به زور شلاق بایستی به بهشت بروید!

خانه/مقالات/به زور شلاق بایستی به بهشت بروید!

به زور شلاق بایستی به بهشت بروید!

یک هفته ای از درگیری های لفظی آقای روحانی و محافظه کاران در ایران بر سر کنترل و دخالت رژیم در امور خصوصی شهروندان و انجان تکالیف مذهبی اشان می گذرد. رسانه ها مملو از از نظرات آقای روحانی درباره محافظه کاران است و به عبارتی، درگیری آنها و عباراتی که برای رویارویی با یکدیگر بکار می برند موجب تفریح و خشنودی مردم شده است.
“بعضی ها به راستی هیچ کاری برای انجام دادن ندارند. ” روحانی این را گفت در پاسخ به منتقدانی که در زمره محافظه کاران سرشناس هستند. “کار ندارند، هیچ حرفه ای نمی دانند و در توهم بسر می برند. تنها کارشان این است که نگران مذهب مردم و آخرت مردم باشند. نه می دانند که این چیست و نه آخرت، اما همیشه نگران آن هستند.”آقای روحانی گفت.
این یکی از اولین مواجهات رییس جمهور ایران بعد از گذشت یکسال از انتخاب وی، نسبت به مسایل اجتماعی است . مدتی بود که مردم از عدم توجه رییس جمهور و نادیده گرفتن محافظه کاران شکایت داشتند و می گفتند که تمام توجه دولت به مسایل هسته ای و مذاکرات مربوط به آن با قدرتهای غربی است و مسایل دیگر اهمیتی برای آنها ندارد.
در ایران در هر تابستان برای سالیان سال از زمان انقلاب، مردم خود را برای رویارویی و مقابله خیابانی آماده می کنند. این رویارویی با کسی نیست بغیر از گُردانهای گشت ارشاد که وظیفه اشان مقابله با جوانان و زنانی است که به گفته آنها بدحجاب هستند.
مینی بوسها در نزدیکی مراکز بزرگ خرید و خیابانهای پر تردد آماده هستند که بازداشت شدگان و متخلفین را به بازداشتگاه های شهر منتقل کنند. برای سالیان این درگیری پایان ناپذیر برای سه نسل در جریان بوده و به نظر نیز پایان ناپذیر می آید. حقیقت این است که مردم دوست ندارند تا به انجام کاری وادار شوند و رژیم آنها را موظف کند که آنگونه که سیستم می گوید و می خواهد “در جامعه ایده آل اسلامی حکومتی” را بسازند و در آن زندگی کنند.
چیزی که روشن و بدیهی است، خواست حکومت برای همسان کردن مردم به اجبار و فشار، نتیجه معکوس داشته و باعث ایجاد واکنش منفی شدیدی شده است.
آقای روحانی زیر آتشبار علمای تندرو محافظه کار قرار دارد برای آنکه گفته :ما نمی توانیم مردم را به زور شلاق و فشار به بهشت بفرستیم. در اولین جمعه پس از این اظهار نظر، امام جمعه شهر تهران آقای احمد خاتمی در پاسخ گفت که: ما نباید راه جهنم را هموار کنیم.
در موردی دیگر. امام جمعه محافظه کار شهر مشهد، آیت الله احمد علم الهدی نیز گفت؛ دولت وظیفه دارد که مردم را به بهشت بفرسد ولو به ضرب شلاق و فشار! “شلاق زدن آسان است و ما با تمام قدرت در مقابل مردمی که مانع رفتن دیگران به بهشت هستند می ایستیم.”
در این بین به نظر می رسد که محافظه کاران حکومتی، ایرانیان را بیگانگان و خارجی هایی فرض می کنند که احتیاج به قیم برای انجام تالیف و امور روزمره خود دارند و برای یادگرفتن و “درست شدن”شلاق خوردن نیز ممانعتی ندارد.
ایران یکی از چند کشوری در جهان است که که دولت آن به شهروندان متمدن و تحصیکرده اش می گوید که بایستی چه پوشیده و چگونه رفتار و یا تکالیف مذهبی خود را انجام دهند.
در ایران برای کنترل رفتار شهروندان پلیس ویژه و تعلیم یافته ای وجود دارد که که می تواند مردم را دستگیر و تنبیهاتی نظیر جریمه نقدی، زندان و یا حتی شلاق را برای آنها در نظر بگیرد و همانگونه که علم الهدی گفته است، “متخلفین بایستی تنبیه و درست شوند!”
در زمانی نه چندان دور، ملکه ایران شهبانو فرح پهلوی، یکی از زیباترین و خوش پوشترین زنان دنیا نامیده می شد و زنان ایرانی در زمره الگوهای اصلی شیک پوشی و آراسته بودن، برای زنان منطقه بودند. مجلات اصلی مُد و طراحان چشم به شهبانو داشتند تا ذوق و سلیقه وی در انتخاب لباس را بستایند و به خوانندگان خود پیشنهاد دهند. برای این مردم و با یک چنین پیشینه ای دشوار است که امروز خود را مقید و محدود به دستورات و اجبار افرادی مانند احمد خاتمی و احمد علم الهدی بنمایند تا به آنها گفته شود که چگونه مسلمان بهتری شده و دیگران به جای آنها برای زندگی اشان تصمیم بگیرند. در رسانه های عمومی مردم با به سخره گرفتن محافظه کاران در صفحات فیس بوک نوشته اند:” اگر شما آقایان هم در بهشت هستید، ما علاقه ای به بهشت رفتن نداریم. لطفا پیشاپیش ما را مطلع کنید!”
روحانی به روشنی گفت که وی دستگاه دولتی خود را برای تبلیغ فعالیتهای مذهبی بکار نخواهد گرفت. ” یک حکومت دینی چیز خوبی است اما یک دولت دینی… نمی دانم، باید درباره آن گفتگو کنیم.” آقای روحانی گفت.

این نوشته من روز دوشنبه دوم جولای در وب سایت العربیه انگلیسی به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۷-۸ ۱۷:۰۰:۳۶ +۰۰:۰۰ خرداد ۱۳ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید