رفراندوم ترکیه و مناقشه آورگان سوری

خانه/مقالات/رفراندوم ترکیه و مناقشه آورگان سوری

رفراندوم ترکیه و مناقشه آورگان سوری

در زمانی نه چندان پیشتر از این، بسیاری از ما مردم خاورمیانه، ترکیه را بهترین نمونه و مثال برای تعریف به هم رسیدن شرق به غرب می دانستند. یک کشور مسلمان دارای دمکراسی و آزادی بیان و با اقتصادی که به سرعت رو به رشد بود، چشم دیگر کشورهای مسلمان را خیره کرده و آنها این آرزو را داشتند که راه ترکیه را برای رسیدن به پیشرفت و توسعه دنبال کنند.
استامبول زیبا و تاریخی با آن آسمان فوق العاده درخشان و فیروزه ای جایی خوشایند و امن بود که این ویژگی ها این شهر را بهترین مقصد برای گردشگران قرار می داد. شاید تنها مکان در خاورمیانه که گردشگران اسراییلی در کنار مسلمانان و اروپایی ها احساس راحتی داشتند که بدون نگرانی آفتاب گرفته و استراحت کنند.

ترکیه امروز با ترکیه ای که می شناختیم و دوستش داشتیم بسیار تفاوت دارد. با دخالت عمیق ترکیه در جنگ داخلی سوریه و بهم خوردن رابطه گرم و دوستانه این کشور با اسراییل و ترشی رابطه با آمریکا و حتی عربستان سعودی و ایران، صنعت گردشگردی در این کشور را رو به افول گذاشت.
تنش بالا با کُردهای ترک تبار و مشکل صنعت گردشگردی، و بازداشت روزنامه نگاران و فعالان سیاسی این کشور را از آنچه که می شناختیم بسیار متفاوت جلوه می کند.
تابستان گذشته پس از کودتای نافرجام توسط ارتش، صدها هزار نفر از مردم عادی بازداشت و صدها نفر در خیابانهای این کشور در جنجال های پس از کودتا و درگیری ها کشته شدند.
رییس جمهور اردوغان برعلیه آمریکا برآشفت و این کشور را به حمایت از مخالفینی که در آمریکا زندگی می کنند متهم کرد و خواستار استرداد فتح الله گولان به اتهام توطئه و سازماندهی و رهبری این کودتا شد.
ترکیه برای اتهامی که مطرح کرده بود هیچ سند و مدرکی در دست نداشت تا دستگاه قضایی آمریکا را به استرداد گولان قانع کند.
دادو ستد با اروپا بر سر بحران آورگانی که برای رفتن اروپا رو به ترکیه گذاشته بودند، به نظر فرصت مناسبی برای اردوغان آمده بود که بخواهد ضمن نقد کردن این فرصت از اتحادیه اروپا بر سر آسان گیری آنها در پیوستن به این اتحادیه نیز مذاکره کند.

نه تنها سیاستهای دولت این کشور در قبال گروه داعش، و همچنین فعالیتهای تروریستی این گروه در خاک ترکیه و در مناطق پرجمعیت دلیل دیگری برای آسیب به صنعت گردشگری بود.
با برگزاری رفرنداوم قانون اساسی در ۱۶ آوریل، چنانچه که رییس جمهور اردوغان بتواند در این همه پرسی موفق شود تا تغییر مورد نظر خود را در قانون اساسی انجام دهد، شاید این تغییر خاتمه ای بر این دمکراسی منحصر به فرد اسلامی باشد.
رفرندوم قانون اساسی با هدف تغییر بنیادی در حکومت ترکیه انجام می گیرد.

طرح متممی بر قانون اساسی، با هدف ایجاد تغییر در سیستم حکومتی ترکیه به رای گذاشته میشود. این طرح جنجالی در صورت تایید توسط مردم، سبک ریاست جمهوری در ترکیه را تغییر خواهد و سیستم پارلمانی به سیستم ریاستی تغییر یافته و راه را برای ریاست جمهوری مادام العمر رجب طیب اردوغان و یا همان ریاست کشور فراهم کند.
اما منتقدین می گویند که این پیشنهاد به تغییر با هدف تضعیف پارلمان و ایجاد سیستمی است که ترکیه را به سوی تک صدایی و قدرتی متمرکز پیش خواهد برد.
این انتخاب مردم ترکیه است که روز ۱۶ آوریل چه چیزی را انتخاب کنند اما انتخاب آنها در منطقه نیز تاثیر خواهد گذاشت.
دشوار است که بگوییم در آینده چه چیز در انتظار مردم ترکیه خواهد بود و چنانچه که نتیجه این رفراندوم باعث امنیت و ثبات در منطقه خواهد شد یا نه. اما می توانیم بگوییم که در حال حاضر بسیاری از گردشگران و همچنین سیاستمداران تصمیم به تغییر جهت داده و در کناری بیاستند تا از ترکیه بحران زده در این زمان برحذر بمانند که هواشناسی سیاسی آسمانی ابری و طوفانی را نشان می دهد.
مردم منتظر آن هستند تا ببینند چه بر دمکراسی ترکیه که قلب همگان را ربوده بود و زیبایی و ثبات خواهد آمد. یا آنکه آن هم در دریا شسته شده و زمانی پیشتر از این به همراه آن کودک سوری کُرد آیلان در سال ۲۰۱۵ غرق شده است.

این نوشته من در سی ان ان عربی موخ ۲۵ مارس به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۴ ۱۹:۱۴:۳۳ +۰۰:۰۰ فروردین ۱۲ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید