روحانی کاندید اصلی انتخابات ریاست جمهوری-الاهرام

خانه/مقالات/روحانی کاندید اصلی انتخابات ریاست جمهوری-الاهرام

روحانی کاندید اصلی انتخابات ریاست جمهوری-الاهرام

رییس جمهور ایران آقای روحانی به طور رسمی توسط گروههای اصلاح طلب، نامزد این جریان در انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت ماه معرفی شد. آنها در بیانیه ای عنوان کردند که روحانی تنها کاندیدی است که می تواند اصلاحات بیشتری را در این کشور انجام دهد.

علی رغم عصبانیت و ناخشنودی گروههای محافظه کار از روحانی به خاطر زد و بندهایش (‌از نگاه آنها) با غرب برای رسیدن به توافق هسته ای، هنوز این طیف سیاسی نتوانسته که کاندید قوی و چالش برانگیزی را در مقابل روحانی برای انجام یک رقابت جدی معرفی کند.
آنها می گویند که دو هفته ای احتیاج دارند تا بر سر کاندید اصلی به توافق برسند. با این وجود تاکنون، هیچکدام از اسامی که مطرح کرده اند نتوانسته توجه مردم را به خود جلب و باعث هیجان شود.
در بین کاندیدهای مطرح محافظه کاران، شهردار جاه طلب تهران، فرمانده سابق سپاه محمد باقر قالی باف دیده می شود که پیش از این نیز برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری تلاش کرده بود. سعید جلیلی یکی دیگر از فرماندهان سابق جنگ ایران و عراق، کسی که نامش خاطره مذاکرات ناموفق هسته ای در دوره احمدی نژاد را به یاد می آورد از دیگر کاندیدهای محافظه کاران است.

مسئله کمبود کاندید باعث نمی شود که نتیجه انتخابات را گمانه زنی کنیم، در حقیقت نقش رهبر ایران آیت الله خامنه ای در انتخابات و نظر او است که گمانه زنی ما را تقویت می کند.
آقای خامنه ای به صراحت گفته است که نمی خواهد انتخابات دو قطبی داشته باشد. به این معنا که انتخابات باعث چنان شوری در بخشی از اجتماع شود که یک کاندید بسیار محبوب بتواند با گرفتن قدرت بسیار باعث تهدید نظام دینی ایران شود.
تجربه انتخاب محمد خاتمی در ۲۰ سال پیش در سال ۱۹۹۷ همچنان به عنوان رفراندومی تلقی می شود که برعلیه نهاد دینی حکومتی ایران بود. حتی انتخاب محمود احمدی نژاد بعد از رقابت با اکبر هاشمی رفسنجانی یک انتخابات عادی نبود و شگفتی بسیاری برای سیستم به همراه داشت.

برای آقای خامنه ای انتخابات سال ۱۳۸۸ هم کم حاشیه نبود. انتخاب رهبر محدود به مردود دانستن نتیجه انتخابات و یا دستگیری رهبران مخالف، موسوی و کروبی، بود که گزینه دوم برای وی آسانترین راه حل ختم قائله به نظر رسید.
برای آنکه از چنین مشکلاتی در دوره های بعدی جلوگیری شود، به آقای احمدی نژاد گفته شده که از انتخابات در پیش رو کنار بکشد و خود را کاندید نکند. سیستم حاکمیت در نظام اعتماد کمی به وی و گروههای نو محافظه کار حامی وی دارد، و حتی احمدی نژاد تهدیدی برای نظام و حامیان خامنه ای دیده می شود.
در نتیجه، یک فرد میانه رو مانند روحانی کاندیدی جذاب برای خامنه ای بشمار می رود و انتخاباتی سریع و بدون حاشیه و جنجال که پیروزی روحانی را به دنبال داشته باشد، مطلوب است.

تغییرات بین المللی از کاخ سفید گرفته تا همسایگی ایران در ترکیه و سوریه، همه نشانه هایی از تغییرات در پیش رو در اروپا را نیز دارند و همه این تغییرات تهدیدی برای ایران در سالهای آتی محسوب می شوند.
مردی که با موفقیت توانست گفتگوهای حساس هسته ای ایران با غرب را هدایت کند و این کشور را از خطر بالقوه یک حمله نظامی محفوظ دارد، روحانی، برای بسیاری در شرایط حساس فعلی بهترین گزینه ریاست جمهوری است.
انتخاب روحانی برای بار دوم همان چیزی است که غرب نیز به آن چشم دوخته تا نگرانی از جانب ایران بابت آمدن فردی ناشناس با سیاستهای ناشناخته نداشته باشند. اقتصاد ایران آشکارا بهبود داشته و دلیل آن سیاستهای میانه رو دولت است که تورم را کاهش داده و آرامش را در بازار ایجاد کرده است. سیاستی که مردم امید دارند با ادامه آن شرایط زندگی اشان بهبود بیشتری پیدا کند.

شورای نگهبان قانون اساسی بایستی که صلاحیت کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری را تایید کند و به نظر می رسد که هر کاندیدی که رهبر وی را در مقابل نظام و شرایط مورد نظر وی درباره انتخابات ببیند، رد صلاحیت خواهد شد. دو ماه آینده نه تنها سرنوشت دولت روحانی را مشخص خواهد کرد، همچنین تعیین می کند که آیا رهبر ایران خواستار ادامه دیپلماسی و نگاه روحانی خواهد بود یا نه.
تعهد ایران به توافق هسته ای، تعامل سازنده با جهان است و باعث بهبود درک متقابل غرب و ایران از یکدیگر شده است. تمامی این تلاشها از چشم مردم ایران پوشیده نبوده و علی رغم ناکامی هایی که داشته اند مانند باز نشدن فضای سیاسی و اجتماعی در کشور، شاید با قضاوتی که دارند روحانی را همچنان بهترین گزینه بدانند.

این مقاله من در هفته نامه انگلیسی الاهرام ۱۹ مارس به نشر رسیده است

توسط | ۱۳۹۶-۱-۱۴ ۱۹:۱۶:۲۰ +۰۰:۰۰ فروردین ۵ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید