زمان گفتگو درباره سوریه است، بعد از توافق هسته ای ایران

خانه/مقالات/زمان گفتگو درباره سوریه است، بعد از توافق هسته ای ایران

زمان گفتگو درباره سوریه است، بعد از توافق هسته ای ایران

وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته در گزارش سالیانه اش از فعالیتهای تروریستی در سال گذشته اعلام کرد که فعالیتهای تروریستی در سرتاسر جهان افزایش داشته است. در این گزارش آمده است که ‘فعالیتهای تروریستی القاعده وگروههای وابسته به آن و دیگر تروریستها، ۹۷ هزار عملیات در سراسر جهان در سال ۲۰۱۳ داشته اند.’
در این گزارش چندباری انگشت اتهام به سوی ایران نیز نشانه گرفته شده و علت آن کمکهایی است که ایران به بشاراسد در سوریه می رساند و یا کمکهای ایران به حزب الله لبنان که یک گروه تروریستی بشمار می رود ( از نگاه دولت آمریکا) و یا کمکها به گروه فلسطینی حماس.
این گزارش به سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران اشاره کرده و آنها را عامل اصلی حمایتهای یاد شده ذکرکرده است. سیاست خارجی ایران از هنگام به قدرت رسیدن آقای حسن روحانی تغییر کرده است و رویکردی دوستانه با غرب در پیش گرفته شده اما هنگامی که موضوع به بشار اسد و حزب الله لبنان مربوط می شود، این موضوعات در دایره ممنوعه ای قرار دارند.
“از سال ۲۰۱۲، آمریکا شاهد فعالیتهای سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات این کشور و همچنین متحد آنها حزب الله در سوریه است. در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۳، گارد ساحلی یمن، محموله ای متعلق به ایران را کشف کرد که شامل سلاح و مواد منفجره ای بود که به نظر می رسید مقصد فرستنده شورشی های هوثی باشد و در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۳، گارد ساحلی بحرین یک قایق تندرو ایرانی را که می خواست سلاح و مواد منفجره را به گروههای شیعه مخالف دولت بحرین برساند توقیف کرد. در خلال بازجویی ها، افراد مضنون پذیرفتند که آنها در ایران آموزش دیده اند. “این نوشته ها همگی در گزارش سال ۲۰۱۳ مربوط به فعالیتهای تروریستی توسط وزارت خارجه آمریکا هفته پیش منتشر شده است.
از نگاه مقامات ایران تمامی این اتهامات بی اساس و ساخته و پرداخته اسراییل و وابستگان به آنها است که با توسل به شرکا و متحدین خود در منطقه به تبلیغ علیه ایران می پردازند. اما چنانچه که ایران صفحه تازه ای در روابط خارجی خود بخصوص با دولتهای غربی گشوده باشد و بخواهد رابطه اش را با ایالات متحده بهبود بخشد، ناگزیر است به زودی به موضوعات منطقه ای دیگری نیز بپردازد که شامل مسائل امنیتی و موضوعاتی نظیر حزب الله و عملیاتی که سپاه قدس در خارج از مرزهای ایران انجام می دهد خواهد شد.
روحانی و گروه وی به این موضوع تاکید می ورزند که تمامی تمرکز دولت بر روی حل و فصل مناقشه هسته ای است که در رابطه با امنیت ملی این کشور است و اولویت نخست را دارد. موضوعاتی که همواره سوال برانگیز بوده و شامل فعالیتهای نظامی ایران در منطقه و یافتن پاسخی روشن درباره ارسال سلاح به یمن و یا بحرین می شود و اینکه آیا ایران در سوریه حضور نظامی دارد یا خیر، همگی از مواردی است که ایران حاضر نشده به آنها پاسخ شفافی دهد.
اما در یک اقدام مثبت از زمانی که آقای روحانی به ریاست جمهوری رسیده، پرونده هسته ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه فرستاده شده به این مفهوم که سپاه پاسداران و نهادهای اطلاعاتی دخیل دیگر نمی توانستند مداخله مستقیمی داشته باشند.
پرونده هسته ای ایران مراحل نهایی حل و فصل شدن را می گذراند و هیات های مذاکره کننده به رسیدن توافق نهایی نزدیک شده اند چرا که تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف وزیر خارجه توانسته اعتماد کامل رییس جمهور و رهبر ایران را در پشت خود داشته باشد.
آیا بعد از خاتمه مذاکرات هسته ای، نوبت به پرداختن به مسایل دیگری نظیر حضور نظامی این کشور در منطقه و نقشی که وزارت امور خارجه آمریکا آن را تروریستی خوانده است خواهد شد؟ در خلال مذاکرات هسته ای با غرب، ایران گفت که به هیچ موضوع دیگری بجز موضوع هسته ای نخواهد پرداخت. شرط ایران پذیرفته شد برای آنکه موضوع هسته ای ایران تبدیل به چالشی برای صلح و امنیت جهانی شده بود. اگر پرونده مناقشه برانگیز ایران در این تابستان به سرانجام رسد، نوبت بعدی، نوبت پرداختن به سوریه و حزب الله خواهد بود؟
گزارش وزارت خارجه آمریکا می گوید که سوریه همچنان میدان نبرد بزرگ بین تروریستها در هر دو طرف مناقشه می باشد.
” هزاران جنگجوی خارجی به سوریه سفر کرده اند تا به دیگر نیروهای مخالف بشار اسد بپیوندند در حالی که بعضی از آنها جذب گروههای افراطی شده اند. در این بین ایران و حزب الله و گروههای نظامی شیعه دیگر، دامنه وسیع حمایتی از بشار اسد را فراهم کرده اند.” گزارش وزارت خارجه آمریکا می گوید.
بعد از مذاکرات هسته ای ایران، آیا زمان آن خواهد رسید که جهان به طور جدی درباره سوریه گفتگو کند. گفتگویی در سطح مذاکرات هسته ای ایران که قدرتهای بزرگ غربی انجام دادند تا آن را به نتیجه برسانند.

این نوشته من برگردان فارسی مقاله منتشر شده در روزنامه ۶ ماه می شرق الاوسط به عربی زبان عربی است.

توسط | ۱۳۹۴-۷-۸ ۱۷:۵۶:۲۰ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۱۷ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید