جنایت و مجازات در ایران

خانه/مقالات/جنایت و مجازات در ایران

جنایت و مجازات در ایران

گناه همه مردم کشور نیست اگر که سنی ها نمی توانند در بعضی از شهرهای بزرگ مثل تهران مسجد داشته باشند یا بهایی ها مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و یا دراویش نمی توانند خداوند را آنگونه که می خواهند- صوفیانه- عبادت کرده و مراسم روحانی اشان را به جا بیاورند. اگر مسجد سنی ها در شهر مشهد با سطح خیابان برابر گردید، خانقاه دراویش در شهر قم نیز تبدیل به تَلی از خاک شد.
فعالان سیاسی بدون در نظر داشت مذهبشان در هر کجای ایران که باشند می توانند مورد مواخذه، بازداشت و آزار و اذیت قرار بگیرند. حقوق بشر در ایران یکی از مواردی است که همیشه به سلیقه قاضی و دادگاه و سیستم قضایی ایران با آن برخورد می شود و حتی برخورد قضایی از شهری به شهر دیگر و محله ای با محله دیگر متفاوت است.
برخوردهای سلیقه ای قوه قضاییه تنها منحصر به گروه و مذهبی خاص نمی شود. برای نمونه هفته پیش- ۱۹ فوریه – رای دادگاه تجدید نظر یک جامعه شناس و فعال حقوق بشر آقای سعید مدنی، همه را حیرت زده کرد. آقای مدنی به به ۶ سال زندان محکوم که دو سال آن در زندان اوین تهران و چهار سال بعدی در زندانی تبعیدی در شهر بند عباس خواهد بود و بعد از سپری شدن دوره محکومت، ۱۰ سال را نیز می بایست در تبعید و در بندعباس زندگی نماید. شهری که ۱۵۰۰ کیلومتر با خانه اش در تهران فاصله دارد. جالب است که گفته شود تبعید در دوره زندان در حقوق مدنی ایران وجود ندارد اما به کرات درباره دیگر زندانیان نیز اتفاق افتاده و بدین وسیله قاضی خانواده و بستگان فرد زندانی را نیز مورذ تنبیه سفر مشقت بار برای دیدن عزیزشان قرار می دهد.
تنبیه برای به چالش کشیدن سیسیتم سنی و شیعه نمی شناسد. وقتی که وارد حوزه فعالیتهای سیاسی و اجتماعی می شویم آنجاست که سیستم قضایی بخصوص قاضی ها که به نظر می رسد بسیاری از آنها دارای صلاحیت و آموزش و عدالت کافی نیز نیستند، نقش بزرگی در آینده یک فرد می توانند بازی کنند.
به گفته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، ایران رتبه دوم را بعد از کشور چین در اجرای مجازات اعدام دارد. به گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ میلادی ۶۲۴ نفر در ایران اعدام شده بدون آنکه رویه صحیح قضایی انجام گرفته باشد. در سال جاری میلادی در ماه ژانویه ۴۰ نفر و تا هفته گذشته ۸۰ نفر اعدام شده اند. رقمهای تکان دهنده ای که به خصوص در بیشتر موارد فرد اعدام شده دسترسی به وکیل و یا دادگاهی عادلانه را نداشته است.
گروه شورشی جیش العدل مسئولیت ربودن ۵ مرزبان ایرانی در ماه گذشته را پذیرفت. گروهی که در مناطق مرزی بین ایران و پاکستان فعالیت دارد و می گوید که از حقوق شهروندان بلوچ ایرانی که در محرومیت اقتصادی هستند دفاع می کنند. در حالی که مردم به طور طبیعی همواره با محرومان ابراز همدری می کنند اما ربودن سربازان ایرانی را تقبیح کرده و نظر هیچکس به عالت شورشیان برای چنین حرکتی جلب نشد. همه این اقدام را انزجار آور و غیر اخلاقی خواندند. دو هفته پیش یکی از اقوام بزرگ ایران، بختیاری ها، تظاهرات بزرگی را در اعتراض به پخش سریال تلویزیونی به نام سرزمین کهن به راه انداختند. بختیاری ها که اکثرا در مناطق نفت خیز خوزستان زندگی می کنند خواستار توقف پخش سریال و پوزش شدند. از قرار معلوم در این سریال تلویزیونی بختیاری ها تازه به دوران رسیده و نو کیسه و نوکر صفت و عوامل حکومت گذشته معرفی شده بودند. گروهای بزرگی از مردم بختیاری در شهر اهواز و اندیمشک و دیگر نقاط در مقابل دفتر فرمانداری ها جمع شده بودند تا در حرکتی بزرگ توجه عموم را به خود جلب نمایند. رسانه ها و مردم به اعتراضات مردم بختیاری واکنش نشان دادند و در سطح کشور حس همدردی با بختیاری ها به وجود آمد که در نهایت با پوشش وسیع مطبوعات پخش سریال متوقف و صدا و سیما از مردم بختیاری عذر خواهی کرد. شاید مشکل در بطن آن حل نشد اما صدای اعتراض عمومی شنیده شد و مردم به خواست خود رسیدند. به همین ترتیب موضوع سربازان ربوده شده چطور قابل حل است؟ تنها دو هفته به نوروز و آغاز سال جدید خورشیدی در ایران مانده است و مردم همدرد با خانواده ربوده شدگان همه چشم بر آقای روحانی دارند تا ببینند وی چگونه می تواند به این خواست عمومی برای آزادی سربازان پاسخ دهد.
وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالیانه حقوق بشر خود که روز پنجشنبه منتشر شد خبر از اضافه شدن به تعداد دولتهایی می داد که مخافان سیاسی خود را سرکوب و آزادی های مردم را محدود می کنند. به گفته این گزارش در ایران از زمان انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری اوضاع حقوق بشر بهبود چندانی نداشته است. این گزارش می افزاید که تلاشها در دوره آقای روحانی برای بهبود حقوق بشر خیلی کم بوده است.
“قدمهایی برداشته شده است مانند آزادی چند فعال سیاسی در پاییز گذشته اما در مجموع می توانم بگویم که اوضاع همانطور مانده است. “خانم عذرا ضیاء مامور ارشد وزارت خارجه آمریکا که در تهیه این گزاش نظارت داشته است در ادامه گفت که در کنار سایر آزارها، این گزارش جزییاتی از “ادعاهای مربوط به شکنجه، زندانی کردن به دلایل سیاسی و اعدام در صورت طی نشدن مراحل قانونی وجود دارد که در دوره دولت فعلی آزار اقوام و اقلیت های مذهبی بیشتر شده است. ”
در حالی که امید زیادی برای بدست آمدن توافق نهایی بین ایران و گروه مذاکره کننده ۵+۱ بر سر برنامه هسته ای ایران تا تابستان وجود دارد، باید ببینیم که آیا آقای روحانی بعد از این توافق تلاش خود را برای بهبود شرایط حقوق بشر بیشتر خواهد کرد.

مقاله من در العربیه نت انگلیسی رو دوشنبه ۳ مارس منتشر شده است که برایتان به فارسی برگردانده ام. سپاس

توسط | ۱۳۹۴-۷-۹ ۱۷:۲۱:۲۰ +۰۰:۰۰ اسفند ۱۳ام, ۱۳۹۲|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید