فرمانده ایرانی که همواره در سایه بوده است

خانه/مقالات/فرمانده ایرانی که همواره در سایه بوده است

فرمانده ایرانی که همواره در سایه بوده است

در زمانی نه چندان دور، شاید دو یا سه ماه پیشتر از این، هنگامی که نام فرمانده پرقدرت و همیشه در سایه سپاه قدس- سردار قاسم سلیمانی- را در گوگل جستجو می کردیم، تصاویر چندانی از ایشان وجود نداشت. سپاه قدس یا گردان برگزیده سپاه پاسداران هنگام جنگ ایران و عراق شکل گرفت و سلیمانی از آن زمان تا کنون فرمانده این گردان بوده است.
چیزی که در دسترس بود تعداد اندکی تصویر نه چندان مشخص بدون ذکر زمان و مکان بود که به وی نسبت داده می شد. مردی که علاقه به خودنمای نداشت و حتی برای بسیاری از ایرانیان فردی ناشناس بود و مرموز برای جهان خارج، اینک در کانون توجه قرار گرفته است.
همیشه شایعه حضور وی در منطقه باعث گمانه زنی های بسیار درباره عملیات هایی می شد که شاید وی هدایت آنها را بعهده داشت. البته که مخلوطی از واهمه و جذابیت همواره وی را احاطه کرده و او را به عنوان شناخته شده ترین فرمانده در منطقه مطرح کرده بود.
آیت الله علی خامنه ای او را ” شهید زنده” خطاب کرده بود. بیانی از رابطه نزدیک او با رهبر و فردی مورد اعتماد که موقعیتی ویژه در نظام دارد.
هنگامی که در ماه سپتامبر تصویری از وی در رسانه های اجتماعی منتشر شد که او را در شهر کردنشین آمرلی عراق نشان می داد، هیچکس باور نکرد که وی را می بیند. پس از آن گمانه زنی ها درباره حقیقی بودن این تصویر و یا اینکه بر حسب تصادف این عکس درز کرده باشد، آغاز شد. در حالی که دولت و سپاه سکوت کرده و نه تایید و یا تکذیب نیز نمی کردند، برای اولین بار ریس جمهور آقای روحانی سکوت را شکست و در خلال سفر خود به نیویورک تایید کرد که ایران نقش مهمی در حمایت از کردها و پس گرفتن آمرلی از داعش ایفا کرده است.
روزنامه لس آنجلس تایمزگزارش کرده بود که قاسم سلیمانی در عراق و شهر آمرلی بوده است تا به کردهای عراقی برای بازپس گرفتن شهر کمک کند. البته که مدیریت فرمانده سلیمانی و محبوبیت او در بین کردها نقش مهمی در عملیات آمرلی داشته است. بعد از آن عکسهای دیگری منتشر شد که وی را در حال نماز خواندن، شادی کردها و افرادی که عکس یادگاری با او گرفته بودند در سرتاسر عراق نشان می داد. درماه گذشته ناگهان تصاویر بسیاری از سردار سلیمانی به نشر رسید که باعث شد به این موضوع فکر کنیم که این نشر تصاویر طبیعی است و یا مقدمه برنامه ای در پشت صحنه است.
چیزهایی که ما درباره سلیمانی می دانیم بسیار کلی است مثلا وی فرد با نفوذی در بین حزب الله لبنان است و در شکل گیری توانایی آنها و جنگهای چریکی با اسراییل نقش مهمی داشته و یا اینکه بعد از جنگ عراق و سرنگونی صدام حسین وی در شکل گیری موقعیت سیاسی این کشور دخیل بوده و بعدها به خاطر شکست این سیاست مورد انتقاد قرار گرفته است.
همچنین در جنگهای داخلی سوریه وی به ارتش اسد کمک کرد تا بتواند در مقابل مخالفان بایستد و مغز متفکر عملیات انجام گرفته در عراق برای مقابله با داعش بوده است.
در مقاله ای که در مجله نیویورکر در فوریه گذشته به چاپ رسیده بود وی فردی” مورد تنفر و تحسین” توسط مخالفان خود تعریف شده بود. همچنین این مقاله می گفت که استراتژی های پیاده شده فرمانده سلیمانی در سوریه باعث شد که بشار اسد بتواند جلوی شورشیان بایستد و برخی از شهرهای کلیدی را بازپس گیرد.
مردی که یک استراتژیست عمیق خوانده می شود چرا باید خود را به نمایش رسانه ها بگذارد در حالی که آشکار است که او دشمنان بسیاری دارد بخصوص اسراییل و در فهرست تروریستی دولت آمریکا نیز قرار دارد. شاید انتشار تصاویر وی حساب شده و برای کمپینی بخصوص و با دلیل باشد.
آیا این دلیل تحت فشار گذاشتن آقای روحانی با تبلیغ کردن حضور قدرتمند سپاه قدس در منطقه است در شرایطی که دولت در حال تنش زدایی است؟
یا همکاری مشترکی است بین دولت و سپاه پاسداران تا با استفاده از سردار سلیمانی و تصاویر وی عامل فشاری به غرب در مذاکرات هسته ای ایجاد کنند؟‌ یا اینکه عملیات سپاه قدس را قانونی و موجه نشان داده و آنها را سپاهی نشان دهند که با دولت مشغول بکار است و رییس جمهور حضور و وجود آنها را تایید می کند.
شاید نیز افول مرد قدرتمندی را نشان می دهد چرا که با افزوده شدن به قدرت و محبوبیت وی، ترس از وی نیز بیشتر شده است. در ایران ضرب المثلی می گوید که فردی که زیاد بالا برود و در چشم باشد، پایین آمدن او قطعی است. دنیای سیاست بسیار به این مرد مرموز، شیفتگی و علاقه نشان داده است تا اندازه ای که در جشن هالوین آمریکایی را دیدم که لباس های قاسم سلیمانی را پوشیده بود با سپاس از رسانه های ارتباط جمعی که این روزها تصاویر نزدیک از چهره وی را نیز در دسترس دارند.
روزنامه نگار آمریکایی دیگری وی را روح زمانه خواند. آیا این چهره افسانه ای از خود نشانه های بسیاری قبل از ناپدید شدن نشان می دهد؟
این مقاله من ۴نوامبر در العربیه انگلیسی به نشر رسیده است

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۹ ۱۳:۵۲:۴۴ +۰۰:۰۰ آبان ۱۷ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید