ایران گفتگوهای هسته ای را به مخاطره نمی اندازد!

خانه/مقالات/ایران گفتگوهای هسته ای را به مخاطره نمی اندازد!

ایران گفتگوهای هسته ای را به مخاطره نمی اندازد!

محمد جواد ظریف وزیر خارجه پُر کار ایران، یکی از سنگینترین وظایف در جمهوری اسلامی را بعهده دارد و آن چیزی جز وظیفه مذاکرات پیچیده پرونده هسته ای ایران نیست.
در یک سالی که از وزیر بودن ظریف گذشته است، مشکلات فروانی برای وی ایجاد شده، از مشکل فیزیکی بخاطر تنش های سیاسی بین او و تندروها گرفته تا رفت و آمدهای مداوم او به مجلس برای پاسخگویی به نمایندگان، برخی از دردسرهای او است.
علی رغم تمامی این گرفتاری ها و سنگ اندازی های مداوم در این راه که مانع رسیدن ایران به توافق جامع هسته ای می شود، ظریف تمامی اینها را نادیده گرفته و به یک هدف همه را به جان خریده: برداشته شدن تحریمها و ثابت کردن اینکه ایران کشوری صلح طلب است.
ایران و گروه مذاکره کننده ۱+۵ ( متشکل از ۵ عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان)، در زمان انقضای توافق موقت در ۱۹ جولای، این زمان را برای ۴ ماه دیگر تمدید کردند تا بتوانند به گفتگوها برای رسیدن توافقی جامع ادامه دهند. یک طرف این گفتگوها ایران است و در سوی دیگر، شش کشوری هستند که آشکارا آمریکا به عنوان قدرتمندترین کشور مذاکر کننده، نقش اصلی را در سوی دیگر بازی می کند.

اجتناب کردن از هرگونه حرکت مخرب و بازدارنده و رفتار منطقی داشتن بخشی از این بسته مذاکراتی بوده. در این مورد وزاری خارجه ایران و آمریکا نه تنها درگیر این مذاکرات بوده اند بلکه در خانه نیز مشغول تادیب کردن سیاستمداران داخلی و کنترل تندروها نیز بوده اند تا فضای مثبت و سازنده ای در مذاکرات جریان داشته باشد.
در حالی که گروهها موافقت کرده اند تا در هفته اول ماه سپتامبر- احتمالا در مقر سازمان ملل در نیویورک- دور بعدی نشست وزاری خارجه را داشته باشند، ایران ۴ خبرنگار را، سه نفر از آنها شهروند آمریکا- را سه شنبه پیش بازداشت کرد.
جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و همسرش نویسنده روزنامه نشنال چاپ امارات متحده عربی به همراه دو عکاس خبری از جمله بازداشت شدگان هستند.
غلامحسین اسماعیلی، رییس دادستانی تهران این بازداشت را تایید و گفت که هنوز در مراحل مقدماتی بازجویی و فنی است و اطلاع رسانی های بعدی از طریق قوه قضاییه انجام خواهد گرفت.
بازداشت جیسون رضاییان، اولین مورد دستگیری خبرنگاران رسانه های خارجی در ایران از سال ۲۰۰۹بوده است و بازداشت این افراد باعث شگفتی بسیاری در ایران و آمریکا شد.
یک دیپلمات ایرانی به من گفت که شاید آیت الله خامنه ای در این مورد برای آزادی خبرنگاران دخالت کند اگر وی تشخیص دهد که این بازداشت ها کمپینی برای زیر فشار گذاشتن مذاکره کنندگان هسته ای ایران، بخصوص آقای روحانی و ظریف است. “آقای خامنه ای از مذاکرات حمایت کرده اند اما افراد تندرویی در نظام و در قوه قضاییه هستند که مخالف گفتگوها می باشند و می خواهند به این روند آسیب برسانند. اگر چنین چیزی باشد، رهبر آن را حل خواهد کرد.” دیپلماتی که می خواهد ناشناس بماند می گوید.
جیسون رضاییان چند روزی بعد از آنکه از سفر به شهر وین برای پوشش خبری مذاکرات هسته ای ایران با غرب به تهران بازگشته بود دستگیر شد.
دولت فعلی ایران متوجه است که زمان جلو رفتن و آینده ایران در گرو حال است و اجازه نخواهد داد که هیچ چیز گفتگوها را به مخاطره بیاندازد.
مذاکرات هسته ای ایران یک فرصت تاریخی است تا ثابت کند که ایران به راستی تصمیم به ایجاد تغییرات گرفته است- آنگونه که ادعا می کند- و بازداشت خبرنگاران دو تابعیتی، نمی تواند نقش مخربی در گفتگوها داشته باشد، حتی چنانچه که برخی چنین چیزی را بخواهند. پیچیدگی و هدف دشوار حل و فصل کردن بیش از یکدهه بحران بین دو کشور، نمی تواند یکشبه رو به بهبود بگذارد و این موضوعی است که هر دو طرف آن را تصدیق می کنند.

این مقاله من روز دوشنبه ۲۸ جولای به انگلیسی در العربیه نت منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۲۶ ۲۳:۰۷:۲۲ +۰۰:۰۰ مرداد ۷ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید