روسیه، پُلی بین ایران و ترکیه

خانه/مقالات/روسیه، پُلی بین ایران و ترکیه

روسیه، پُلی بین ایران و ترکیه

قبل از تشدید درگیری ها در سوریه، ایران و ترکیه روابط بسیار خوبی داشتند.
هنگامی که رابطه ایران با غرب به خاطر تحریمها چندان خوب نبود تُرکها از حامیان اصلی اقتصاد ایران بودند. تُرکها در کنار ایرانی ها ایستادند و حتی تلاش بسیاری کردند که بین همسایه خود و کشورهای غربی میانجی گری کنند و میزبان تعدادی از مذاکرات هسته ای ایران نیز شدند.
هرچند که با خروشان تر شدند آتش جنگ داخلی در سوریه، شواهد نشان داد که ایران و ترکیه هرکدام راه دیگری را اختیار کردند. ایران تصمیم گرفت که رییس جمهور سوریه بشار اسد را مورد حمایت قرار داد و ترکیه در سویی مخالف به حامیان مخالفین دولت اسد پیوست و یا هرگروه دیگری که می خواست دولت مرکزی را ساقط کند.
مشکلات امنیتی اخیر در ترکیه، رابطه لطمه دیده با روسیه (‌رابطه ای که اینک حداقل در ظاهر بهبود یافته) و تلخی رابطه با تهران، همه دست به دست یکدیگر دادند تا با کودتای نافرجام اخیر مشکلات بیشتری برای رییس جمهور ترکیه آقای رجب طیب اردوغان ایجاد کند. تمامی این ناکامیها باعث شد تا تقسیم بندی های جدید در روابط خارجی این کشور در اولویت قرار بگیرد.

رابطه با روسیه
به نظر رسید که روسیه در صدر اهمیت قرار گرفت چرا که نقش این کشور در بحران سوریه برای ترکیه ای که صنعت توریسم آن برای ده ها به روسیه وابسته بوده، بسیار مهم و با اهمیت بود. روابط آنکارا و مسکو زمانی که تُرکها جنگنده روسیه را در نوامبر ۲۰۱۵ ساقط کردند، به نقطه بحرانی رسید.اما با عذرخواهی اردوغان این شکاف کمی ترمیم شد و با سفر وی در ماه آگوست به روسیه رو به بهبود گذاشت. و این سفر، اولین مسافرت خارجی آقای اردوغان پس از کودتای نافرجام در ماه ژوییه و به همین دلیل بسیار پُر اهمیت تلقی شد.
اردوغان رییس جمهور روسیه آقای پوتین را در ۹ آگوست ملاقات کرد و علی رغم اختلاف نظرهای در رهبر در مورد سوریه، آنها قول دادند که در نزدیک کردن شکافهای دیپلماتیک کوشش کنند و راهی برای همکاری بیابند.
در مصاحبه ای با شبکه روسیه، اردوغان درباره احتمال ایجاد یک ائتلاف مبارزه با تروریسم در سوریه که شامل ایران، روسیه و چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس و آمریکا سخن گفت.

رویکردی به سوی ایران
پُر کردن شکاف رابطه ایران و ترکیه نیز به نظر می رسد که برای آقای اردوغان الویت داشته باشد. آقای ظریف وزیر خارجه ایران ۱۲ آگوست به آنکارا رفت و این اولین سفر یک هیات دیپلماتیک پس از کودتای نافرجام به ترکیه بود.
رییس جمهور ایران آقای حسن روحانی سردردها و درگیرهای بسیاری در داخل کشور دارد که همه به توافق هسته ای ایران و مخالفین با این توافق بر می گردد. محافظه کاران سنتی، افرادی که در توافق هسته ای منفعتی ندیده اند، هنوز برای آنکه دولت روحانی بتواند به موضوعات منطقه ای بپردازد به وی چراغ سبز نشان نداده اند.
جناحهای مختلفی در حاکمیت ایران وجود دارند بخصوص آنهایی که در سوریه به طور فعال درگیر هستند و آنها با نقشه روحانی برای گفتگوهای منطقه ای با دیگر کشورها بخصوص آنهایی که با اسد مخالفند، مخالفت می کنند.
هرچند که فرصت با تلخ شدن رابطه اردوغان با غرب باردیگر برای ایران فراهم شده است. این فرصت امکان آمد و شُدهای دیپلماتیک بین تهران و آنکارا را بر سر یافتن راه حلی برای بحران سوریه فراهم کرده است. همکاری هایی که بر اساس اهمیت امنیت برای ترکیه و همچنین ایران خواهد بود که هر دو در پی امنیت ملی کشورهای متبوع خود و حفظ مرزهایشان می باشند. این خواست امنیت داخلی می تواند از علاقه به حفظ و حمایت اسد پیشی بگیرد که در نهایت مطلوب همگان خواهد بود.
همانگونه که وزیر خارجه ایران هفته گذشته در ترکیه گفت که تمامی اختلافات می تواند از طریق گفتگو حل و فصل شود.

این مقاله تحلیلی من روز سه شنبه ۱۹ آگوست در وب سایت انگلیسی العربیه به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۸-۵ ۰۰:۲۰:۲۸ +۰۰:۰۰ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید