توافق هسته ای، نویدی به آینده برای جوانان ایران است

خانه/مقالات/توافق هسته ای، نویدی به آینده برای جوانان ایران است

توافق هسته ای، نویدی به آینده برای جوانان ایران است

دو اتفاق بزرگ در تاریخ جمهوری اسلامی ایران هر در ژوییه اتفاق افتاده است. ابتدا تصویب قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت در سال ۱۹۸۷ میلادی که به موجب آن بین ایران و عراق پس از هشت سال جنگ آتش بس برقرار شد و اینک نیز، توافق صلح و یا آنچه که خوانده شده، ‘توافق هسته ای بین ایران و قدرتهای غربی’.
“امروز روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است تا اعلام کنیم که توانسته ایم به توافقی برای مشکل برنامه هسته ای ایران دست یابیم.. “خانم فدریکا موگرینی نماینده اتحادیه اروپا و وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف در بیانیهای مشترک در وین توافق را اعلام کردند.
در حالی که مردم آمریکا مشغول لذت بردن از تابستان و گشت و گذار در تعطیلات و ماهیگیری هستند، این توافق با ایران معنای چندانی برای آنها ندارد. اما در ایران. در نقطه ای مقابل، اعلام خبر باعث ایجاد جشنی ملی شد. برای ایرانی ها این توافق معنای صلح و امید برای آینده ای بهتر برای سرزمین اشان بود.

توافق هسته ای توانسته که صفحه تازه ای در تاریخ دیپلماسی جمهوری اسلامی بگشاید و بعد از ده ها رنجش و سوء ظن به قدرتهای غربی که همیشه به عنوان توطئه گرانی بر علیه نظام سیاسی ایران دیده می شدند، اینک فرصتی برای اعتماد پیش آورد.
کشوری که روزگاری نماینده کشوری رو به رشد و مدرن شدن در منطقه بود و اقتصادی رو به شکوفایی در دوره شاه ایران ( قبل از ۱۹۷۹) داشت، به ناگاه موقعیتش پایین آمد و تبدیل به کشوری حامی تروریست و بر هم زننده ثبات در منطقه شد. نتیجه آن، تحریم های گسترده و بی امان در طول این سالها بود.

بیشتر از یک دهه است که گفتگوها به صورت متناوب ادامه داشته اما برای ایران و آمریکا هر دو آشکار بود که برای رسیدن به توافق بایستی سازش و مصالحه کنند و رهبر ایران آیت الله خامنه ای این توافق را پذیرفت. اما رهبر ایران دائما تکرار می کرد که وی نمی تواند به آمریکایی ها اعتماد داشته باشد.
اما بین جنگ و صلح، صلح برنده و ایران و آمریکا صرف نظر از تفاوت های هر دو، توافق را پذیرفتند.
توافق بدست آمده ایران را ملزم می کند تا برنامه جنجالی هسته ای خود را محدود کرده و در مقابل تحریمها برداشته شود.
در این توافق هسته ای که ایرانیان بی اندازه به آن مفتخرند، اقتصاد تقویت شده و امکان مشارکت سیاستمدران در موضوعات بین المللی فراهم می شود. به اختصار، ظرفیت ورود ایران به لیگ بزرگان سیاسی جهان بستگی به آن خواهد داشت که این کشور در آینده رفتار متفاوتی در موضوعات منطقه از خود نشان دهد.
حکومت ایران نپذیرفته بود که با آمریکا در موضوعی بغیر از موضوغ هسته ای وارد گفتگو شود. اما در روزهای پایانی مذاکرات در شهر وین، ایرانی های خواستار برچیده شدن تحریم سلاح در کنار سایر تحریمها توسط شورای امنیت سازمان ملل بودند. درخواستی که توسط چین و روسیه نیز حمایت می شد.
به گفته دیپلماتهایی که درگیر مذاکرات با ایران بودند، ایران، چین و روسیه آخرین تلاشهای خود را بکار بستند تا به دیگر مذاکره کنندگان در آخرین مرحله گفتگوها برای پذیرفتن این خواست فشار بیاورند. هرچند که مذاکره کنندگان پذیرفتند که تحریم سلاح به مرور زمان و نه بلافاصله طی ۵ سال آینده برداشته شود.
در تاریخ ۱۲ ژوییه، آقای خامنه ای این پیام را برای مذاکره کنندگان ایرانی فرستاد هنگامی که با گروهی از دانشجویان ملاقات می کرد: “همیشه گفته ام که مذاکره کنندگان تنها اجازه دارند که درباره موضوع هسته ای مذاکره کنند و نه هیچ چیز دیگری. طرف دیگر ( آمریکا)علاقه دارد تا درباره موضوعات منطقه ای گفتگو کند. مانند سوریه و یمن اما ما می گوییم که هیچ چیزی برای گفتن درباره این موضوعات نداریم. “

رفتار ایران در منطقه همواره زیر نظر بوده و توافق هسته ای می تواند باعث شود که این قدرتهای غربی این فرصت را برای بر آوردی تازه از رفتار ایران در منطقه و در ماههای آینده داشته باشند.
برداشته شدن تحریم های تسلیحانی به ایران اجازه می دهد تا از روسیه و حتی از آمریکا از طریق دلال های غیر مستقیم، سلاح تهیه کند و ادامه تحریم های تسلیحاتی به دلیل واهمه از عملکرد ایران در منطقه در آینده ای نزدیک بوده است.
احساس خوشحالی و آرامش که بعد از توافق هسته ای جامعه ایران را فرا گرفته، تنها می تواند با زمان اعلام آتش بس جنگ ۸ ساله با عراق مقایسه شود. کابوس بمباران و یا موشکباران شدن بالاخره به سر رسید و شاید زمان آن رسید که بگوییم، دشواری های پس از انقلاب بالاخره به سر رسیده باشد.
جمعیت امروز ایران دو برابر دوران جنگ با عراق است و نسل جدید هیچ خاطره ای از آن دوران ندارد. اما، نسل های جدید نیز همچنان با همان وحشت گذشتگان از یک رویارویی نظامی، زندگی کرده اند.
اینک در نهایت، مردم می توانند شبها در آرامش به خواب روند با این امید که قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، زندگی را بر آنها آسانتر و پایانی به احتمال حمله نظامی به ایران خواهد داد.
البته که توافق هسته ای قدمی نخست در راهی است که رابطه ایران را با کشورهای غربی بهتر خواهد کرد بخصوص با آمریکا، حتی چنانچه که این ارتباطات بلافاصله انجام نگیرد.
اینک توافق بدست آمده و کنگره آمریکا ۶۰ روز برای بررسی و تایید آن فرصت دارد. در این زمان شورای امنیت سازمان ملل با تایید قطعنامه ای مهری بر پایان تحریم های مرتبط بر برنامه هسته ای ایران خواهد زد.
این مقاله من ۱۳ جولای در الجزیره انگلیسی به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۸-۱۴ ۲۳:۲۵:۵۲ +۰۰:۰۰ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید