تغییراتی که منطقه و ایران با آمدن بهار در انتظارند

خانه/مقالات/تغییراتی که منطقه و ایران با آمدن بهار در انتظارند

تغییراتی که منطقه و ایران با آمدن بهار در انتظارند

آمدن بهار و سال نوی ایرانی به تقویم خورشیدی روز دوشنبه بیستم ماه مارچ بود. در این روز با آمدن بهار که در بیشتر نقاط جهان اتفاق می افتد، ایرانیان سال نو و یا نوروز را جشن می گیرند.
میلیونها نفر در آسیای مرکزی از ازبکستان و تاجیکستان و افغانستان گرفته تا ترکیه و کردستان و آذربایجان و ارمنستان، بسیاری همراه با ایرانیان این جشن باستانی نوروز را گرامی می دارند و همزمان به جشن و پایکوبی می پردازند.
با سالی که در پیش رو داریم پیشبینی تغییرات بسیار در ایران و افغانستان می رود که شامل رویدادهای سیاسی و اجتماعی و تغییراتی مهم در منطقه اهم آنها خواهد بود. ایرانیان نوروز و سال جدید را در حالی برگزار کردند که یک چشم آنها به انتخابات ریاست جمهوری است که ۱۹ ماه می برگزار خواهد شد و در افغانستان وعده برگزاری انتخابات مجلس این کشور در این سال و تعهدات جامعه بین الملل برای رویارویی شدیدتر با تروریست ها برای بهبود وضعیت امنیتی وخیم این کشور از مهمترین روادیدهای سال ۱۳۹۶ خورشیدی خواهد بود.

برای ایران سال نو شروع بدی نداشت که چند روز مانده به نوروز خبر حل و فصل مشکلات با عربستان جهت سفر زائران ایرانی به حج، بسیاری را شادمان کرد. طبق توافق ایران و سعودی، امسال ۸۶ هزار زائر ایرانی به حج خواهند رفت و به خانواده افرادی که در حادثه منا کشته شده بودند غرامتی تحت عنوان هدیه از جانب پادشاه سعودی پرداخت خواهد شد و همچنین برای خانواده قربانیان دو سهمیه حج در نظر گرفته شده است. در حادثه دو سال پیش در منا- سال ۲۰۱۵- ۴۶۰ زائر ایرانی در کنار صدها نفر دیگر با ملیت های مختلف در ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند و این باعث ایجاد تنشی بین دو کشور شد که خشم ایرانیان را برانگیخت تا به مراکز دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد حمله ور شده و آنها را به آتش بکشند که در نهایت موجب قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شد.
بسیاری امید دارند که با توافق حج، گفتگوها و توافقات دیگری نیز در سال جدید در راه باشد و روابط دیپلماتیک بهبود پیدا کند که از تاثیر آن دو کشور راه حلی برای بحران سوریه پیدا کنند.

عشق و دوستی و گذشت و بسط فرهنگ خویشتنداری آن چیزی است که این روزها بسیار کم شده است و نیاز به ترمیم و تجدید آن احساس می شود. فرهنگی که در آن همه نژادها و اقوام و گروهها خود را در آن برابر بدانند و به یکدیگر احترام گذاشته و به نبض ملی گرایی و نژاد پرستی مردم برای رسیدن به اهداف خود ضربه نزنند.

هنگامی که با هر شهروند افغانستانی حرف می زنیم، آنها به خوبی می توانند به ما درباره اهمیت صلح و امنیت بگویند. آنها این دو مهم را برای سالیان سال نداشته اند و این دو مهم برایشان همواره مورد ستایش بوده چیزی که برای ما مردم ایران چندان قابل توجه نیست به این خاطر که آن را همیشه بدون هیچ مشکلی داشته ایم.
صلح و امنیت و فرهنگ خوش قلبی برای یکدیگر چیزی است که من به عنوان یک ایرانی و یک بشر که در این منطقه زندگی می کند برای همگان در این سال نو خورشیدی آرزو دارم.

به نظر می رسد که برنده انتخابات بعدی ریاست جمهوری ایران کسی به غیر از حسن روحانی نباشد و وی برای چهار سال دیگر سکان ریاست جمهوری ایران را بدست بگیرد. چهار سالی که بسیاری امید دارند تا وضع اقتصادی مردم ایران بهتر شود و همچنین همسایه ها نیز گوشه چشمی به بهبود روابط با این کشور با انتخاب مجدد روحانی دارند. همسایگانی که سابق بر این برای نوروز به ایرانیان تبریک می گفتند و دید و بازدید سال نو انجام می دادند. بیاید امید داشته باشیم در این سال همه چیز برای مردم ایران و منطقه بهتر شود که سرنوشت همه ما در نهایت به هم گره خورده است.
هنگام سال تحویل ایرانیان دعایی دارند که به عربی آن را زمزمه می کنند و معنای آن این است: ای تغییر دهنده دلها و دیده‏ ها * ای مدبر شب و روز * ای گرداننده سال و حالت ها * بگردان حال ما را به نیکوترین حال.
آمین.

آین نوشته من در سی ان ان عربی مورخ دوشنبه ۲۰ مارس به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۴ ۱۹:۲۸:۵۷ +۰۰:۰۰ فروردین ۳ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید