شهرت و اعتبار روحانی در گرو مذاکرات هسته ای

خانه/مقالات/شهرت و اعتبار روحانی در گرو مذاکرات هسته ای

شهرت و اعتبار روحانی در گرو مذاکرات هسته ای

یک هفته پس از مذاکرات ژنو بین مقامات بلند پایه ایران و آمریکا، مذاکرات دو جانبه بار دیگر از دوشنبه گذشته در شهر مونترو سوئیس از سر گرفته شد. مذاکرات بین مقامات ایران و آمریکا و پس از آن یکروز فشرده کاری بین نمایندگان گروه های مذاکره کننده ۵+۱ با ایران که روز پنجشنبه ۵مارس به پایان رسید.

به نظر می رسد که مذاکره کنندگان در تلاش هستند تا پیش نویسی را تهیه و به عنوان برنامه کاری اشان به عنوان چارچوب توافقات فنی و سیاسی به تایید برسانند.

این سند و یا توافقنامه چنانچه که تا پایان این ماه رسمیت یابد می تواند به گفتگوها در جهت رسیدن به توافق نهایی تا اول ژوییه کمک کند. تاکنون آشکار نشده است که آیا این توافقنامه می تواند به صورتی قابل اجرا باشد که به صورت فازهای مختلف از یک مرحله به اجرا در آید و یا کلی خواهد بود. آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفته است که وی توافقی دو مرحله ای را نخواهد پذیرفت و در توافق نهایی نیز باید به روشنی موضوع رفع تحریمهای ایران به یکباره گنجانده شود. اما به روشنی گفته شده است که رفع همه تحریمها به یکباره عملی و انجام پذیر نخواهد بود و شاید بخشی از تحریمها بلافاصله قابل برداشته شدن باشد.

اینطور به نظر می رسد که مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکایی مشتاق رسیدن به توافق نهایی باشند و اینک به سختی کوشش دارند تا پیش از زمان تعیین شده تا قبل از ۲۳ مارس به نتیجه ای قابل قبول از مذاکرات اخیر برسند. به نظر می رسد که مذاکره کنندگان آنچه را که لازم بود تا برای بررسی به پایتخت های خود ببرند تا کنون آماده کرده و منتظر نتیجه از هر دو طرف می باشند تا بار دیگر به زودی در ۱۵ مارس به میز مذاکرات و در سطحی بالاتر بازگردند.

فردی نزدیک به گروه مذاکره کننده به من هفته پیش در ژنو گفت که اگر همه چیز خوب پیش رود، آنها مذاکراتی در سطح وزرای خارجه ترتیب خواهند داد تا قبل از موعد ۲۴ مارس چارچوب توافقات سیاسی و تکنیکی و شاید توافق نهایی را به سرانجام برسانند.

هنوز هر دو طرف- ایران و آمریکا می گویند که راه درازی در پیش دارند و علی رغم پیشرفت ها اختلافاتی اساسی همچنان باقی مانده است. اما آقای اوباما رییس جمهور آمریکا نیاز دارد تا به کنگره آمریکا ثابت کند که گفتگوها نتیجه داشته و موفقیت در ضرب الاجل نخست در تایید این ادعا ضروری است. باید به کنگره ثابت شود که یکسال و نیم مذاکرات محرمانه و فشرده بی نتیجه نبوده است و برنامه هسته ای ایران نه تنها محدود شده بلکه این کشور قابلیت تولید سلاح هسته ای را از دست داده است.

برای هر دو طرف، این مذاکرات به ضرورتی فوری تبدیل شده است و به همین دلیل برای دومین بار کارشناسان تراز اول تکنیکی موضوع هسته ای از هر دو کشور در مذاکرات حضور داشتند.

از ایران دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی هسته ای ایران و از آمریکا دکتر ارنست مندز وزیر انرژی در این مذاکرات حاضر بودند. بالا رفتن سطح مذاکرات هرچند به معنای نزدیک بودن انجام توافق نهایی نیست.

یک مقام رسمی دولت آمریکا که با روزنامه نگاران آمریکایی صحبت می کرد به آنها گفت که فشار زیادی بر روی دو طرف می باشد.
“ ما همه این فشار را احساس می کنیم اما این فشار باعث نمی شود که عجله کنیم.”

امیدها برای یک توافق هسته ای افزایش یافته و از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی این امیدواری بیشتر شده است. اولین توافق موقت با غرب در نوامبر ۲۰۱۳ به دست آمد و با این هدف که بتوانند به توافق نهایی دست یابند تا کنون دوبار زمان این توافق و گفتگوها تمدید شده است و اینک آشکار است که دیگر تمدیدی در کار نخواهد بود و یا توافق نهایی بدست می آید و یا گفتگوها تعلیق خواهد شد.

هزینه سیاسی به هم خوردن گفتگوها برای هر دو سو بسیار بالا است- بخصوص برای روحانی که بر روی پیشینه سیاسی خود به این وسیله و با رییس جمهور شدن قمار کرده است. او در دوران انتخابات ریاست جمهوری به مردم وعده داد که وی مشکلات آنها را در صورت رسیدن به کرسی ریاست جمهوری حل خواهد کرد.

شهرت و اعتبار سیاسی روحانی و دولت وی لولای این در مذاکرات و بسته به موفقیت آن است.

او در انتخابات سال ۲۰۱۳ پیروز شد چرا که به مردم وعده داد که به ۱۰ سال کشمکش مذاکرات در پرونده هسته ای ایران خاتمه خواهد داد، اوضاع

نابسامان اقتصادی را بهتر خواهد کرد و ایران را از انزوای بین المللی خارج کرده و پرستیژ از دست رفته را به مردم باز می گرداند. او به آنها کلیدی را نشان داد و گفت که می داند چگونه درهای قفل شده را باز کند.

اقتصاد از زمان توافق موقت هسته ای بهتر شده است و تورم در کشور پایین آمده است. اما وجود تحریمها همچنان اقتصاد کشور را می آزارد و با پایین آمدن قیمت جهانی نفت، اقتصاد ایران می تواند با فشار بی سابقه ای روبرو شود چنانچه که مذاکرات با شکست مواجه شود و در این صورت تحریمهای بیشتری نیز بر روی این کشور اعمال خواهد شد.

تحریمهای تازه که بزرگتر و با ابعاد گسترده تری خواهند بود، می تواند اقتصاد شکننده ایران را فلج کند.

تحریمهای فلج کننده همان چیزی است که می تواند شخصیت سیاسی آقای روحانی را به خطر انداخته و برای همیشه نابود کند.

انتخابات مجلس بعدی ایران سال آینده خواهد بود. اصلاح طالبان که می خواهند دست بالا را در این رقابت ها داشته باشند با به نتیجه رسیدن گفتگوهای هسته ای، ورود خود به مجلس را تضمین کرده اند. و اگر گفتگوها به شکست بیانجامد، بسیار دشوار خواهد بود که به زودی مذاکره کنندگان بر سر میز مذاکره بازگردند، بخصوص که انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نزدیکتر است.

موافقت بر سر چارچوب توافق علامت آن خواهد بود که آقای خامنه ای احساس این فشار را از طرف مردم کرده و شاید برای نوروز امسال مردم ایران دو دلیل برای جشن و پایکوبی داشته باشند،
از سر گیری گفتگوها در شهر مونترو به طور کلی مثبت ارزیابی شد. هیچ شکی نیست که فشار بسیار زیادی بر روی مقامات مذاکره کننده ایران و آمریکا وجود دارد تا این مذاکرات را به نحوی همه پسند جلو برده و نتیجه ای که باعث حل اختلافات می شود را از آن بگیرند.

این نوشته من روز دوم مارس در الجزیره انگلیسی منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۸-۲۲ ۰۰:۳۷:۰۰ +۰۰:۰۰ اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۳|مقالات|۲ بدون نظر

۲ نظر

  1. omid ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ ۹:۱۴ ب.ظپاسخ

    نتیجه مذاکرات قطعا به نفع ایران خواهد بود این ازوقایع درون مذاکرات به خوبی مشهود است.

  2. […] شهرت و اعتبار روحانی در گرو مذاکرات هسته ای | کاملیا انت… […]

نظر بدهید