تهدید خیانتکاران ( واکنش مردم افغانستان به انتخابات ریاست جمهوری)

خانه/مقالات/تهدید خیانتکاران ( واکنش مردم افغانستان به انتخابات ریاست جمهوری)

تهدید خیانتکاران ( واکنش مردم افغانستان به انتخابات ریاست جمهوری)

در حالی که تمام دنیا توجه خود را به عراق و تحرکات نظامی داعش معطوف ساخته، به آرامی اما موثر هسته های خشونت و درگیری های پراکنده دیگری نیز در گوشه ای دیگر در حال شکل گرفتن است. در افغانستان، سرخوردگی های مردم از نتیجه مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری که ادعای تقلب و عدم شفافیت در آن وجود دارد، منتظر جرقه ای است تا خشم مردم را چون آتشی گداخته به فوران کشیده و کشور را رو به هرج و مرج بکشاند.
در انتخاباتی که برگزار شد، بنا بر آن بود تا رییس جمهور آینده انتخاب و با شیوه ای دمکراتیک قدرت از حامد کرزای به جانشین وی منتقل شود اما انتخاباتی برگزار شد که مردم را ناخشنود و گزارشات مربوط به تقلبهای گسترده آنان را برآشفته ساخته است. اینک دو کاندید ریاست جمهوری، دکتر عبدالله و اشرف غنی در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند و کشور می رود تا به دو گروه تقسیم شده تا شاید حق از باطل تشخیص داده شود. اشرف غنی می گوید که به کمیسیون مستقل انتخابات اطمینان و باور دارد و به همکاری خود با آنان ادامه خواهد داد و دکتر عبدالله در اعتراض به عملکرد آنها، ناظرین و نمایندگان خود را از کمیسیون فرا خواند و کمیسیون مستقل و ادامه شمارش آراء را بایکوت کرد.

دکتر عبدالله کمیسیون مستقل و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، هر دو را فاقد صلاحیت و هر دو را شریک در تقلب گسترده و مهندسی شده به نفع کاندید دیگر متهم کرد. در مقابل چشمان بهت زده مردم، خبر از آن می رسد که در برخی مناطق نا امن و خشونت زده افغانستان تعداد رای دهندگان با تعداد کل ساکنان در این مناطق مطابقت دارد. در حالی که تنها شاید یک سوم جمعیت این مناطق واجد شرایط رای دادن باشند. بقیه این جمعیتی که در صندوقها رای ریخته اند از کجا آمده اند؟!
با وجود سوالات بسیاری که پاسخی هم برای آنها وجود ندارد، هنوز روشن نشده است که چه تعداد برگه رای به حوزه های مختلف ارسال و چه تعداد از آنها استفاده شده و چه مقدار به کمیسیون مستقل انتخابات برگردانده شده است. در میان تمامی این سوالات بی پاسخ، دکتر عبدالله خواستار حضور گروه تحقیق از نهادهای بی طرف بین المللی شده است.
در حالی که آقای اشرف غنی و تیم وی دست داشتن در هرگونه تقلب را رد کرده اند، بنا بر آن شده تا سازمان ملل متحد پا در میانی کرده تا شاید بن بست انتخاباتی افغانستان حل و فصل شود. دفتر مرکزی سازمان ملل متحد در افغانستان از پیشنهاد دکتر عبدالله برای نظارت آنها استقبال کرد و کرزای نیز آن را پذیرفت.
اما شفافیتی که سازمان ملل خواستار آن شده است، اینک برای مردم افغانستان به وضوح مبرم شده است که تقلبات بسیار گسترده و کتمان ناپذیر بوده اند. ویدیو هایی در اینترنت نشر شده است که عده ای را در حال نوشتن کاغذهای رای و مهر زدن آنها به نفع غنی و پُر کردن صندوق ها یک شب قبل از انتخابات نشان می دهد و خنده دار این بخش ویودیو است که بعد از آن متقلبین را در حال دعوا بر سر قسمت کردن پولهای رشوه داده شده نیز نشان می دهد.
اینک نه تنها دکتر عبدالله بلکه سران قبایل محلی و حتی روسای پیشین کمیسیون انتخابات نیز این سوال را دارند که با تایید چه کسی و چگونه برگه های رای گیری اضافه به متقلبین رسانده شده است؟
آقای عزیزالله لودین، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرد و گفت که تقریبا در ۸ حوزه انتخاباتی تقلبهای گسترده انجام گرفته است. او پیشنهاد کرد که در این ۸ ولایت، انتخابات موردی مجدد برگزار شوداما همه می دانند که برگزاری انتخابات در افغانستان به خصوص در مناطق بحران زده به چه اندازه دشوار است.
جالب اینجاست که رهبران پر نفوذ مناطق شرقی افغانستان، مناطقی که رای بسیاری- به تقلب- وارد صندوق ها و به نفع اشرف غنی خوانده شده است، در کابل بودند و در یک مصاحبه مطبوعاتی این رای ها را تقلبی و نادرست خواندند.
یکی از رهبران محلی در منطقه خوست، آقای حکیم ولی به من گفت که تمامی رای هایی که از جانب زنان در خوست به صندوق ریخته شده تقلبی و نادرست است. “تنها یک مرکز رای دهی برای زنان در مرکز ولایت خوست باز بود که میزان مشارکت زنان در همین یک محل نیز بسیار کم بود. کمیسیون مستقل انتخابات که می گوید مشارکت زنان در خوست بالا بوده بیاید به ما نشان دهد که کدام یک از زنان و دختران و خواهران ما در خوست رای داده اند؟”
رهبران پُر نفوذ پکتیا و پکتیکا نیز مانند امان الله زدرانی به تعداد رای دهندگان در ولایاتشان اعتراض داشتند و رای ها را ساختگی و دروغین می دانستند. در حالی که از مردم عادی کوچه و بازار در افغانستان گرفته تا بزرگان سیاسی حاضر در دولت حامد کرزی، باور دارند که در انتخابات تقلب گسترده به نفع اشرف غنی انجام گرفته، معلوم نیست که چرا هیچ گوش شنوایی نمی خواهد که بشنود و یا تیمی را برای تحقیق معین کند.
فردی نزدیک به دکتر عبدالله به من گفت که در این موضوع نباید که آقای اشرف غنی مقصر شناخته شود. ” ما باور داریم که دستهایی پنهانی در انجام و سازمان دادن این تقلبهای گسترده دخیل بوده اند تا کشور را به هرج و مرج مواجه سازند. ”
آقای کرزی گفته است که بی طرف باقی می ماند، “انتخابات همیشه با جنجال همراه بوده است اما کشور به سوی بحران نخواهد رفت.” کرزی گفت.
در حالی که برخی از کشورهای غربی به دکتر عبدالله فشار می آورند تا تقلب ها را پذیرفته و به سوی ائتلاف با اشرف غنی برود و حکومتی ائتلافی تشکیل شود، مردم افغانستان با اعتراض های گسترده خواستار روشن شدن عاملین تقلب و سوء استفاده از آرای آنها شده اند. بعضی از جوانان شروع به نشر تصاویر خود با سلاح کرده و نوشته اند که در مقابل تقلب و خائن مقاومت خواهند کرد. دکتر عبدالله بعد از پایان مصاحبه مطبوعاتی خود در روز پنجشنبه بعد از ظهر، سالن کنفرانس را که ترک کرد به ناگاه از خبرنگاران خواست که بار دیگر در سالن جمع شوند تا نکته ای مهم را بگوید. او به سوی میکرفن بازگشت و گفت: “فراموش کردم تا بگویم که هیچگونه ائتلافی در کار نخواهد بود هرگز. ما هم امید داریم که کشور رو به بحران نرود اما افرادی که به اعتماد مردم خیانت کرده اند باید از ایجاد بحران نگران باشند.”

این مقاله من روز شنبه ۲۱ ژوئن به عربی و در روزنامه شرق الاوسط به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۱ ۱۹:۴۲:۵۳ +۰۰:۰۰ تیر ۲ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید