درگیری های حزب دمکرات کردستان ایران و چالشهای قومی- العربیه

خانه/مقالات/درگیری های حزب دمکرات کردستان ایران و چالشهای قومی- العربیه

درگیری های حزب دمکرات کردستان ایران و چالشهای قومی- العربیه

حزب دمکرات کردستان ایران که همواره با دولت مرکزی در تهران در کش و قوس است، بعد از ۲۷ سال معلق بودن مبارزات مسلحانه، به یکباره اعلام کرد که مبارزات خود رااز سر گرفته است. درگیری های چند هفته گذشته بین این گروه و نیروهای امنیتی ایران چندین کشته از هر دو سو بر جای گذاشته است. نیروهای مسلح حزب دمکرات کردستان ایران از مرزهای کردستان عراق عبور کرده و وارد مرزهای ایران شده اند.
با این دانسته که آقای مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق رابطه ای خوب با تهران دارد، سوال برانگیز است که وی اجازه داده این گروه مسلح وارد خاک ایران شوند. عملکرد بارزانی نه تنها سیاستمداران ایران را شگفت زده کرد، بخصوص فرماندهان سپاه پاسداران ، کسانی که به آقای بارزانی نزدیک هستند و وی را در مبارزه با داعش کمک کرده اند نیز متعجب شدند.
در یک گفته هشدارگونه، کهنه فرمانده سپاه پاسدران، آقای محسن رضایی، دبیر شورای تشخیص مصلحت نظام، گفت که بارزانی باید در مقابل تروریست ها واکنش نشان دهد. “اگر آقای بارزانی نمی تواند با این ضد انقلاب هایی که وارد خاک ما میشوند مقابله کند، ما آنها را نابود خواهیم کرد.“ محسن رضایی در یک برنامه زنده تلویزیونی در ۱۷ ژوییه گفت.
بعضی از مقامات رسمی ایران باور دارند که برخی از قدرتهای خارجی در پشت این نیروهای مسلح کرد هستند، در حالی که برخی دیگر عملکرد کردها را واکنشی به رفتارهای تبعیض آمیز حکومت با اقوام و مذاهب می دانند. آشکارا همه می دانند که حکومت شیعی ایران به طور کلی رابطه خوبی با دیگر مذاهب و باورها ندارد. مردم ایران کما و بیش در تهدیدی هستند که لزوما به دین و ایمان آنها نیز ربطی ندارد و برای مثال مردم پیرو صوفیه و یا دراویش نیز که شاخه ای از مذهب شیعه هستند، از این سختگیری ها مستثنی نیستند.
به همین دلیل ایرانیان کرد نیز خارج از این دایره نمی باشند هرچند که می دانیم کردهای بسیاری در سالهای گذشته اعدام شده و با اتهامات بی پایه و اساسی بازداشت شده اند. نمونه آن اعدام فرزاد کمانگر، معلم کرد غیر مسلحی بود که شنیدن خبراعدام و دادگاه غیر عادلانه وی کشور را تکان داد.
هرچند که مهمترین واکنش همواره، محکوم کردن سراسری مردم ایران بر علیه هرنوع خشونت و فشار بر علیه هرکس و هر کجای ایران با هر قومیت و مذهب بوده است.

حقوق افراد برای پرداختن به هر مذهب و با هر قومیتی که دارند موضوعی حساس برای حکومت در ایران است که می تواند فعالین مدنی و کسانی را که از حقوق این افراد حمایت می کنند را در ریسک قرار دهد. هرچند که از سوی دیگر هیچ جامعه توسعه یافته و مدنی نمی تواند فعالیت گروههای مسلح را پذیرفته و آن را تایید کند.
برخوردهای مسلحانه با نیروهای امنیتی می تواند موجب نقض حقوق بشر و ایجاد مشکل برای فعالان سیاسی شود و به این دلیل موانع بیشتری برای فعالیت های اجتماعی و محدودیت های بیشتراعمال خواهد شد.
ایران از سالهای نخست انقلاب در ۱۹۷۹ تغییرات بسیاری کرده است. امروز این کشور بزرگترین جمعیت افراد تحصیلکرده در منطقه و خاورمیانه را دارد. برای مردم ایران گذشته از مذهب و قومیتی که افراد به آن تعلق دارند، اصلاحات در سیستم موجود برای دسترسی به حقوق قانونی افراد بسیار مهم است.
نمونه بارز آن، احترامی است که مردم برای مولوی عبدالحمید، مفتی سنی مذهب سیستان و بلوچستان قائل هستند. عملکرد وی و آنچه که برای کشور انجام داد توسط همگان تحسین شد بدون آنکه به قومیت و مذهب وی توجهی شود. در ۱۵ آوریل ۲۰۱۴، این امام سنی زاهدان، قلب میلیونها ایرانی را تسخیر کرد هنگامی که برای آزادی سربازانی که در مرز توسط اشرار مسلح گروگان گرفته شده بودند، وارد مذاکره شد.
دستاورد مولوی عبدالحمید، رفتار و خِرد وی این امام سنی متواضع از شهری محروم را قهرمانی ملی کرد. محبوبیت و نفوذ وی خارج از مرزهای قومی و مذهبی به خانه یکایک ایرانیان رسید. این آن چیزی است که گروههای شورشی هرگز نمی توانند با درگیری های مسلحانه بدست آورند.

آین نوشته من در ۱۹ ژوییه در سایت انگلیسی العربیه به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۵-۱۳ ۱۵:۳۵:۴۳ +۰۰:۰۰ مرداد ۹ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید