تصویری از فردای بعد از انتخابات در افغانستان

خانه/مقالات/تصویری از فردای بعد از انتخابات در افغانستان

تصویری از فردای بعد از انتخابات در افغانستان

هفته ها پیش، دادستان کل افغانستان به پلیس کابل دستور داد تا یک فراری را که با کلاه برداری از شریک کاری خود توانسته بود میلیونها دلار را به جیب زده و پولها را از کشور خارج نماید، دستگیر کند. پلیس توانسته بود رَد این فرد را در خانه ای واقع در محله ای مسکونی اما احاطه شده با محافظین شخصی بیابد. اما پلیس قادر به دستگیری فرد فراری نبود چرا که صاحب خانه- مردی که به او حاجی قندهاری- گفته می شد ( به خاطر محل تولد وی) دستور داده بود که محافظین شخصی اش راه پلیس را در ورودی خانه مسدود کنند.
“من پسر خاله آقای کرزای هستم و این مرد (فراری) مهمان من است.” با فریاد مردی که چهل و چند سالی داشت در حالی که از خانه بیرون می آمد با تهدید به افسران پلیس گفت. محافظین کلاشینکف به دست وی در پی او می آمدند. “حکم دادگاه برای من بی مفهوم است.” حاجی قندهاری فریاد زد.

هیچکس جرات نداشت که داخل خانه شده و مرد فراری را دستگیر کند. پلیس کابل در نهایت در مخابره خود به مرکز اطلاع داد که اگر به زور وارد خانه شوند احتمال درگیری و تیراندازی با گارد شخصی این فرد در این محله مسکونی وجود دارد. در نهایت پلیس از آنجا رفت و ماموری را مقابل در گذاشتند که چنانچه مرد فراری از خانه خارج شود وی را دستگیر کند. پلیس نتوانست حکم دادگاه را اجرا کند به این دلیل که می ترسیدند این دستگیری ، هرچند قانونی، باعث درگیری مسلحانه شود.
افرادی در دولت که با آقای کرزای نزدیکی نیز داشتند به من گفتند که حاجی قندهاری، مالک مجموعه مسکونی، هیچ خویشاوندی با رییس جمهور افغانستان ندارد. “حاجی قندهاری واسطه ای است که سوخت را از کابل به قندهار و ننگهار می برد و پول خوبی از راه فروش آن به طالبان بدست می آورد.” یک عضو پیشین کابینه افغانستان این را به من گفت.
مردی که بر اساس گزارش ها در خانه اش به یک فراری پناه داده بود، قاچاقچی شناخته شده در کار فروش و نقل و انتقال غیرقانونی، نمونه ای است که به ما نشان دهد به چه میزان حکومت قانون در افغانستان ضعیف بوده و در سیزده سال گذشته نیز تغییر مثبت چندانی نداشته است. نه تنها پلیس قادر به تایید و رَد کردن ادعای این مرد در خویشاوندی با آقای کرزای نبود، همچنین می ترسید تا با او روبرو و درگیر شود. سالیان سال است که احکام قضایی برای جنایتکاران، قاچاقچی ها و جانیان مفهومی ندارد وآنها قانون را به آسانی می شکنند.
در حالی که چند روزی بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نمانده است، امید و ترس هر دو به یک اندازه در بین مردم وجود دارد. آنها می خواهند بدانند که دقیقا بعد از انتخابات چه بلایی به سر آنها خواهد آمد. بعضی خود را برای شرایط سخت تری نسبت به سالهای گذشته آماده می کنند و بعضی به آینده خوشبین هستند. بعد از سیزده سال حضور در قدرت، کرزای قدرت را به زودی به رییس جمهور منتخب مردم واگذار خواهد کرد چنانچه که انتخابات به دور دوم کشیده نشود. خروج قریب الوقوع نیروهای ارتش آمریکا در پایان این سال میلادی چالش دیگری در کنار توافقنامه امنیتی با آمریکا است که هنوز امضاء نشده است.
افغانها نگران هستند که مشکلات امنیتی که به شدت شکننده شده، در روزهای آینده از هم بپاشد. افزوده شدن به تعداد حمله کنندگان انتحاری در روزهای اخیر و تهدید طالبان در بر هم زدن انتخابات، قدرت و توانایی دولت را در فراهم کردن امنیت رای دهندگان و کاندیدها به چالش کشیده است.
کمیته مستقل انتخابات افغانستان روز ۳۰ مارس اعلام کرد که ۷۴۸ حوزه رای گیری در روز انتخابات به خاطر مشکلات امنیتی بسته خواهد بود. موضوع امنیت از چالش های اصلی است و در کمبود سیستم نظارت صحیح، شفافیت انتخابات می تواند مورد سوال قرار گیرد. در حمله اخیر به هتل سرینا در کابل که ۹ کشته بر جای گذاشت، نمایندگان کمیته بین المللی نظارت انتخابات نیز جزو کشته شدگان در هتل بودند.
در نتیجه این حمله، دو از سه نهاد بین المللی نظارت انتخابات نمایندگان خود را از افغانستان خارج کردند. سوال اصلی را باید اینگونه مطرح کرد که آیا خروج نیروهای ائتلاف و آمریکا از افغانستان باعث می شود تا قاچاقچیان و جنایتکاران احساس آزادی عمل بیشتری کرده تا آنگونه که می خواهند آمد و شد داشته باشند و یا انتخاب با قدرت رییس جمهوری متکی به رای بالای مردم می تواند این شکاف را پُر و سر و سامانی به این پریشان بازار دهد؟
باز پس گیری اعتماد جامعه بین المللی برای مشارکت در امور امنیتی و مبارزه با فساد اداری، مواد مخدر و تروریسم و البته فقر از چالشهای پیش رو در مقابل رییس جمهور جدید افغانستان است.
افغان ها کم کم چنین تصوری می کنند که کشورشان روزی شبیه به کشور کلمبیا شود.جنایتکاران قدرتمند حاکم شوند و هیچکس جرات نداشته باشد تا از قاچاقچیان مواد مخدر و مافیا سوالی بپرسد. خروج قریب الوقوع نیروهای آمریکا می تواند به اعتماد بنفس دولت جدید افغانستان در مبارزه با تروریسم و شورشیان خَدشه وارد کند اما تنها چیزی که می تواند توجه جامعه جهانی را بار دیگر به افغانستان جلب کند برگزاری یک انتخابات شفاف و تمیز است.

این نوشته من روز دوشنبه ۳۱ مارس در العربیه نت انگلیسی به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۲ ۲۳:۱۵:۵۴ +۰۰:۰۰ فروردین ۱۴ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید