به بهشت یا جهنم؟ جاده ای مقابل تیم مذاکره کننده هسته ای ایران

خانه/مقالات/به بهشت یا جهنم؟ جاده ای مقابل تیم مذاکره کننده هسته ای ایران

به بهشت یا جهنم؟ جاده ای مقابل تیم مذاکره کننده هسته ای ایران

یکشنبه گذشته، یک هواپیمای مسافربری که در ایران مونتاژ شده بود در نزدیکی فرودگاه مهرآباد تهران سقوط کرد. در این سانحه ۳۹نفر کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند. هواپیمای مدل ایران- ۱۴۰ که از روی نمونه اوکراینی خود مونتاژ شده، پنجمین نمونه مونتاژ شده ای بود که دچار سانحه هوایی شد و آشکارا همه می دانند که به دلیل تحریمهای آمریکا و سختگیری هایی که وجود دارد ایران مجبور شده تا در ناوگان هوایی خود از هواپیماهایی با کیفیت پایین و زیر استاندارد استفاده کند.
در پی ادامه مذاکرات هسته ای ایران با قدرتهای غربی بخصوص آمریکا، شرکت هواپیما سازی بوئینگ اعلام کرد که اجازه محدودی از طرف دولت آمریکا به وی داده شده که قطعات یدکی به ایران بفروشد. اما هنوز وزارت خزانه داری آمریکا اجازه فروش هواپیما به ایران را به هیچ کمپانی آمریکایی و اروپایی نداده است. هر چند که شرکت بوئینگ گفته” که وارد گفتگو و عقد قرارداد با شرکت ایران ایر” شده است. بیان شرایط کلی که به این وسیله قطعات یدکی و دیگر لوازم ایمنی پرواز به ایران فروخته خواهد شد.
مطابق توافق موقت شش ماهه ایران و کشورهای مذاکره کننده غربی ۵+۱ که ماه ژانوییه گذشته منعقد گردید، ایران توافق کرد تا فعالیت های هسته ای خود را کاهش دهد و در مقابل تحریم های اعمال شده توسط ۶ کشور قدرتمند غربی برداشته شود. این توافق برای ۴ ماه دیگر در ماه ژوئیه تمدید شد چرا که طرفهای مذاکره کننده نتوانستند به توافق نهایی دست یابند.
شاید راه زیادی تا بدست آمدن توافق نهایی باقی نمانده باشد تا در های رونق بازرگانی و در نتیجه کیفیت زندگی مردم ایران بهبود یابد، اما هنوز موانعی برای عبور تا رسیدن به موعد ۲۳ نوامبر وجود دارد.
طبق توافق همکاری هایی که در پیمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال گذشته انجام گرفت، ایران موافقت کرد تا ۵ ماده شفافیت سازی هسته ای را تا ۲۵ آگوست به اجرا بگذارد. آقای یوکیا آمانو، مدیر سازمان انرژی هسته ای سازمان ملل، روز یکشنبه ۱۷ آگوست به تهران رفت تا پیش از رسیدن زمان توافق شده، گفتگوهایی با مقامات و رییس جمهور این کشور داشته باشد. بنا بر این است که ایران اطلاعاتی را درباره سوالاتی که آژانس داشته است که مربوط به امکان نظامی بودن فعالیت هسته ای ایران است، در اختیار این سازمان بگذارد. اولین ملاقات آقای آمانو با رئیس جمهور ایران آقای روحانی می تواند به معنای تلاشی در جهت پیشرفت در کار باشد تا قبل نشست گروه ۵+۱ با ایران و قبل از خاتمه زمان توافق موقت در ۲۳ نوامبر ارزیابی شود.
در حالی که به نظر می رسد برداشته شدن بخشی از تحریمها شرایط اقتصادی مردم را به طور کلی بهبود بخشیده است، چشم انداز دستیابی به توافق نهایی در ماه نوامبر آن چیزی است که بیشتر ایرانیان چشم انتظار آن هستند. اما به نظر می رسد که رهبر ایران نظر متفارتی نسبت به دولت و مردم داشته باشد.
آقای خامنه ای که در جمع گروهی از دیپلماتهای ایرانی در ۱۳ آگوست سخن می گفت، به این جمع گفت که علی رغم گفتگوهایی که امسال با آمریکا شده، واشنگتن از دشمنی خود نکاسته و تحریمها نیز برداشته نشده اند و همچنین بر میزان آنها افزوده نیز شده است. “البته که می گویند این تحریمها جدید نیست، اما اینها جدید هستند و مذاکرات درباره تحریمها بی نتیجه بوده است.” آقای خامنه ای گفت.
به نوشته آمار مرکز بازرگانی، ایران در ماههای اخیر موفق شده است تا روزانه ۵۲۵ هزار بشکه نفت سبک در روز صادر کند، نفتی که نفت تغلیظ شده نیز نامیده می شود و چگالی مختلفی دارد. در سه ماه گذشته، فروش نفت برای ایران ۱.۵ میلیارد دلار از تولید اضافی به همراه داشته- چیزی در حدود ۶ میلیارد دلار در سال. شکی نیست که اقتصاد ایران در اثر گفتگوهای مستقیم با آمریکا ترقی داشته است، بدون در نظر گرفتن نظری که رهبر ایران دارد.
چیزی که آیت الله خامنه ای چهارشنبه پیش گفت نباید اینگونه معنی شود که وی مخالف گفتگوها است. در حقیقت رهبر ایران مخالف گفتگوها نیست بلکه مخالف دوست شدن ایران و آمریکا است به هر دلیلی حتی چنانچه که ناوگان هوایی ایران دیگر امنیت پرواز نداشته باشد و یا سیستم بانکی ایران به شدت محتاج دسترسی به سیستم بانکهای جهانی باشد. رهبر ایران گفت که هیچ منفعتی از گفتگو با آمریکا حاصل نشده بجز در موارد خاص. “البته در مورد گفتگوهای هسته ای، ما آنها را منع نمی کنیم.” آقای خامنه ای گفت.
در مقابل، جناح میانه رو باور دارد که ایران باید بلافاصله به توافق جامع دست یابد. روحانی مخالفان توافق هسته ای را بزدل خطاب کرد و گفت که به جهنم اگر می لرزند ( اگر از توافق هسته ای ناخشنود هستند). روحانی نیز این عبارات را در جمع دیپلماتها در هفته ای گفت که بانک مرکزی ایران آخرین پرداخت از پولهای مسدود شده ایران به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار را دریافت کرد )از کل مبلغ ۴.۲ میلیارد دلار تحریم شده ایران در بانکهای خارجی را(.
اگر اقتصاد ایران به خاطر گفتگوها با آمریکا بهبود یافته، پس چرا رهبر ایران آن را نادیده می گیرد؟ آیا وی می خواهد که حامیان خود را که از رییس جمهور و تیم مذاکره کننده انتقاد می کنند، مطمئن سازد که حمایت وی اندازه و محدودیتی دارد؟
در نهایت، و تا پایان ماه نوامبر، گروهی در ایران “به جهنم خواهند رفت”. تا آن موقع، رییس جمهور و گروه وی در یک سو و مخالفین وی در سوی دیگر در برزخ خواهند ماند.

این نوشته من روز دوشنبه ۱۸ آگوست در العربیه انگلیسی به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۹ ۱۹:۱۷:۱۹ +۰۰:۰۰ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید