حماس گروهی بیشتر سیاسی تا نظامی شده است؟

خانه/مقالات/حماس گروهی بیشتر سیاسی تا نظامی شده است؟

حماس گروهی بیشتر سیاسی تا نظامی شده است؟

بعد از سالیان سال درگیری بین فلسطینی ها و اسراییل، در پرتو تغییراتی که در منطقه در حال شکل گرفتن است صلح چندان نیز دور از دسترس به نظر نمی آید.
بدیهی است تا زمانی که اختلافات بین مردم اسراییل و فلسطین حل و فصل نشده باشد، صلحی نیز در خاورمیانه به وجود نخواهد آمد. و تا زمانی که دست سودجویان، کسانی که از حماس برای رویارویی با اسراییل و ایجاد شکاف در بین مردم فلسطین و دو گروه فتح و حماس بهره برداری می کنند، رسیدن به صلح غیر ممکن است.

اینک نه بخاطر دلسوزی برای مردم فلسطین، کسانی که خانه هایشان را از دست داده و آواره شده اند، بلکه به خاطر ایجاد صلح در خاورمیانه تغییرات جدیدی در راه است. حماس در اساسنامه جدید خود که هفته پیش معرفی کرد، مرزهای ۱۹۶۷ را به رسمیت شناخت، و گفت که این بیانیه به معنای به رسمیت شناختن اسراییل نیست.
برای من دو موضوع در این سند سیاسی حماس مهم و قابل توجه به نظر رسید. ابتدا، به رسمیت شناختن مرزهای ۱۹۶۷ بود که به طور تلویحی معنای به رسمیت شناختن اسراییل را می داد چرا که این مرز به خاطر ایجاد دو کشور فلسطین و اسراییل توسط سازمان ملل متحد تعیین شده بود. و دوم آنکه حماس اعلام کرد که از گروه اخوان المسلمین جدا شده است.
نشانه ای که می گوید این گروه شبه نظامی تصمیم گرفته که روش خود را بیشتر سیاسی کند تا قادر باشد با دیگر بازیگران عرب که می خواهند ابتکار عمل نشان داده و رویارویی با اسراییل را پایان دهند، همکاری کند. این همکاری حماس با اعراب دست کشورهایی مثل ایران را که برای داشتن نفوذ بر روی حماس سرمایه گذاری کرده بودند قطع خواهد کرد.
چنین اعترافی توسط حماس می تواند وضعیت آنها را ارتقاع دهد تا حمایت دو کشور مهم عرب یعنی مصر و عربستان سعودی را بدست بیاورد، دو کشوری که هر دو گروه اخوان السلمین را در فهرست سیاه خود قرار داده اند.
آیا حماس با این اساسنامه جدید نشان می دهد که به بلوغ کافی برای شرکت در گفتگوهای سیاسی با اسراییل رسیده است؟

این یک اتفاق نبود که اساسنامه سیاسی جدید حماس هنگامی منتشر شود که محمود عباس رهبر گروه فتح و رییس جمهور مناطق خودگردان نیز در واشنگتن و مشغول مذاکره با رییس جمهور آمریکا باشد.
هر دو، رییس جمهور آمریکا و فلسطین ابراز امیدواری کردند که امکان رسیدن به صلح در زمان ریاست جمهوری دانالد ترامپ فراهم باشد.

البته که گفتگوهای صلح نمی تواند بدون حضور دو گروه اصلی فتح و حماس آغاز شود و به نظر می رسد که حماس در حال آماده کردن راه برای ایجاد ابتکار عمل توسط اعراب است.

همچنان یکی از جالبترین طرحهای صلح برای پایان درگیری بین فلسطینیان و اسراییل، طرح “ابتکار صلح عرب”است که توسط پادشاه پیشین عربستان ملک عبدالله در سال ۲۰۰۲ در کنفرانس سران عرب در بیروت مطرح شد.
این ابتکار می گفت که عادی شدن روابط بین کشورهای عربی و اسراییل را به رسمیت می شناسد اگر در مقابل، اسراییل از تمامی سرزمینهای اشغالی خارج شود ( من جمله از شرق اورشلیم) و مشکل مهاجرین و پناهندگان فلسطینی نیز مطابق قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد حل و فصل شود.

فعالیتهای اخیر در منطقه که با کنفرانس اعراب در اردن آغاز شد موجب گرم شدن روابط رییس جمهور مصر آقای سی سی و پادشاه عربستان بن سلمان گردید. در یک پیشرفت دیگر، رییس جمهور سی سی در فاصله ای کوتاه پس از کنفرانس اردن، به عربستان رفت. صلح در خاورمیانه ابتدا این ضرورت را می طلبد که دو قطب مهم عرب، یعنی مصر و سعودی، باردیگر متحد شوند.
به نظر غیر محتمل می آید که رییس جمهور فعلی مناطق خودگردان فلسطینی- محمود عباس ۸۲ ساله- بخواهد باردیگر در انتخابات پیش رو ( که به تعویق افتاده است) شرکت کند. بازنشسته شدن محمود عباس به حماس کمک خواهد کرد که رابطه اش را با فتح ترمیم کرده و راحتتر بتواند در گغتگوهای صلح با اسراییل با پشتیبانی مصر و سعودی، شرکت کند.

این مقاله تحلیلی من در وب سایت سی ان ان مورخ ۶ ماه می به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۶-۳-۵ ۱۶:۱۲:۰۶ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید