برای امضای توافق هسته ای در اوسط نوامبر آماده باشید

خانه/مقالات/برای امضای توافق هسته ای در اوسط نوامبر آماده باشید

برای امضای توافق هسته ای در اوسط نوامبر آماده باشید

ایران در گفتگوهای مربوط به مبارزه با گروه تروریستی داعش شرکت نخواهد کرد تا زمانی که پیشرفت چشمگیری در مذاکرات هسته ای ایران بدست آید. گفتگوهای هسته ای در نیویورک که از ۱۸ سپتامبر بین ایران و کشورهای غربی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل آغاز گردید نتیجه چشمگیری نداشت اما گفتگوها و جرئیات مذاکرات نیز از رسانه ها پنهان نگاهداشته شد.
در مجمع عمومی سازمان ملل امسال بیشتر توجه ها بر روی خطر گروه تروریستی داعش بر امنیت جهانی و همچنین بحران انسانی پیش آمده در سوریه و عراق تمرکز داست و پس از آن بیماری ابولا در آفریقا که یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث و چالش پیش روی بشریت تعریف شد.
مجمع عمومی سازمان ملل طرحی را به تصویب رسانید که طبق آن “ جامعه بین الملل مطابق باحقوق بین الملل موظف گردید که حمایت های خود از دولت عراق را گسترش داده و در مبارزه با گروه تروریستی داعش با دولت عراق همکاری کند.”
در همین رابطه نشست اضطراری وزاری خارجه کشورهای عضو در سازمان ملل متحد که جمعه ۱۹ سپتامبر برگزار شد، وزیر خارجه آمریکا آقای جان کری گفت که ایران نیز می تواند در مبارزه با تروریست داعش در ائتلاف جهانی نقشی داشته باشد. این درست یک هفته بعد از آن اظهار شد که آقای کری از رییس جمهور ایران بابت دعوت نداشتن در ائتلاف ضد داعش عذرخواهی کرده بود و کنفرانس پاریس بدون حضور ایران برگزار شد.
در چشم حکومت ایران، حرکت دولت آمریکا توهینی بزرگ به این کشور بود و در مقابل رهبر ایران نیز گفت که دولت آمریکا بارها از آنها برای گفتگو درباره تروریست داعش دعوت کرده و آنها این دعوت را نپذیرفته اند.
آقای خامنه ای هیچ فردی را به غیر از آقای اوباما در دولت این کشور با نام خطاب نمی کند و برای آنکه پاسخ توهین آمریکایی ها را با بی اعتنایی بدهد گفت: “آن خانمی که همه می شناسید و برای آمریکا مذاکره می کند، ( منظور وی خانم وندی شرمن بود) چندین بار به آقای عراقچی ( معاون وزیر خارجه ایران) در حاشیه مذاکرات هسته ای خواهان گفتگو درباره عراق شده است. “
آیت الله خامنه ای ادعا کرد که آمریکا مخفیانه از ایران خواسته بوده که در جنگ با داعش با آنها همکاری کند و ایران آن را رد کرده است.
اینک آقای جان کری در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که هر کشوری حتی ایران می تواند در مبارزه با داعش نقشی را بازی کند.
در این نشست اضطراری وزرای خارجه در سازمان ملل، آقای محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران شرکت نداشت و به جای او آقای عباس عراقچی حاضر شده بود.
پیام ایران شفاف و مستقیم بود: آنها با آمریکا و ائتلافی که شکل داده اند همکاری نخواهند کرد تا زمانی که درگیر پرونده هسته ای و گفتگوهای آن هستند.
ایران سابقه همکاری با آمریکا در موارد مشابهی را دارد که برای هیچکدام از آنها اعتبار بخصوصی نگرفت چه در جنگ با طالبان در افغانستان و یا در عراق بعد از سرنگونی صدام حسین. در این مورد ایران می تواند چانه زنی بسیاری تا پیش ز حل و فصل پرونده هسته ای اش داشته باشد تا قبل از آنکه تاریخ اعتبار توافق موقت بسر بیاید.
کمتر از هشت هفته تا پایان این توافق مانده است تا این پرونده ده ساله مختومه اعلام شود. برای آمریکا و متحدین غربی این کشور، داشتن ایران در جنگ با تروریست ها در عراق مهم و ضروری است چرا که این کشور تاثیر و نفوذ فراوانی در بین افراد و گروههای این کشور دارد.
ایران به تنهایی قادر است تا از مرزهای خود در برابر خطر داعش مخافظت کند و همچنین مراقب عتبات مهم شیعی در عراق باشد اما پیوستن این کشور به ائتلاف باعث می شود که ایران بتواند تمامی گروههای نظامی و شبه نظامی را در مقابل داعش بسیج کند از کرد تا شیعه و ترکمن و با همکاری های اطلاعاتی و امنیتی کمکی بزرگ به حساب بیاید.
همانقدر که آمریکا ایران را فشار می دهد تا در بحران عراق همکاری کند، ایران نیز نشان داد که علاقه ای ندارد و به رسانه ها در نیویورک گفته اند که حضور آنها در این شهر تنها به خاطر مذاکرات هسته ای است و نه چیز دیگر.
همچنان که هفته گذشته، هفته ای مهم به خاطر رویارویی با داعش به حساب می آمد، هفته ای مهم نیز برای ایران بود تا بتواند وزنه قدرت را به سمت خود سنگینتر کند و پیشرفتی در مذاکرات هسته ای داشته باشذ. شرایط و پیشنهادهای ایران درباره تعداد سانتریفیوژها و قدرت غنی سازی اشان چیزی است که باید مورد تایید آقای اوباما قرار بگیرد حتی چنانچه که نوآوری و خلاقیت طرحهایی جدید باعث گشایشی در این گفتگوها ایجاد شود.
روحانی چند روزی را در نیویورک سپری کرد تا در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند و شاید پیام های رهبر را به گوش دیگران برساند که ایران آماده همگونه همکاری است به شرط آنکه پرونده هسته ای ابتدا حل و فصل شود. یک دیپلمات ایرانی که با روزنامه نگاران در حاشیه مجمع عمومی صحبت می کرد گفت که خبرنگاران خود را برای شب زنده داری های بسیار از اوسط ماه نوامبر برای مذاکرات فشرده و امضای توافق هسته ای آماده کنند.

این مقاله من روز یکشنبه ۲۸ نوامبر در روزنامه الحیات منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۹ ۱۷:۲۶:۴۰ +۰۰:۰۰ مهر ۷ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید