عملگرایی رییس جمهور ایران کمکی است به حل پرونده هسته ای

خانه/مقالات/عملگرایی رییس جمهور ایران کمکی است به حل پرونده هسته ای

عملگرایی رییس جمهور ایران کمکی است به حل پرونده هسته ای

در حالی که مذاکرات هسته ای همچنان در جریان است و گروه مذاکره کننده ایران بعد از ۱۰روز گفتگو برای تبادل نظر به تهران بازگشته است، در مدتی که گذشت اطلاعات چندانی در اختیار رسانه ها قرار نگرفت.
گفتگوها در پشت درهای بسته جریان داشت و موضوعات مورد بحث همچنان کلی و بدون درز جزییات در اختیار رسانه ها گذاشته شد و این حس را ایجاد کرد که گفتگوها در سطحی بالا و حساس در حال انجام است.
در یک گفتگوی کوتاه رسانه ای آقای عراقچی معاون آقای ظریف در یک سطر گفت: آنچه که به طور کلی می توانم بگویم این است که فضای گفتگوها مثبتی بر گفتگوها حاکم است.
در مهمترین روزهای گفتگوهای هسته ای ایران با غرب که توافق موقت به زودی منقضی می شود و ایران تا ۲۴ نوامبر برای حل و فصل مشکلات به جا مانده بیشتر فرصت ندارد، زمانی برای تلف کردن و گفتگو با رسانه ها وجود ندارد!
سال گذشته توقع رسانه ها این بود که ملاقات تاریخی بین روحانی و اوباما انجام شود تا ۳۵ سال کینه و دشمنی پشت سر گذاشته شده و راه توافق هسته ای نیز هموار شود.
دو رییس جمهور یکدیگر را ملاقات نکردند اما در عوض ۱۵ دقیقه تلفنی با یکدیگر گفتگو داشتند که همین گفتگو فضای مذاکرات هسته ای رابه نفع ایران تغییر داد.
یکسال از آن زمان گذشته است اما توافق جامع هسته ای هنوز بدست نیامده و تنها دو ماهی به خاتمه زمان توافق موقت نیز باقی نمانده است در حالی که رابطه دو کشور کمی ترش تر از سابق شده است.
هرچند که گفتگوها همیشه می تواند توسط رهبر ایران به چالش گرفته شود اگر که وی تشخیص دهد که ایالات متحده آمریکا صادق و جدی در گفتگوها نیست.
رهبر ایران از رفتار آمریکا در مورد ائتلاف عراق بدون همکاری و حضور ایران به شدت ناخشنود شد و به همین دلیل به نظر آمد که گفتگوهای هسته ای نیز کمی دستخوش این عدم تائید رفتار آمریکا گردید.
یقینا نظر رهبر ایران به وزیر خارجه آمریکا منتقل شده بود که آقای جان کری تا اندازه ای گفته خود درباره حضور ایران در ائتلاف مخالفان با داعش را تعدیل کرد آن هم دو روز مانده به سفر آقای روحانی به نیویورک.
روحانی برای حمایت و تقویت تیم مذاکره کننده هسته ای به نیویورک آمده بود و به نظر رسید که ملاقاتهای وی با سران کشورهای مختلف در این جهت مفید بوده باشد. آقای روحانی که سالها پیش هدایت تیم هسته ای ایران را بعهده داشت از دشواری ها و پیچیدگی های این گفتگوها آگاه است هرچند که در سالهای گذشته به دلیل پیشرفت برنامه هسته ای ایران، این گفتگوها دشوارتر نیز شده است.
بعد از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، چیزی کمتر از هشت هفته زمان به مهلت انقضای توافق موقت باقی است. اگر در روزهای آینده موفقیت و پیشرفت قابل بحثی در گفتگو ها بدست نیاید و یا توافق ها با گروههای مذاکره کننده غربی ۱+۵ نتیجه محسوسی نداشته باشد توافق در کوتاه مدت دشوار است.
سفر روحانی به نیویورک مذاکرات هسته ای را ترقی داد و به طرفهای غربی فهماند که حکومت ایران برای بدست آمدن توافق جامع هسته ای جدی است.
حتی آقای ظریف به تلویویزیون پی بی اس آمریکا گفت که طرف دولت ایران، دولت آمریکا است و قول رییس جمهور آمریکا برای آنها معتبر است و نیازی به تایید و یا حمایت کنگره این کشور در برداشته شدن تحریمها ندارند.
گفتگوهای نیویورک علی رغم آرام و پشت پرده بودن، بسیار سرنوشت ساز بود در این جهت که نشان دهد که رییس جمهور عملگرای ایران چگونه می تواند غرب را قانع سازد که ایران قصد آن را دارد در جهت مسولیت پذیری و پختگی سیاست خارجی گام بردارد.

این نوشته من روز یکشنبه ۲۸ سپتامبر در روزنامه الحیات به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۹ ۱۷:۲۰:۰۴ +۰۰:۰۰ مهر ۸ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید