روحانی در آزمایش دیپلماسی همه پُرسی- در سال ۲۰۱۵

خانه/مقالات/روحانی در آزمایش دیپلماسی همه پُرسی- در سال ۲۰۱۵

روحانی در آزمایش دیپلماسی همه پُرسی- در سال ۲۰۱۵

در حالی که تنها یک ماه به سالگرد انقلاب اسلامی ایران مانده است، رییس جمهور ایران با درخواست همه پُرسی انقلابی تازه براه انداخت. آقای روحانی که در یک نشست اقتصادی در تهران ( ۴ ژانویه) سخن می گفت، با گفتن از رفراندوم نه تنها کشور را بهت زده کرد بلکه به یاد مردم آورد که در قانون اساسی به صراحت آمده که برای انجام اصلاحات در موارد مهم می توان به نظر مردم در یک همه پُرسی مراجعه کرد.
آقای روحانی مشخص نکرد که کدام موضوعات مد نظر وی باید به همه پُرسی گذاشته شود اما تا همین اندازه نیز باعث به راه افتادن مناظره های بسیاری شده و بعضی موضوع مورد نظر رییس جمهور را مذاکرات هسته ای می دانند که قرار است از ۱۵ ژانوییه گفتگوهای هسته ای از سر گرفته شود.
در این مرحله، شاید عموم مردم بایستی در کار دخیل شوند قبل از آنکه دولت بتواند به توافق جامع هسته ای با غرب به نتیجه برسد. برای آنکه از ضرب مداخله تندروهایی که صاحب نفوذ در حاکمیت هستند کاسته شود، کسانی که به نظر می رسد که می خواهند گفتگوها را با مخاطره بیاندازند، به نظر می رسد که روحانی با پیش کشیدن طرح همه پُرسی، می خواسته که آنها را خلع سلاح کند. چه چیزی بهتر و مهمتر از تایید عموم برای تیم مذاکره کننده هسته ای است؟

گروه مذاکره کننده موسوم به ۵+۱ در ۲۳ نوامبر در شهر وین پذیرفت که مذاکرات با تهران را برای هفت ماه و هفت روز تا اول ماه ژوییه تمدید کند و بدین وسیله ایران زمان کافی برای حل و فصل پرونده هسته ای اش داشته باشد.
ایران ادعا کرده است که تنها ۴ ماه برای رسیدن به توافق احتیاج دارد. وزیر خارجه ایران آقای ظریف که مسئول مذاکرات نیز می باشد به خبرنگاران گفته بود که ایران می تواند تا آخر ماه مارس می تواند به توافق جامع دست یابد.
اما اولین همه پُرسی و یا رفراندوم، ۳۶ سال پیش به درخواست بنیانگذار انقلاب آیت الله خمینی انجام گرفت. وی از مردم خواست که به جایگزین شدن جمهوری اسلامی به جای نظام پادشاهی آری یا خیر بگویند. دو مورد دیگر که می توان به آن – نیمه همه پُرسی- نیز اطلاق کرد بعد از مرگ آقای خمینی و برای اصلاح و تغییر در قانون اساسی یعنی ۲۴ سال قبل انجام گرفت.
در این زمان بخصوص اگر که آقای روحانی برای برگزاری همه پُرسی جدی باشد، چنین درخواستی نمی تواند مطرح شود مگر آنکه وی ابتدا با رهبر ایران آیت الله خامنه ای مشورت کرده باشد.
آقای خامنه ای که بطور دائم حمایت و اعتماد خود به تیم مذاکره کننده هسته ای و دولت ابراز کرده، شاید در این مقطع بخصوص به داشتن رضایت عموم به عنوان وسیله ای برای خاتمه دادن به مذاکرات در ماههای آتی احتیاج داشته باشد.
در یکسال و نیم گذشته، روحانی نشان داده است که وی فردی میانه رو و مصلحت گرا می باشد تا آنکه اصلاح طلبی بدان گونه که طرفداران وی می خواستند و انتظار داشتند.
برای روحانی، اولویت بیرون آوردن ایران از انزوا و بهتر کردن اوضاع اقتصادی است تا آنکه به مسایل داخلی بپرداز. تاریخ انقلاب نشان داده که بنیادگرایان و نظامیان در سپاه پاسدران همیشه دست بالا را در موضوعات داخلی داشته اند.
حل کردن پرونده هسته ای ایران می تواند از فشارهای داخلی بکاهد و اگر مذاکرات شکست بخورد نیز تمامی آنچه که در این یکسال و اندی بدست آورده نیز به خاکستری بدل خواهد شد. رییس جمهور آمریکا آقای اوباما به ایران قول داده است که روابط دو کشور عادی شود اگر که پرونده هسته ای بسته شود. عادی شدن روابطه با آمریکا می تواند دستاورد بزرگی برای دولت روحانی باشد و همچنین رویدادی تاریخی و ایران را به طور اتوماتیک تغییر دهد بدون توجه به اینکه چه کسی دست بالا را در مسایل داخلی دارد.
روحانی و تیم مذاکره کننده هسته ای وی اصرار دارند که تمامی جزییات گفتگوها و خط و مشی آنها توسط رهبر ایران هدایت می شود و اگر توافق زیر میزی انجام گرفته باشد که ما از آن بی اطلاع باشیم، این تلاشها می تواند به مفهوم و نشانه ای از پذیرش پیشنهادات اوباما نیز باشد.
هرچند که حکومت ایران احتیاج به تقویت کردن گام بعدی خود با بدست آوردن رضایت عموم مردم دارد تا از شدت همه تندروها بکاهد. سال ۲۰۱۵ میلادی می تواند سالی بسیار مهم و سرنوشت ساز برای ایران و برای ایالات متحده آمریکا باشد در حالی که این دو کشور مشغول آزمایش دیپلماسی هستند.
این مقاله من دوشنبه ۵ ژانویه در العربیه انگلیسی منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۹ ۲۱:۴۷:۳۸ +۰۰:۰۰ دی ۲۰ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید