تاکتیک هاشمی رفسنجانی در انتخابات موفق خواهد بود؟

خانه/مقالات/تاکتیک هاشمی رفسنجانی در انتخابات موفق خواهد بود؟

تاکتیک هاشمی رفسنجانی در انتخابات موفق خواهد بود؟

معمولا در انتخابات مردم را تشویق به شرکت و رای دادن به یک فرد و یا گروه می کنند. هرچند که در انتخابات در پیش رو در ایران که جمعه ۲۶ فوریه برگزار میشود، یک شیوه جدید رای دادن در حال شکل گیری است که می گوید- به گروهی رای ندهید.
شورای نگهبان به عنوان یکی از قدرتمندترین بدنه های نظام با توانایی نظارت بر انتخابات و تایید صلاحیت کاندیدها، تعداد بسیاری از داوطلبان محبوب را رد صلاحیت کرده است. ۶ نفر از ۱۲ عضو تشکیل دهنده شورای نگهبان منصوب رهبر هستند، به این معنا که رهبر ایران به طور غیر مستقیم این نهاد را کنترل می کند و همچنین بر رد و تایید صلاحیت ها نیز نظارت دارد.
چندماه مانده به انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی، رهبر گفت که دوست دارد مجلس بعدی نظیر مجلس فعلی باشد. رد صلاحیت های گسترده بخصوص در میان چهره های شناخته شده اصلاح طلب و یا افراد نزدیک به آنها، آرزویی را برآورده می کرد که پیشتر بیان شده بود.
شاید این تلاشها انگیزه دیگری نیز داشت و آن دلسرد کردن مردم از شرکت در انتخابات بود.
خواندن حرکت سیاستمداران دشوار است، بخصوص هنگامی که این سیاست بازی ها به فردی مربوط شود که کهنه کار سیاستمداری و فردی باهوش است. رییس جمهور پیشین ایران اکبر هاشمی رفسنجانی که در دهه اول انقلاب به وی لقب – اکبر کوسه- را داده بودند، بخشی از انقلاب ایران است و مانورهای سیاسی وی در این سالها بسیار بحث برانگیز و قابل توجه بوده است. به رهبری رساندن آیت الله خامنه ای یکی از کارهای مشهور وی بود.
صلاحیت آقای هاشمی برای کاندید شدن در مجلس خبرگان رهبری تایید شده است. وی فهرستی را تهیه کرده که شامل اسامی محافظه کاران ارتدوکس نظام نمی شود. رای ندان به فهرستهای مشخص شیوه جدید ایرانیان برای محدود کردن حضور تندرهای افراطی و دسترسی آنها به قدرت است.

این سیاست جدید باعث انجام دشورای و افت و خیز هایی شده که می تواند به برنده شدن میانه روها و شبه اصلاح طلبان کمک کند و در مقابل تندروها این فهرستها را منصوبان به انگلیس خوانده اند.
انگستان متهم شده است که در انتخابات قصد دخالت دارد و ماموران پنهان آنها می خواهند مانع حضور افرادی در نهادهای تصمیم گیری جمهوری اسلامی شوند.
آقای رفسنجانی و آقای خامنه ای زمانی دوستان صمیمی بودند و جوانی اشان که امروز به روزگار پیری رسیده با یکدیگر سپری شده. امروز این دو فرد با هم اختلافاتی دارند و در بسیاری از موارد در مقابل یکدیگر هستند. هر چند که این انتخابات می تواند آخرین تلاش آنها برای گذاشتن میراثشان باشد. شانس اینکه آقای هاشمی رفسنجانی بتواند رهبر آینده ایران شود بسیار کم است اما شاید وی تنها در پی فرصتی است که اشتباهاتش را در این آخرین فرصت جبران کند.
توجه و تمرکز آقای هاشمی بر روی خبرگان رهبری است به این دلیل که این مجمع برای هشت سال به کار خود ادامه می دهد و زمان بر علیه وی و رهبر به دلیل کهولت سن خواهد بود. انتخابات مجلس مهم است اما برای حسن روحانی و دولت وی که نیازمند حمایت برای انجام اصلاحات اقتصادی و سیاست خارجی است.
به نظر دولت، مجلسی که اکثریت آن به دست نیروهای میانه رو و محافظه کاران معتدل باشد بسیار بهتر از مجلسی است که به دست افراطیون بیافتد. آقای روحانی دو سال دیگر در پیش رو دارد تا به انتخابات ریاست جمهوری برسد اما موضوع برای آقای هاشمی به عنوان یک استراتژیست به گونه ای دیگر است.

اقای رفسنجانی می خواهد که میراث انقلاب تداوم داشته باشد به این معنا که قدرت در دست مردم بماند. او نگران این است که تندروها با کمک نظامیان بتواند مراکز قدرت را پس از درگذشت رهبر اشغال کنند.
چنین تهدیدی باعث شده که آقای رفسنجانی بی محابا خود را به خطر بیاندازد تا از بروز چنین آینده ای برای انقلاب جلوگیری کند. برای تضمین چیزی که زندگی اش را صرف آن کرده، تلاش دارد که از آخرین نفوذهای خود در مجلس خبرگان پنجم بهره ببرد و این تلاش در روزی که آنها تصمیمی تاریخی خواهند گرفت، موثر باشد.
و تمامیت خواهان نیز تمام هراسشان از این است که صندلی های خود را از دست بدهند که غیر محتمل به نظر می آید. همیشه راه های اسرارآمیزی بوده است که اسامی بخصوص از صندوق های رای بیرون آمده و اینبار نیز مستثنی نخواهد بود. اما به عهده مردم است که آن چیزی را امروز هاشمی می بیند بخواهند ببینند و با نه گفتن خود به گروهها و افرادی باعث موفقیت تاکتیک وی شوند.

این مقاله تحلیلی من روز سه شنبه ۲۳ فوریه در سایت انگلیسی العربیه منتشر شده است

توسط | ۱۳۹۵-۱-۵ ۰۱:۳۲:۰۰ +۰۰:۰۰ اسفند ۶ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید