خاورمیانه تغییر کرده است و همچنین آمریکا

خانه/مقالات/خاورمیانه تغییر کرده است و همچنین آمریکا

خاورمیانه تغییر کرده است و همچنین آمریکا

جمعه صبح به وقت شرق آمریکا، بسیاری از از مردم در سراسر جهان با نگرانی چشم به صفحه تلویزیون و یا گوش به رادیو داشتند تا ببینند که در سال ۲۰۱۷ با مراسم تحلیف رییس جمهور جدید آمریکا چه وقایعی در انتظارشان خواهد بود.
ما عادت داشتیم که درباره سیاست خارجی و خط و مشی رییس جمهور جدید آمریکا در آن نطق مهم روز تحلیف بشنویم و به همین دلیل بسیاری در خاورمیانه با اضطراب به مراسم سوگند یاد کردن آقای ترامپ گوش فرا داده بودند.
رییس جمهور ترامپ در نطق تحلیف خود به روی سیاست گذاری های داخل آمریکا تمرکز کرد و گفت: آمریکا مقدم بر همه چیز است که در نطق کوتاه ۱۶ دقیقه ای خود جایی برای پرداختن به دیگر نقاط دنیا نگذاشت. نفس های در سینه حبس شده پس از پایان این نطق از سینه به آرامی بیرون آمد…
آمریکا و پس از آن مبارزه با ترور و اسلامگرایی افراطی، بخشهای مهم گفته های رییس جمهور بودند. آقای اوباما در آخرین روزهای کاری خود به عنوان رییس جمهور نتوانست در مورد تجهیز کردن کردهای گروه ی گ پ به سلاحهای جنگی سنگین تصمیم بگیرد. تصمیمی که باعث می شد تا در ابتدای ماه فوریه عملیات مبارزه با داعش در شهر رقه سرعت گیرد و این تصمیم گیری اینک به رییس جمهور ترامپ سپرده شده.

ترکیه برای مدتها مخالف مسلح کردن کردها بوده و برای همکاری کردن در عملیات رقه با ائتلاف به رهبری آمریکا شرط مداخله نداشتن کردها را داشته چرا که آنها را تروریست می خواند و بدون همکاری ترکها، عملیات رقه موفقیت آمیز نخواهد بود.
اما رییس جمهور ترامپ در مراسم تحلیف خود نشان داد که در مبارزه با تروریست ها و شکست داعش و برچیدن تهدید آنها جدی است.
به این خاطر که وی به صراحت از گروههای تروریستی نام نبرد، اینک در فضای جمعی رسانه در خاورمیانه گفتگویی بر سر آن درگرفته که منظور آقای ترامپ از گروههای تروریستی، تنها داعش نیست و این رویارویی شامل دیگر کشورها و گروهای دیگر نیز می شود.
برخی روی تویتر می پرسند که کلی گویی رییس جمهور آمریکا می تواند شامل گروههایی مانند حزب الله و حامیان این گروه مانند ایران باشد؟ برخی دیگر نیز می گویند که القاعده در افغانستان و پاکستان و همچنین داعش در سوریه و عراق منظور نظر ایشان بوده است.
حدسهای بسیاری زده می شود و نامفهوم بودن اظهارات حداقل برای مردم خاورمیانه آنها را به گمانه زنی واداشته است چرا که آنچیزی را که منتظر شنیدن آن بودند، نشنیدند. جنگ با تروریسم در افغانستان وارد پانزدهمین سال خود شده است و آقای ترامپ سومین رییس جمهور آمریکا است که این جنگ ناتمام را به ارث می برد در حالی که نشانه ای نیز از پایان خشونتها و اقدامات شورشیان نیز به چشم نمی خورد.
شاید مردم افغانستان از شنیدن گفته های آقای ترامپ بسیار خشنود شده باشند چرا که رییس اجرایی دولت افغانستان دکتر عبدالله عبدالله به تعهد رییس جمهور آمریکا در قبال نیروهای خود خوشامد گفت و آن را تاییدی در تعهد آمریکا در قبال افغانستان تعبیر کرد. “من به گفته های رییس جمهور آمریکا و پیامی که برای نیروها و سربازان خود داد گوش دادم و گفت که از آنها حمایت خواهد کرد که اقدامی خوب و برجسته است و مطمئن هستم که همکاری های وی در تمامی زمینه ها ادامه می یابد.” دکتر عبدالله در گفتگو با خبرگزاری رویترز.
خاورمیانه در طول زمان تغییر یافته است و همچنین ایالات متحده آمریکا.

این مقاله من در سایت عربی سی ان ان مورخ ۲۳ ژانویه به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۱۱-۶ ۲۲:۱۶:۵۳ +۰۰:۰۰ بهمن ۵ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید