قراری برای کاهش تنش در منطقه و قراردادهای بزرگ اقتصادی برای ایران

خانه/مقالات/قراری برای کاهش تنش در منطقه و قراردادهای بزرگ اقتصادی برای ایران

قراری برای کاهش تنش در منطقه و قراردادهای بزرگ اقتصادی برای ایران

اولین سفر اروپایی آقای روحانی به سر رسید و ایشان امشب با دستی پُر عازم تهران می شود. تنها بیش از ۳۰ قرارداد اقتصادی در فرانسه به امضا رسید و پیشتر از آن در ایتالیا نیز تفاهمات دیگری را امضا کرده بودند. اقتصاد ایران رونق خواهد گرفت، اما آنگونه که کارشناسان می گویند، این رونق چند سالی به طول خواهد انجامید. هواپیماهای ایرباس خریداری شده و شرکت نفتی توتال شاید زودتر از سایر توافقات راهی تهران شوند و البته اتومبیل های پژو و رنو، اما در مقابل توفعاتی نیز از ایران می رود.
در مصاحبه مطبوعاتی امروز دو رییس جمهور ایران و فرانسه در کاخ الیزه، هر دو از تنش ها و بحران در منطقه سخن گفتند. آقای اولاند به آقای روحانی درباره درگیری ها و گفتگوهای صلح سوریه گفت و همچنین یمن و لبنانی که دو سالی است بدون رییس جمهور مانده. اولاند از روحانی خواست تا ایران از نفوذ خود در لبنان برای رسیدن به یک ثبات استفاده کند و همچنین در سوریه. پاسخ آقای روحانی نیز تاکید بر حل بحران از طریق گفتگو و دیپلماسی داشت.
اما خواست جامعه بین الملل از ایران پسا تحریم همکاری های مثبت بیشتر در بحرانهای منطقه است. این خواست به صراحت بیان شده و ابتدا موضوع سوریه و سپس یمن و لبنان در پی یکدیگر خواهند بود.
آیا ایران برای تحقق بخشیدن به این خواست ها و همراهی با جامعه بین الملل برنامه دارد؟ در روزهای آینده و با از سر گرفته شدن گفتگوهای صلح سوریه موضع ایران بیشتر روشن خواهد شد.
و اما صبح امروز در برنامه ای دیگر در محل رادیو دولتی فرانسه، آقای روحانی اروپا را به خاطر بحران مهاجرین سوری که آنها را به زحمت و دستپاچگی انداخته است به سخره گرفت و مثالی از وضعیت پناهندگان افغان در ایران آورد.
ایشان گفتند که سالیان سال است که بیش از سه میلیون مهاجر افغان در ایران بوده و با وجود امکانات محدود در – کشوری در حال توسعه- ایران این مهاجرین را پذیرایی کرده و با روی گشوده پذیرفته است.
آقای روحانی از کودکان افغانی گفتند که در کنار ایرانیان و روی یک نیمکت به تحصیل اشتغال دارند. من ایرانی و بسیاری دیگر می دانیم که هرگز چنین نبوده و مهاجرین افغانستان اغلب در شرایط اسف باری زندگی کرده اند. اجازه تحصیل برای فردندان مهاجرین غیر قانونی تنها دو سالی است که صادر شده و بسیاری از آنها در فقر و بی سوادی بزرگ شده اند. فرزندان پناهندگان متولد در ایران از حق شهروندی برخوردار نبوده و بسیاری بعد از خاتمه درگیری ها در افغانستان مجبور به ترک کشوری شدند که در آن به دنیا آمده بودند. از تبعیض ها که نگویم بهتر است…. البته خوبی هایی هم بوده است که حق مطلب بدون اشاره به آنها تکمیل نمی شود. اما چیزی که امروز رییس جمهور ایران در جمع نمایندگان رسانه های فرانسه در مورد مهاجرین گفتند خلاف واقع بود.
امیدواریم آرزوهایمان برای کاهش تنش ها در منطقه و وعده ایران برای همکاری با جامعه بین الملل وعده ای راستین باشد.

توسط | ۱۳۹۵-۱-۹ ۲۳:۱۹:۳۱ +۰۰:۰۰ بهمن ۸ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید