سرنوشت سوریه توسط مردم سوریه

خانه/مقالات/سرنوشت سوریه توسط مردم سوریه

سرنوشت سوریه توسط مردم سوریه

اخضر ابراهیمی میانجی سازمان ملل در بحران سوریه کسی که در تلاش است از طریف مذاکره بین مخالفان و دولت سوریه مصاحه ایجاد کند در نیویورک گفت که برگزاری انتخابات در این کشور انجام مذاکرات دیگر در آینده را مختل خواهد کرد.
در حالی که پارلمان سوریه مشغول بررسی موضوع انتخابات ریاست جمهوری است و به اعلام تاریخ انتخابات در تابستان نزدیک شده است، آقای ابراهیمی می گوید که “انتخابات جایز نیست تا هنگامی که صلح بین دولت و شورشیان ایجاد شود.”
“ما بسیار علاقمند هستیم که مذاکرات ژنو ادامه پیدا کند”، ابراهیمی به خبرنگاران در نیویورک گفت بعد از آنکه از نشستی پشت درهای بسته با نمایندگان در مجمع عمومی سازمان ملل بیرون آمد. علاقمندی آقای ابراهیمی به ادامه گفتگوهای ژنو اشاره ای به دو دور گفتگو در شهر ژنو با شرکت نمایندگانی از گروههای مخالف دولت سوریه و حامیان آنها و نمایندگانی از دولت فعلی سوریه داشت. ” برنامه برای برگزاری انتخابات در ماههای آینده با گفتگو ناسازگاری دارد. ” اخضر ابراهیمی گفت.

اما سفیر سوریه در سازمان ملل متحد دکتر بشار الجعفری نظری متفاوت دارد. گزارشی که توسط کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد انتشار یافته نشان می دهد که از هر ۱۰ سوریه ای، چهار نفر آنها از خانه و کاشانه خود آواره شده و به عبارتی دیگر چنین آماری سوریه را در رتبه نخست جهان در داشتن آوارگانی که با زور رانده شده اند قرار داده است. در همین گزارش آمده است که بیش از ۲.۵ میلیون نفر سوریه ای به عنوان پناهنده ثبت نام شده اند بیشتر آنها در ارودگاههای کشور اردن، لبنان و ترکیه بسر می برند. همچنین ۶.۵ میلیون نفر نیز در داخل کشور مجبور به ترک خانه و نقل مکان به نقطه ای دیگر شده اند.

چرا دولت شما می خواهد که انتخابات را در تابستان برگزار کند در حالی که مشکلات امنیتی همچنان وجود دارد؟ مخالفین همچنان با دولت سوریه درگیر جنگ هستند و دو نیم میلیون نفر آواره در خارج از مرزهای کشورند. انتخابات چگونه امکان پذیر است؟

دکتر بشار الجعفری- اول اینکه، هیچ جنگی آنگونه که شما گفتید- بین مخالفین و دولت سوریه- وجود ندارد. ما مشکلات جدی با تروریست ها داریم. در تایید این گفته، پنتاگون گزارشی منتشر کرده است که بر اساس تحقیقات میدانی آنها بیش از ۲۰۰۰ هزار گروه مسلح مختلف در حال انجام عملیات نظامی در خاک سوریه هستند. این گروهها عموما توسط خارجی ها و مبلغان مذهبی، به عنوان گروههای جهادی، در سوریه حضور دارند که از چچن گرفته تا بورکینافاسو، لتیوانی و هر جای دیگری که تصور کنید می ایند اما اغلب آنها اهل سعودی، قطر، امارات، کویت و حتی انگلستان و فرانسه و آمریکایی و بلژیکی هستند. از هر کجای دنیا که فکر کنید آمده اند در سوریه جهاد کنند، اما معلوم نیست جهاد با چه کسی ، بر علیه که، ما نمی دانیم. آنها فکر می کنند که آمده اند در سوریه تا در راه خدا بجنگند. گروهی از آنها را در حَلب اسیر کردیم و آنها اعتراف کردند که قبل از آمدن به سوریه به آنها گفته شده بود که به فلسطین می روند.

اما شما نمی توانید بگویید که تمام آنهایی که می جنگند چنین وضعیتی دارند.

دکتر بشار الجعفری- البته که نه. اما بیشتر آنها خارجی هستند. می گویم که در سوریه جنگ بین دولت و گروههای مخالف دولت نیست. در سوریه، مخالف و اپوزیسیون وجود دارد، اما این باید در قالب جمع – مخالفین- باشد نه منفرد آن – مخالف- که چنین چیزی نیست. این مخالفین متحد نیستند و از یکدیگر پیروی نکرده و برنامه مشخصی ندارند. ما اپوزیسیون در کشورمان داریم که در داخل کشور فعال است اما مصالمتجویانه کار می کند. ما اپوزیسیون هایی داریم که در خارج کشور هستند و آنها بیشتر بر اساس برنامه دولتهای خارجی کار و رفتار می کنند، برخی برای ترکیه، برخی برای فرانسه و آمریکا و بعضی دیگر برای قطر و سعودی و اینها برنامه هایشان با یکدیگر در تضاد و تداخل است و با یکدیگر مشکل دارند. همین موضوعات است که تصویر مشکل را پیچیده کرده.
آیا شما ممکن است دیده باشید که اوپوزیسیون دولت فرانسه با ارتش فرانسه درگیر شوند و مثلا به برج ایفل حمله کنند؟ اگر چنین چیزی در فرانسه اتفاق بیافتد، می تواند در سوریه نیز اتفاق بیافتد و در آن صورت موضوعی عادی است. اما، چنین چیزی در فرانسه اتفاق نیافتاده و چیزی که در حال اتفاق است در سوریه، عادی نیست. غیر عادی است، نقض قراردادهای بین المللی است و نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد است.

درگیری ها به نقاط بسیاری از سوریه کشانده شده، به این معنی که شرکت مردم در انتخابات آسان نخواهد بود و دوباره به وجود بیش از دو میلیون پناهنده خارج از خاک سوریه اشاره می کنم. با این شرایط مردم چگونه می توانند در انتخابات شرکت کنند؟

دکتر بشار الجعفری- ما از مشکلات امنیتی اطلاع داریم که ممکن است در بعضی از مناطق به ما برای انجام انتخابات کمک نکند، اما مناطق بحران زده، نقطه ای هستند و تمامی کشور را در بر نمی گیرند. پارلمان سوریه کاملا مشغول آماده کردن مقدمات انتخابات است، اما باید به این اقرار کنم که این موضوع {انتخابات}، موضوع خدعه آمیزی است. در یکسو، مردم دولت را مورد نکوهش و انتقاد قرار می دهند که به اندازه کافی در برگزاری آن جدی و مصمم نیست، اما از دیگر سو وقتی می آیم و زمان و تاریخ تعیین کرده و شروع به آماده کردن مقدمات می کنیم باز مورد انتقاد قرار می گیریم که چرا می خواهیم انتخابات برگزار کنیم!
انتخابات قرار است که در ماه ژوئن یا ژوئیه برگزار شود. چیزی که برای ما اهمیت دارد بررسی هایی است که انجام گرفته و نشان می دهد که ما می توانیم انتخابات را با موفقیت برگزار کنیم. سوال شما درباره آوارگان تنها منحصر به ما نیست. موارد بسیاری مانند آن تا کنون در گذشته و در کشورهای دیگر دیده شده و پناهندگان در هر کجا که باشند می توانند در انتخابات شرکت کنند. این سوال توسط کمیته مخصوص در حال پیگیری است و آنها جزییات و نحوه اجرایی آن را بررسی می کنند که در حال حاضر من دراینباره اطلاعی ندارم.
اما برخی این مشکلات را بسیار بزرگ می کنند که منفی بافی کرده و آن را بر علیه رییس جمهور در زمان انتخابات به کار گیرند. بعضی از کشورها و بعضی از دولتها بطور عمیقی درگیر خونریزی ها در سوریه هستند. آنها به دنبال راه حل نیستند. اگر بودند از بازگشت پناهندگان و آورگان حمایت می کردند به جای آنکه از دیدن بدبختی و زندگی دشوار آنها در کمپ ها خوشحال باشند. می دانند که ماندن مردم در این شرایط باعث می شود که بطور اتوماتیک عصبانی و بر علیه دولت شوند.

اگر آنگونه که شما می گویید تمامی مبارزان در سوریه تروریست باشند، چرا با آنها در ژنو نشست داشتید و درباره صلح مذاکره کردید؟ آیا احتمال برقراری دور سوم مذاکرات ژنو وجود دارد؟

دکتر بشار الجعفری- افرادی که ما آنها را در ژنو ملاقات کردیم یکی از اعضای مربوط به مخالفین در سوریه هستند. ائتلاف اپوزیسیون خارج از کشور هیچ حضوری در سوریه ندارد و اعضای آن افرادی هستند که پناهندگی سیاسی گرفته و ده ها است که خارج از سوریه زندگی می کنند. بعضی از آنها تابعیت آمریکایی ، بعضی بریتانیایی، فرانسوی ، قطری، سعودی و یا ترکیه ای دارند. آنها ملیت های گوناگون دازند و ارتباطشان را با خانه- سوریه- سالهاست که از دست داده اند و حالا بیشتر اسباب دست دولتهایی هستند که شهروندی آن کشورها را پذیرفته اند. آنها هیچ ارتش و حضور نظامی در سوریه ندارند. آنها وانمود می کنند که ارتش آزادی بخش سوریه شاخه نظامی آنها است، اما وقتی آنها در ژنو بودند این گروه نظامی نامه ای منتشر و این ادعای آنها را مردود دانستند.

چرا پذیرفتید که این اوپوزیسیون را ملاقات کنید در ژنو اگر که موضوع از قراری است که شما می گویید؟

دکتر بشار الجعفری- ما موافقت کردیم به ژنو برویم به این دلیل که بیانیه ژنو ۱ چنین تعهدی ایجاد کرده بود. بیانیه می گفت که ژنو ۲ بایستی شامل گروههای اوپوزیسیون و دولت سوریه باشد که فکر می کنم اشتباهی بود که توسط دبیر کل سازمان ملل آقای بانکی مون و نماینده ایشان آقای ابراهیمی انجام گرفت که از ابتدا این افراد را به ژنو آورند. موضوع این است که تنها مردم سوریه باید درباره خودشان تصمیم بگیرند. این اولین مشکل ژنو ۲ بود. اگر ما به ژنو رفتیم و با آنها نشستیم به این خاطر بود که آب را امتحان کنین که ببینیم پشت پرده چه خبر است. ما گفتیم که آمادگی داریم دوباره برگردیم و منتظر هستیم که اطلاع دهند کی و کجا { برای انجام دور سوم مذاکرات}.

آیا این امکان برای رییس جمهور بشار اسد وجود دارد که دوره خود را به خاطر مخاطرات امنیتی تمدید کنند؟

دکتر بشار الجعفری- حتما انتخابات برگزار می شود.

اسراییل می گوید که تقریبا بین ۴ تا ۵ هزار نیروی مسلح حزب الله در داخل سوریه هستند. برخی منابع ویدیوهایی را نشان دادند که ایرانی های نظامی مربوط به سپاه پاسداران نیز داخل سوریه هستند. می توانند درباره این ادعاها نظرتان را بگویید؟

دکتر بشار الجعفری- هر چیزی که اسراییلی ها بگویند- چهارهزار یا ده هزار نفر جنگجویان حزب الله، اینها نظر اسراییلی ها است. بگذار هر چه می خواهند بگویند. اما این تعداد بسیار کمتر از ادعای آنها است. اسراییلی ها بزرگنمایی می کنند تا حزب الله را اهریمن جلوه دهند. نکته مهم در اینجاست که حزب الله آخرین گروهی بود که به صحنه سوریه آند. حزب الله به خاطر مسایل امنیتی خودشان آمده اند. آنها در مرز سوریه و لبنان می جنگند تا از خودشان حفاظت کنند.

در مورد ویدیوی نشر شده درباره جنگجویان ایرانی چطور؟

دکتر بشار الجعفری- این روزهل شما می توانید توسط تکنولوژی هر چیزی را دستکاری کنید.

ممکن است افرادی خودسر بدون اطلاع حتی دولت ایران در داخل سوریه مشغول انجام عملیات باشید؟

دکتر بشار الجعفری- ما هیچ فرد خودسری در سوریه نداریم { ایرانی در سوریه نیست}.

درباره درگیری ها، دغدغه اصلی شما در حال حاضر چیست؟

دکتر بشار الجعفری- ما مخالف رویارویی شیعه-سنی هستیم چیزی که تروریست ها و حامیان آنها ترویج می کنند. این بازی بسیار خطرناکی است و ما در آن مشارکت نخواهیم کرد.

این مصاحبه را من در نیویورک با دکتر بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل متحد برای هفته نامه انگلیسی الاهرام انجام داده ام که متن آن ۲۰ مارس در این نشریه به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۷-۹ ۱۷:۰۸:۱۴ +۰۰:۰۰ فروردین ۸ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید