دشواریهای اجرای توافق هسته ای یکسال پس از برجام

خانه/مقالات/دشواریهای اجرای توافق هسته ای یکسال پس از برجام

دشواریهای اجرای توافق هسته ای یکسال پس از برجام

تقریبا یکسال پیشتر از این در شهر وین ایران و قدرت های جهانی به توافقی دست یافتند که بعد از دو سال مذاکرات بر سر برنامه هسته ای این کشور میسر شده بود. این توافق امیدها و دلبستگی های بسیاری را در ایران ایجاد کرد بخصوص که قول بهبود و رونق اقتصاد و نزدیک شدن ارتباطات با غرب نیز جزیی از آن بود.

هرچند که گزارشگری با سابقه که این مذاکرات را پوشش می داد به من گفت: به زودی یکدیگر را در دوره جدید مذاکرات خواهیم دید. از وی پرسیدم تا توضیح بیشتری دهد و وی گفت: “نمی بینی که اجرای توافق با مشکل مواجه شده است؟ این شیوه کار نمی کند و ایران و آمریکا باید در آینده ای دور یا نزدیک گفتگوهای دیگری برای یافتن راه حل ترتیب دهند. “

مشکلاتی که بانکهای غربی برای کارکردن با ایران دارند یکی از مهمترین دشواری ها است. رهبر ایران آقای خامنه ای این مشکلات را یک کارشکنی می بیند. در نبود ارتباط مستقیم بین ایران و آمریکا، گفتگو بین دو دولت چنانچه که نگوییم غیر ممکن است، اما بسیار دشوار بنظر می رسد.
مشاهده گران و متخصصین می دانند که اقتصاد ایران یکشبه بهبود پیدا نخواهد کرد چرا که تحریمها عمیقا اقتصاد ایران را ضعیف کرده اند.
بزرگترین سرمایه گذاران نفتی و گازی، شرکتهای آمریکایی هستند، اما این شرکت ها اجازه کار کردن با ایران را ندارند. وجود و حضور این شرکتها در هر کشوری می تواند سایر سرمایه گذران خارجی را نیز تشویق و در آنها امنیت خاطر ایجاد کند. هرچند که به نظر می آید رهبر ایران علاقه ای به حضور سرمایه گذاران خارجی نداشته باشد.

نامشخص بودن وضعیت بازار، موجب شده تا اروپایی ها بخواهند کمی منتظر شوند و موقعیت ها را زیر نظر بگیرند. چنین برداشتی، برای تلاشهای وزیر خارجه ایران آقای محمد جواد ظریف مانع ایجاد می کند. وزیری که به دنبال تشویق سرمایه گذاران و بهبود روابط خارجی ایران با کشورهای اروپایی است. با این وجود، کمپانی های ایرانی بخش خصوصی توانستند قراردادی به ارزش ۳ میلیارد دلار در سفر اخیر آقای ظریف به اروپا به امضا برسانند.
صنعت نفت ایران که بر اثر تحریم ها تا اندازه ای فلج شده بود، توانسته تقریبا به تولید پیش از تحریمها برسد. وزیر نفت ایران آقای زنگنه در اجلاس اخیر اوپک گفت که تا چند ماه آینده تولید ایران با تولید پیش از تحریمها مطابقت خواهد کرد.
هرچند که بالا بردن سطح تولید در آینده برای ایران دشوار خواهد شد چرا که نبود سرمایه گذار در میادین نفتی و گازی به دلیل بالا بودن ریسک عدم ثبات سیاسی، مانع افزایش تولید این کشور به بالای ۴ میلیون بشکه در روز خواهد شد.
ایران راه طولانی را برای بهبود وضعیت اقتصادی خود در پیش رو دارد بخصوص چنانچه که اصلاح اقتصادی و سیاسی در دستورکار نباشد. از دوست روزنامه نگار خود پرسیدم که وی چه زمانی را برای دور بعدی گفتگوها پیش بینی می کند و وی گفت: به زودی… در دوران دولت بعدی در آمریکا.

این مقاله من رور سه شنبه هفتم ژوئن در العربیه انگلیسی منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۵-۸-۵ ۰۰:۴۱:۴۶ +۰۰:۰۰ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید