تهدید توافق هسته ای ایران، تحریمهای کنگره آمریکا است

خانه/مقالات/تهدید توافق هسته ای ایران، تحریمهای کنگره آمریکا است

تهدید توافق هسته ای ایران، تحریمهای کنگره آمریکا است

دیگر جای هیچ شکی نیست که ایران و آمریکا برای رسیدن به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران جدی هستند و هر دو اشتیاق خود را برای رسیدن به یک توافق صلح آمیز نشان داده اند.

آنچنان که آقای اوباما می گوید، در نهایت آخر این گفتگوها جنگ و یا صلح خواهد بود. جمعه پیش، اوباما به کنگره این کشور اخطار داد که تحریم های تازه ای بر روی برنامه هسته ای ایران اعمال نکنند تازمانی که گفتگوها در جریان است.

باراک اوباما به نمایندگان کنگره به صراحت گفت که هر تحریم تازه ای که برای امضا روی میز کار او قرار بگیرد وتو خواهد شد. به گفته رییس جمهور آمریکا تحریمهای جدید گفتگوها را به مخاطره انداخته و شانس یک رویارویی نظامی با ایران را افزایش خواهد داد.

ایران و گروههای مذاکره کننده ۵+۱ روز یکشنبه گذشته را در شهر ژنو سوییس به از سر گیری مذاکرات هسته ای گذرانند در حالی که چند روز پیشتر از آن وزیر خارجه ایران و آمریکا ملاقاتهای متعدد دو جانبه دراینباره داشتند. آنها دو به دو برای ۱۵ دقیقه در شهر ژنو پیاده روی کردند که آن را می توان نمادی از پیشرفت خوب در گفتگوها و به نمایش در آوردن این تلاشها تلقی کرد.

درخواست آقای اوباما از کنگره این کشور حتی به متحد کلیدی آمریکا، یعنی انگلستان نیز رسیده است. آقای دیوید کامرون جمعه گذشته در حالی که کنار رییس جمهور آمریکا ایستاده بود گفت که مشغول لابی کردن با برخی از سناتورهای آمریکایی است و به آنها گفته است که مذاکرات تا به چه اندازه مهم و به مرحله شکننده ای رسیده است. کامرون گفت که : این وظیفه ما نیست که به سناتورهای آمریکایی بگوییم که چه بکنند و یا نکنند. اما وی گفت که می خواهد به سنا بگوید: این نظر انگلستان است که تحریمهای بیشتر یا تهدید به تحریم. چندان کمکی به پیشرفت کار نخواهد کرد.

درخواست کامرون و اخطار اوباما به کنگره به ما می گوید که اکثریت وکلای آمریکایی مخالف گفتگوها با ایران و برنامه هسته ای این کشور به طورکامل هستند. هر چند که، آشکار و مشخص است که آقای اوباما و گروه مذاکره کننده وی با ایران پیشرفت های چشمگیری در یکسال گذشته داشته اند.

بر طبق توافق موقتی که سال پیش در نوامبر ۲۰۱۳ انجام گرفت، هر تحریم تازه ای در زمان گفتگوها مجاز نبوده و می تواند توافق های انجام شده را مورد تهدید قرار دهد. آسانتر اینکه، هر تحریمی می تواند به عنوان ابزاری توسط ایران برای بیرون آمدن از گفتگوها و از سر گیری برنامه گسترده هسته ای این کشور استفاده شود بدون در نظر گرفتن عواقب آن.

فهمیدن ظرافتی که در مشکلات است، آقای اوباما را واداشته که با دقت مراقب اوضاع باشد او می خواهد که به اندازه کافی و ممکن به ایرانی ها اطمینان بدهد، حتی اگر این اطمینان باعث رو در رویی خودش با کنگره در آینده ای نزدیک باشد.

در ظاهر آنچه که ایران و آمریکا از گفتگوهای هفته اخیر می خواستند تهیه سند توافقی بود که بتواند سرعت گفتگوها را بالا ببرد به نوشته نشریه اینترنتی المنیتور. اما به نظر می رسد که این سند در زمان لازم تهیه نشد تا طرفهای غربی مذاکره کننده آن را دیده و مورد تایید قرار دهند. المینتور نوشته است که مقامی نزدیک به گروه مذاکره کننده می گوید که این سند موجبات آماده شدن توافق بین ایران و گروه ۵+۱ را تا بهار فراهم خواهد کرد.

یک سند مشترک، توافق سیاسی، چهارچوبی برای توافق مسایل تکنیکی، تمامی این عناوین نشان می دهد که تا چه اندازه هر دو طرف به سختی مشغول کار برای یافتن راهی برای توافق تا پیش از ضرب الاجل اول ژوییه می باشند.

البته که نه تنها کنگره آمریکا در برابر انجام توافق با ایران مقاومت می کند، در ایران نیز مقاومتهای بسیاری بر علیه گفتگوها و محدود کردن برنامه هسته ای این کشور وجود دارد. مخالفان دولت حسن روحانی دندانهایشان را تیز کرده اند که در صورت به هم خوردن گفتگوها ظریف و تیم مذاکره کننده هسته ای را از هم بدرند.

تجربه نشان می دهد که زمان به سرعت سپری می شود و این زمان دشمن هر دو طرف است که به خوبی این دشمن را می شناسند و مصر هستند که به توافقی دست یابند، حتی اگر که این مشکل با “یک سند مشترک” قابل حل باشد. در نهایت، این گفتگوها این استعداد را دارند که تاریخ را بسازند حتی با یک سند.

این مقاله من روز دوشنبه ۱۹ ژانویه در العربیه انگلیسی منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۹ ۱۵:۴۴:۵۴ +۰۰:۰۰ بهمن ۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید