رفتن به مرحله دوم انتخابات: رقابت اقوام یا رقابت عبدالله و غنی؟

خانه/مقالات/رفتن به مرحله دوم انتخابات: رقابت اقوام یا رقابت عبدالله و غنی؟

رفتن به مرحله دوم انتخابات: رقابت اقوام یا رقابت عبدالله و غنی؟

برای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه هفته به طول انجامید تا نتایج اولیه شمارش آرا را در ۲۶ آوریل اعلام کند. کمیسیون می گفت که آوردن صندوق ها از مناطق دور از دسترس و شمارش آن و تشخیص آرای تقلبی از آراء درست و پاک کار دشوار و زمان بَری بوده است. کمیسیون مستقل انتخابات در نهایت اعلام کرد که نتایج ابتدایی نشان می دهد که هیچکدام از هشت کاندید نتوانسته اند ۵۰ درصد بعلاوه یک آرای اخذ شده را بدست آورند و رفتن انتخابات به مرحله دوم بسیار محتمل است.
دکتر عبدالله عبدالله با بدست آوردن ۴۴.۹٪ در صدر جدول و پس از وی اشرف غنی با ۳۱.۵٪ در رتبه دوم قرار گرفت. نتایج ابتدایی تا ۱۴ ماه مِی نهایی خواهد شد پس از آنکه کمیسیون رسیدگی به شکایات بررسی نهایی خود را انجام دهد و طبق قانون اساسی دو هفته پس از آن انتخابات مرحله دوم بایستی برگزار شود.
در این بین، مردمی که با هیجان بسیار برای دادن رای به پای صندوقها رفته بودند و آرزوهای بسیاری داشتند نگران هستند که جنجالهای انتخاباتی اخیر باعث به وجود آمدن برخوردهای قومی و رویارویی آنها با یکدیگر شود.
مشکلات امنیتی چالش بزرگی در افغانستان است و آماده کردن پلیس افغانستان در تامین امنیت روز انتخابات حاصل یکسال کار و برنامه ریزی بود. علی رغم تمامی آمادگی های قبلی، کمبود برگه های رای گیری در بسیاری از شهرهای بزرگ صدها هزار نفر از رای دهندگان را مایوس به خانه ها بازگرداند. آنها ساعتها در صف های طولانی در انتظار ایستاده بودند و همچنان توضیح قابل قبولی برای عدم ارسال برگه کافی توسط کمیسیون انتخابات ارائه نشده است.

در ۵ آوریل دو انتخابات در افغانستان برگزار شد: انتخابات شوراهای ولایتی و انتخابات ریاست جمهوری. به نظر می آید که تعداد رای دهندگان بسیار بالا و در حدود ۷ میلیون نفر اعلام شد، چرا که کاندیدهای شورهای ولایتی نقشی مهم در این بین بازی کردند. آنها به رای مردم احتیاج داشتند و به همین خاطر در شهرها و روستاها با مدیریت و برنامه ریزی موفق شدند تا جمعیت بالایی را به پای صندوقها بیاورند. از کامیون گرفته تا اتوبوس و مینی بوس و تراکتور، از هر وسیله نقلیه ای برای دادن خدمات عبور و مرور مجانی برای رای دهندگان استفاده شد. کاندیدهای شوراهای ولایتی، مرد و زن، پیر و جوان را از هر قریه و نقطه ای تشویق به دادن رای به نفع خود کرده بودند و در عین حال آنها می توانستند به کاندید ریاست جمهوری نیز رای بدهند.
چنانچه که انتخابات به مرحله دوم رود، هیچ تضمینی وجود ندارد که جمعیتی انبوه مانند دور پیشین شرکتی فعال داشته باشند. برقراری امنیت یک موضوع است و موضوع دیگر کم شدن اهمیت و جاذبه انتخابات برای مردم می تواند زمینه را برای انجام تقلب های گسترده فراهم کند.
هر شب شبکه های تلویزیون محلی افغانستان مملو از برنامه ها و میزگردهایی است که شرکت کنندگان از تقلب مهندسی شده و سازمان یافته توسط کمیسیون مستقل انتخابات، سخن می گویند. اما نگرانی اصلی درباره واکنش گروهها و قومی درباره این ادعاهاو اتهامات می باشد.
کم کم جامعه دارد به سوی دو قطب هدایت می شود که نشان دهنده وجود زمینه برای رویارویی قوم های مختلف این دو کشور است. رقابت بین ۸ کاندید ریاست جمهوری باعث شد که پیشینه قومی و قبیله ای هیچکدام از آنها چندان مورد توجه قرار نگیرد. اینک که رقابت بین دو کاندید انجام خواهد گرفت موضوع قومیت و تعلقات فکری و پشتوانه های معنوی بار دیگر در این کشور مفهوم پیدا می کند. در حالی که حساسیت همه درباره عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات به اندازه کافی تحریک شده است، مردم می گویند که این کمیسیون در دست پشتون هایی بوده است که نتوانستند نقشی مستقل و بی طرف را بازی کنند.
رفتن به مرحله دوم این هراس را ایجاد می کند که دستهایی می خواسته اند که کشور را به دو دسته تقسیم و با طرح موضوع تاجیک، پشتون باعث به خطر افتادن اتحاد ملی شوند.
در اولین مصاحبه مطبوعاتی پس از اعلام نتایج مقدماتی انتخابات در روز شنبه توسط دو کاندید پیشتاز دکتر عبدالله و دکتر غنی، به روشنی اشکار شد که چه جهت گیری های قومی و سیاسی در راه است. رهبران پرقدرت قوم های افغانستان هر کدام جداگانه با یکی از این کاندیدهای پیشتاز نشسته بودند تا حمایت و جانبداری خود را در مقابل تلویزیون های خبری نشان دهند.
بعضی از جنگ سالاران قدیمی بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ظاهر شده اند و حضورشان عرق سردی به تَن مردم و هراس از به قدرت رسیدن آنها نشانده. عبدالرشید دوستم رهبر پرنفوذ اُزبک تَبار کسی که به جنایت جنگی علیه بشریت متهم شده، به عنوان معاون اول رییس جمهور در کنار اشرف غنی احمد زی قرار دارد. حضور وی داستانهای قدیمی و زخمهای کهنه ای را باز کرده است و مردم یاد روزهای جنگهای داخلی و زمانی افتاده اند که زنان و دختران کابل از گفتن آن به هراس می افتند و نگران به قدرت رسیدن دوستم و تکرار آن فجایع هستند.
وجود دوستم در کنار غنی باعث می شود که پشتون ها دل خوشی برای رای دادن به غنی نداشته باشند. چنین تضادهایی باعث می شود که فکر کنیم در پیش بینی هایمان روز و روزگار خوشی در این چند ماه و تا پایان یافتن غائله انتخابات به چشم نمی آید.
اگر مردم نتیجه داوری کمیسیون شکایات انتخابات را نپذیرند چه می شود؟ اشرف غنی طبل کوبیدن انتخابات به مرحله دوم را می زند چرا که به بالا رفتن رای خود در مرحله دوم و حساب کردن بر سر پشتون بودن خود مطمئن است. از آنسوی دکتر عبدالله که نیمه پشتون و نیمه تاجیک از طرف مادری است، فردی است که سابق عضو ائتلاف شمال بوده و در کنار احمد شاه مسعود سالها تا هنگام ترور مسعود در سپتامبر ۲۰۰۱، جهاد کرده است. اما وی یک پشتون افراطی محسوب نشده و نمی شود. رفتن به مرحله دوم می تواند شکاف های قدیمی را بازتر کند به جای آنکه این آنها را به هم نزدیکتر نماید. شکافی که اختلافات قومی نام دارد.

این مقاله من روز دوشنبه ۲۸ آوریل در وب سایت انگلیسی العربیه نت منتشر شده که آن را برای شما به فارسی برگردانده ام.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۲ ۲۳:۵۱:۲۱ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید