برنده جنگ تولید نفت،ایران است

خانه/مقالات/برنده جنگ تولید نفت،ایران است

برنده جنگ تولید نفت،ایران است

در حالی که قیمت جهانی نفت رو به افول دارد و به کمتر از بشکه ای ۶۳ دلار رسیده، صادر کنندگان نفت در اپک، همچنان موافق کم کردن تولید نفت نیستند چرا که واهمه دارند تا سهمیه اشان در این بازار را از دست بدهند.
سقوط قیمت نفت ایران را تحت فشار گذاشته است. کشوری که همچنان سهمیه فروش محدودی دارد بخاطر تحریمهایی که بر روی برنامه هسته ای این کشور اعمال شده است. اما جالب است که بدانید سقوط قیمت نفت همچنین تاثیر منفی بر ایالات متحده آمریکا نیز دارد.
عربستان سعودی در این میان، کم کردن تولید را رَد کرده و برای این تصمیم نیز دلایل خود را دارد. به گفته سازمان جهانی انرژی، قیمت نفت که از ماه ژوئن رو به افول گذاشته است به خاطر کم شدن تقاضا در بازار و همچنین تولید نفت شل آمریکا بوده است که به ناگهان تولید افزون آن شکوفا شده و باعث تراکم تولید در بازار شده است. نفت شل آمریکا، تولیدی پر هزینه است و آقای اوباما برای آنکه این صنعت در آمریکا رونق بگیرد، به روی استخراج
نفت سرمایه گذاری بسیاری کرده است تا آمریکا را از وابستگی سوخت به خارج از این کشور مستقل کند
اگر که قیمت نفت به سقوط آزاد خود ادامه دهد، جاه طلبی آمریکا برای تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده نفت در جهان قابل دسترسی نخواهد بود بخاطر هزینه گزافی که استخراج نفت در آمریکا دارد.
برای آمریکا چنین تولیدی مقرون به صرفه نخواهد بود که به ادامه استخراج نفت شل ادامه دهد اگر که قیمتها در آینده نیز پایینتر بیاید و شاید این همان چیزی است که بغضی از کشورها مثلا روسیه به دنبال آن هستند.
در این مرحله، ایران نیاز دارد تا سهمیه خود را در اوپک افزایش دهد و با فروش بیشتر درآمد بیشتری به دست آورد در حالی که قیمت نفت بسیار پایین آمده است. بازگشت ایران به بازار نفت- با تمام ظرفیت تولید- به روی تولید عربستان سعودی و روسیه تاثیر می گذارد شاید چنین اقدامی مورد علاقه آمریکا باشد. به همین خاطر سقوط قیمت نفت ناخواسته ایران و آمریکا را به سوی یکدیگر می راند.
این منفعت مشترک می تواند نقش مهمی در ایجاد رابطه بین دو کشور بازی کند بخصوص که نزدیکتر شدن آنها به یکدیگر به معنی حل و فصل و رسیدن به توافق جامع هسته ای است.
دبیر کل سازمان اوپک آقای البدری در سفر اخیر خود به دبی به نکته جالبی اشاره کرد. وی گفت: در نهایت ما نباید فکر کنیم که سقوط دراماتیک قیمت نفت به دلیل تصمیمی است که مثلا آمریکا به خاطر تولید شل گرفته است. همه اینها اشتباه است. بعضی می گویند که ایران آن را پیش برده یا روسیه. اینها هم غلط است.
در این بازار به شدت سیاست زده نفتی، ایران و آمریکا گفتگوها بر سر برنامه هسته ای را در ژنو هفته پیش از سر گرفتند به این امید که بتوانند به توافق دست پیدا کنند. با خطر سقوط بیشتر قیمت نفت در نظر و فکر هر دو کشور، آمریکا و ایران احساس می کنند که مجبور هستند به سرعت گفتگوهای خود را به سر و سامان برسانند.
به همین دلیل چنانچه که جنگ تولید نفت بین آمریکا و روسیه و عربستان سعودی در جریان باشد، در نهایت برنده اصلی ایران خواهد بود.

این مقاله من ۱۵ دسامبر در العربیه انگلیسی منتشر شده است

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۳ ۰۲:۲۷:۳۸ +۰۰:۰۰ دی ۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید