تروریست ها شهرها و مردم را، و مهمتر، تاریخ را هدف گرفته اند

خانه/مقالات/تروریست ها شهرها و مردم را، و مهمتر، تاریخ را هدف گرفته اند

تروریست ها شهرها و مردم را، و مهمتر، تاریخ را هدف گرفته اند

زیباترین مکان ها برای سیر و سیاحت در دوره تعطیلات، بی شک برای بسیاری از مردم مکانهای تاریخی است که زیبا و کم هزینه و مهمان نواز باشد، مکانهایی مانند ترکیه و مصر. برای بسیاری از مردم اروپا و خاورمیانه، این دو مکان، کشورهایی بودند که شرق و غرب را به هم می رساند.
آسمان آبی زیبای استانبول بر فراز بناهای تاریخی که معماری رُومی و عثمانی را تلفیق کرده است و باد خنکی که از جانب دریا می ورد، شهری بهشت گونه را رقم زده.
و وسوسه دیدن مقبره های فراعنه در قاهره و رفتن به کشوری که خواستگاه تمدن و تاریخ بوده است با آن فرهنگ غنی، مکان رویایی دیگری را برای بازدیدکنندگان مژده می دهد: مصر.
اینک هر دوی این کشورها از کمبود توریست و سیاح رنج می برند چرا که تروریست ها بیشتر از جهانگردان شده اند. انفجارهای پی در پی در ترکیه که آخرین آن ۱۰ دسامبر و در نزدیکی استادیوم فوتبال در استامبول اتفاق افتاد و در همان روز در رخداد تروریستی دیگر در قاهره بمب گذاری انتحاری کلیسای قبطیان را هدف گرفت که باعث کشته شدن تعدادی از شهروندان در هر دو کشور شد. هدف تروریست ها از عملیات تروریستی و انفجارها کشته شدن شهروندان و همچنین بازداشتن جهانگردان از سفر به این مناطق است.
دوست مسلمانی که در غرب زندگی می کند به من گفت که از همسفر شدن در هواپیما با افرادی که چهره های متعصب مذهبی اسلامی دارند، واهمه دارد. از وی پرسیدم که دقیقا این چهره متعصب افراطی چگونه است؟ و وی پاسخ داد، “مردانی که شبیه داعش هستند. جوانانی با ریش های بلند.”

در این دوره و زمانه غریبی که ما زندگی می کنیم که همه از یکدیگر واهمه داریم این نفرت ها به زودی باعث رویارویی مردم در کشورهایشان با یکدیگر می شود بخصوص آنکه در منطقه ما، مسایل و قومی و نژادی، از مذهب نیز مهمتر است.
نه تنها بشریت، بلکه تروریست ها تاریخ را نیز هدف گرفته اند. کشوری که تاریخ نداشته باشد راحتر می تواند از بین برود چرا که حلقه ارتباط بین مردم ساکن در یک کشور تاریخ مشترک آنها است.
هنگامی که شنیدم که تروریست های داعش دو سال پیش وارد شهر باستانی پالمیرا در سوریه شدند، قلبم از اندوه گریست. دیدن تصاویر و خواندن اخباری که نشان می داد چگونه به آثار تاریخی و موزه ها هجوم برده اند، شکی باقی نگذاشت که آنها هدفی جز تخریب انسانیت و مدنیت و تاریخ در سوریه را ندارند.
مانند آنچه که در عراق و بر سر شهر باستانی نمرود در بابل آوردند و همین کار را طالبان با مجسمه عظیم بودا در بامیان افغانستان انجام دادند.
چند هفته پیشتر از این یک کاروان زائران شیعه ایرانی و افغان که از مراسم بزرگذاشت امام حسین در کربلا باز می گشتند، هدف تروریستها واقع شده و ۸۰ نفر کشته شدند.
چیزی که می خواهم بگویم، این است که ما فارق از مذهب و نژاد باید عملیات تروریستی را محکوم کنیم و مواضع سیاسی ما نباید انگیزه ای برای چشم پوشیدن از ترور و عملیات تروریستی باشد. تروریستها تنها در پی کشتن مردم نیستند، آنها می خواهند که تمدن را از بین برده و احساس همدری ما نسبت به یکدیگر را نابود کنند.
افغانستان نه در زمانی بسیار دور، بلکه در ابتدای دهه ۱۹۷۰ میلادی کشوری رو به جلو و آرام بود که ظاهرشاه آن را پادشاهی می کرد، امروز این کشور، از هم پاشیده و یکی از پر دردسر ترین کشورهای در زمینه ترور و مواد مخدر است.
امروز ما به سختی می توانیم روزهای آرام و باثبات افغانستان را به خاطر بیاوریم، کشوری که روزگاری نه چندان دور، هنر، تاریخ و جمعیتی تحطیلکرده و متمدن داشت.
تروریست ها این خاطره را زدوده اند تا بتوانند از این فرصت استفاده کنند و ما نباید اجازه دهیم که آنها باردیگر همین کار را در جای دیگر انجام دهند.
امروز بیشتر کشورهای جهان تحت تاثیر عملیات تروریستی واقع شده اند اما هیچ چیز قطعی نیست و این ابلیس تروریسم اندیشه ای دارد که می تواند مردم را در هر نقطه ای به مرض خود مبتلا کند.
مثال خوب آن دیدن جسارتی بود که تروریستها به خود دادند تا مقبره پیامبر اسلام را نشانه بگیرند با این هدف که از قداست وی کم کنند.
تروریستها شاید در عراق و سوریه شکست بخورند اما برای جلوگیری از بازگشت آنها به عنوان یک ایدولوژی و فرقه، باید میراث خود را بازسازی و مدنیت را جشن بگیریم. تاریخ کلیدی است برای شناسایی مکانها به عنوان یک کشور و عاملی که ملت ها را به داشتن آن مفتخر و به هم مربوط می کند. افتخارات ملی می تواند باعث بازسازی کشور و ساختن آن چیزی شود که از دست داده اند و به این وسیله از جنگ و مرگ نجات پیدا کنند.

این مقاله من در سی ان ان عربی ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۳:۵۴:۱۹ +۰۰:۰۰ دی ۱ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید