سه هفته بسیار مهم در طی ۳۰ سال برای ایران

خانه/مقالات/سه هفته بسیار مهم در طی ۳۰ سال برای ایران

سه هفته بسیار مهم در طی ۳۰ سال برای ایران

در کمتر از دو هفته آینده رابطه ایران و آمریکا در خلال مذاکرات هسته ای این دو کشور در کشور اطریش مشخص می شود. رسیدن به توافق نهایی بین کشورهای مذاکره کننده غربی و ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور، همچنین به معنای پذیرفته شدن جمهوری اسلامی در میان جامعه قدرتمند بین الملل نیز می باشد. حرکت دیپلماتیک مهم برای ایران که با یک حرکت پارتی ( شلیک از پشت)، نه تنها مشکل پرونده هسته ای ایران حل و فصل می شود، بلکه فضایی نیز برای حضور در بین قدرتهای غربی به عنوان کشوری مهم نیز باز می شود.
مذاکرات پیچیده و نهایی که از دوم ژوییه آغاز شده تا بیستم این ماه به طول خواهد انجامید. توافق موقت بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ که دارای شش ماه اعتبار بود، در خاتمه زمان تعیین شده بایستی بتواند تا دیدگاههای مذاکره کنندگان را به هم نزدیک کرده تا یا به توافق نهایی برسند و یا هر کدام راه خود را در پی گرفته و بروند. چنانچه که مذاکره کنندگان قادر نباشند تا تا در زمان تعیین شده به توافق برسند، احتمال تمدید مذاکرات برای شش ماه دیگر وجود دارد و یا شاید فقط درخواست تمدید چند هفته ای داشته باشند که همه چیز بستگی به آنچه که در شهر وین می گذرد دارد.
آمریکا گروه بزرگی متشکل از ۱۵ متخصص را به سرپرستی معاون وزیر خارجه آقای ویلیام برنز به وین فرستاده است. به نظر می آید به همان اندازه که آمریکایی ها مشتاق به نتیجه رسیدن مذاکرات در این سه هفته هستند، طرف های ایرانی نیز به همان اندازه از خود اشتیاق نشان می دهند در حالی که هر دو طرف به مشکلات واقف بوده و می دانند که در صورت تمدید شدن زمان مذاکره و یا بر هم خوردن آن، با چه عواقبی روبرو می شوند.
شکست خوردن مذاکرات فرصتی برای گروههای محافظه کار در هر دو کشور ایران و آمریکا فراهم می آورد تا مانورهای خود را بر ضد مذاکرات با دور بیشتری آغاز کنند و احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات در آینده را به مخاطره بیاندازند.
برهم خوردن گفتگوها چنانچه که تمدیدی به دنبال آن نباشد می تواند ایران را به سوی ساخت بمب اتمی سوق دهد ( هرچند که این کشور همواره داشتن چنین آرزو و تلاشی را رَد کرده است) و در عین حال برای آمریکا نیز چاره ای به جز حمله به ایران باقی نمی ماند. آقای اوباما قبلا گفته بود که شکست دیپلماسی آنها را به عقب و به راهی به سوی جنگ خواهد برد.
به دست آمدن توافق نهایی نه تنها اقتصاد ایران را بهبود می بخشد و باعث برداشته شدن تحریمهای بین المللی خواهد شد، همچنین روابط سیاسی ایران در منطقه نیز دستخوش تغییر خواهد شد.
برای مثال یک عضو فعال و متعهد در جامعه بین الملل دیگر حرکات خودسرانه نخواهد کرد و گروههای نظامی خود را مخفیانه به سوریه و عراق نخواهد فرستاد. سیاست فعلی که از طرف ایران در عراق اعمال می شود، نشان دهنده آرزوی ایران برای ایجاد این تغییر است و نشانه ای از امید آنها به حل شدن پرونده هسته ای است.
دیپلماسی آمریکا نشان می دهد که سیاست های داخل کشورها و رفتار دولتها با شهروندانشان چندان برای دولت آمریکا اهمیتی ندارد که رفتار های بیرونی آنها حائز اهمیت است. در چنین مواردی مهمترین موضوع برای آمریکا درباره ایران این است که دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه را متوقف کند و یک عضو مسئولیت پذیر جامعه بین الملل شود.
اگر آنها موفق شوند که به توافق نهایی برسند، آقای اوباما دستاوردی داندانگیر دارد تا نشان دهد که دیپلماسی کار کرد داشته و از از توافق دفاع کند در مقابل آنهایی که می خواستند با ایچاد خرابکاری در کنگره، گفتگوها را بر هم بزنند.
در ایران هم به همینگونه آقای روحانی می تواند به تندروها نشان دهد که گفتگو و مذاکره به نتیجه رسیده است درست برخلاف نظر رهبر که چندین بار گفته بود ‘من به مذاکره خوشبین نیستم اما با آن مخالفتی نیز ندارم’ در ایران بعضی از مردم متوجه ظرافت و شکننده بودن این گفتگوها هستند مانند وزیر خارجه آقای ظریف که یکروز پیش از شروع مذاکرات در شهر وین در پیامی به زبان انگلیسی و در یوتیوب گفت: ‘در سه هفته آینده ما فرصت اسثنایی داریم تا تاریخ را بسازیم. تا به یک بحران غیر ضروری پایان دهیم که ما را از رسیدن به موضوعات دیگر باز داشته است، چالشهای مشترکی نظیر اتفاقات وحشتناک چند هفته گذشته در عراق.’
ظریف به آمریکا پیامی مستقیم داد، بگذارید ما به جامعه بین الملل بازگردیم تا راه را برای گفتگوهای منطقه ای باز کنیم.
اینک همه چیز به عهده ایران و آمریکا است تا خود را خونسرد در این سه هفته نگاه داشته و تاریخ را بسازند. روز پنجشنبه دوم ژوییه در شهر وین آقای ظریف در پیامی به فارسی روی صفحه فیس بوک خود نوشت: “پیشبینی نتیجه مذاکرات دشوار است. نظرات رسانه های غربی را جدی نگیرید. ما تمامی تلاش خود را می کنیم. برای ما در این ماه مبارک رمضان دعا کنید. ”

این مقاله من روز شنبه هفتم جولای به عربی در روزنامه شرق الاوسط به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۱ ۱۹:۳۳:۰۴ +۰۰:۰۰ تیر ۱۷ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید