کریمه در حالی که کشمکش ها بین کرملین و کاخ سفید بیشتر و بیشتر می شود، از این ماجرا ایران می تواند استفاده خوبی ببرد.
نزدیکی با روسیه در زمانی که گفتگوهای فشرده و مفید با آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر برنامه هسته ای این کشور در جریان است، می تواند امتیازات خوبی برای ایران به همراه بیاورد. تا این زمان ایران طرف هیج کشوری را در بحران اوکراین نگرفته است اما مطبوعات و رسانه های دولتی بیشتر طرف روسیه را گرفته و ادعای آنها را حمایت می کنند. به این خاطر که ایران به حمایت روسیه در گفتگوهای هسته ای و برداشته شدن تحریمها نیاز دارد و همچنین در موضوع سوریه، ماندن بشار اسد در قدرت همچنان در گرو حمایتهای کرملین است، به همین دلیل ایران حتی بطور غیر رسمی نیز که شده باید در سمت روسیه قرار داشته باشد.
ظرافت این حمایت زیر پوستی شاید جایزه ای همراه با موشکهای اس ۳۰۰ ضد هواپیما، به ارمغان آورد. موشکهایی که سالها پیش به ایران فروخته اما هرگز تحویل داده نشد. کشورهای غربی، روسیه را تحت فشار گذاشته بودند تا این موشکها به ایران داده نشود اما تنش های فعلی بین روسیه و کشورهای غربی بر سر اوکراین شاید روسها را به تعدیل نظر وا دارد. این تعدیل نظر می تواند شامل حمایت بیشتر از اسد در جنگ و از ایران در خلال گفتگوهای بعدی هسته ای بر سر توافق نهایی با دولتهای غربی به نفع ایران باشد.
نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو که اینک در آمریکا است و در کنفرانس سالایانه بزرگترین لابی حامی اسراییل در این کشور- آیپک- شرکت کرده بود، نهایت سعی و تلاش خود را برای جلب توجه مطبوعات آمریکایی و غربی در طول سفر بخرج داد. وی روز چهارشنبه در آمریکا گفت که نیروی دریایی اسراییل کشتی را در دریای سرخ توقیف کرده که حامل محموله موشکی پیشرفته ساخت سوریه بوده که ایران قصد داشته به غزه و به گروه حماس برساند.
بی بی نخست وزیر اسراییل ( نام کوتاه شده بنیامین) گفت که این موشکها برای گروه تروریستی حماس می رفته تا اسراییلی ها را با آن مورد هدف قرار دهند. نتانیاهو عصبانی در سخنرانی خود در نشست سالیانه ایپک در روز سه شنبه گفت که دنیا در حال مذاکره با ایران و محدود کردن برنامه هسته ای این کشور است اما به آنها اجازه می دهد تا تکنولوژی خود برای داشتن استعداد ساختن بمب هسته ای را داشته باشند.
هیچکس در آمریکا ناتانیاهو را جدی نگرفت و او فقط به عنوان مردی عصبانی توصیف شد و ادعای وی درباره توقیف یک کشتی در دریای سرخ را کمی مشکوک دانستند که به طور اتفاقی در زمان حضور وی در آمریکا کشف می شود!
اگر آمریکا و روسیه چندان مشغول کشمکش بر سر اوکراین و شبه جزیره کریمه نبودند، شاید ناتانیاهو موفق می شد که توجه بیشتری را به خود در زمان اقامتش جلب کند. ایران ادعای ارسال محموله موشکی را تکذیب کرد و آن را” یک دروغ جدیداسراییلی برای توجیه ادامه محاصره غزه “دانست.
در هر زمان دیگری شاید گوشهایی بودند که می خواستند این قبیل ادعاها را بشنوند اما حالا جهان مشغول مشکل بزرگتری است که قدرتهای بزرگ توسط روسیه به چالش کشیده شده اند. مشکلی که از دوره جنگ سرد تا کنون بی سابقه بوده است. ایران به زودی سومین قسط پرداختی وعده داده شده از پولهای فروش نفت خود را که مسدود شده بود دریافت می کند. این توافق در ژنو حاصل شد و مقدمات توافق نهایی نیز بدست آمده است.
اقای یوکیو آمانو مدیر سازمان انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد نیز دوشنبه پیش گفت که ایران پیشرفتهای کافی و قابل ملاحظه ای داشته ( در اجرای توافقات ژنو) و پرداخت بعدی به ایران طبق برنامه در اول ماه مارس به میزان ۴۵۰ میلیون دلار انجام خواهد گرفت. سومین قسط پرداختی های ایران به مبلغ ۵۵۰ میلیوین دلار نیز در ۷ مارس خواهد بود.
ایران اینبار با خوش شانسی توانست اسراییل را منزوی کند البته با سپاس از روسیه و نیمه انقلاب اوکراینی!

مقاله من روز شنبه ۸ مارس در روزنامه عرب زبان شرق الاوسط منتشر شده که آن را برایتان به فارسی برگرداننده ام.

توسط | ۱۳۹۴-۱۱-۷ ۰۰:۲۵:۴۲ +۰۰:۰۰ اسفند ۱۷ام, ۱۳۹۲|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید