قطعنامه محکویت اسراییل در اشغال زمینهای فلسطینان و ارتباط آن با صلح در منطقه

خانه/مقالات/قطعنامه محکویت اسراییل در اشغال زمینهای فلسطینان و ارتباط آن با صلح در منطقه

قطعنامه محکویت اسراییل در اشغال زمینهای فلسطینان و ارتباط آن با صلح در منطقه

در ۲۳ دسامبر مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای به قطعنامه ای داد که از اسراییل می خواست تا به ساخت و ساز در مناطق اشغالی فلسطینی خاتمه دهد. ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت داده و آمریکا با دادن رای ممتنع مانع از تصویب آن نشد. تشویق و تمجید پس از تصویب آن اتاق مجمع عمومی سازمان ملل را انباشت.
این قطعنامه می گفت که خانه سازی در مناطق اشغالی فلسطینیان که از سال ۱۹۶۷ انجام گرفته که شامل شرق اورشلیم نیز می شود غیرقانونی است و از اسراییل می خواهد که آن را متوقف کرده و تمامی فعالیت های شهرک سازی را برای ادامه گفتگوهای صلح برای تشکیل کشور فلسطین در جوار اسراییل خاتمه دهد.
این قطعنامه ۵۰ سال دیر به تصویب رسیده است و در خاتمه دوران ۸ ساله ریاست جمهوری باراک اوباما اما مهم است چرا که این پیام را به اسراییل رساند که جهان در مخالفت با ادامه اشغال اراضی فلسطینی متحد است.
فکر آنکه دو کشور اسراییل و فلسطین در کنار یکدیگر شکل گیرند زمانی قابل دست یافتن است که زمین های اشغال شده فلسطینی ها به آنها بازگردانده شود بدون آنکه در نظر بگیریم که نخست وزیر فعلی اسراییل چه احساس و نظری دراینباره دارد.
ترور و تروریسیم با تمامی ابعاد معنایی آن به طور سنگینی امروز بیشتر کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است و آنچه که امروز شاهد آن هستیم از پایمال شدن حق مردم فلسطین نشات گرفته است.
هنگامی که خانه های مردم به زور از آنها گرفته و زمینهایشان اشغال شده باشد و نسل در نسل در اردوگاههای پناهندگان به دنیا آمده و بدون هویت و آینده ، چه چیز دیگری به غیر از خشونت و ترور می توان توقع داشت؟
افراط زده و مورد سواستفاده کشورهای فرصت طلب، مردم فلطسین توسط کسانی که برای رسیدن به مقاصد و اهداف خود آنها را مقابل اسراییل قرار داده اند. حماس نمونه ای از آن است که به دنیا آمد تا با اسراییل مقابله کند اما مورد سواستفاده کشورهای دیگر قرار گرفت.
بسیاری از مردم اسراییل و همچنین فلسطینی ها زندگی خود را در این رویارویی ناعادلانه از دست داده اند. چند سال بیشتر مردم اسراییل می توانند در خطر مستقیم حملات تروریستی زندگی کنند؟ نشسته در اتوبوس و یا در مراکز خرید و در خیابان، هر لحظه نگران یک حمله انتخاری هستند و یا موشکی که به مدارس برخورد می کند و یا افرادی که با چاقو به آنها حمله ور می شوند.
ما به عنوان انسان این حملات را مورد تایید قرار نمی دهیم اما نمی توانم به آن خاتمه دهیم زمانی که یک ملت با احساس تحقیر و نداشتن حداقل امکانات در جایی زندگی می کنند که خانه اشان بوده.

این تنفر و خشونت باعث شده که جهان در رنج و عذاب باشد. اقدام به بازگرداندن زمینهای اشغالی فلسطینیان، باعث الهام گرفتن گروههای جهادی بسیاری شده است که عملکردشان الزاما حمایت از مردم فلطسین نبوده است و تنها به خشونت های دامن زده اند.
سفیر اسراییل در سازمان ملل متحد گفت، “این رای بر علیه مردم اسراییل بوده است، با این کار از گروههای تروریستی حمایت کرده اید. “
اما در حقیقت حل و فصل مشکل مردم فلسطین با اسراییل و ایجاد دو کشور مستقل در کنار یکدیگر، ضرورت وجود گروههایی مانند حماس و حزب الله را از بین خواهد برد و دلیلی برای هیچ کشوری جهت حمایت از این گروهها در تامین منافع مردم فلسطین وجود نخواهد داشت.
به وجود آمدن دو کشور اسراییل و فلسطین در کنار یکدیگر بیشتر به یک رویا شباهت دارد، اما رویایی که تاریخ نشان داده فلسطینیان هرگز از آن دست برنداشته اند و صلح در خاورمیانه ارتباط نزدیک و غیر قابل کتمانی با این درگیری و اختلاف قدیمی دارد.

راه طولانی برای رسیدن به یک صلح دایمی بین اسراییل و فلطسینی ها در پیش است اما قطعنامه اخیر سازمان ملل متحد شروع خوبی است تا به اسراییل نشان دهد که جهان از ادامه اشغال آنها ناراحت و این احتیاج به توقف شهرک سازیها در مناطق اشغالی را یک ضرورت می داند. و واکنش آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به این ارتباطی ندارد که چه کسی رییس جمهور آمریکا است و چه ارتباطی با اسراییل دارد، خواست مردم جهان امروز به یکدیگر نزدیک شده است.
آمریکا این ضرورت را دیده است که عملکرد اسراییل را محکوم کند همانطور که جهان ادامه اشغالگری را محکوم می داند. پرفسور ادوارد سعید، شرق شناس برجسته دانشگاه کلمبیا به درستی گفته بود که نبود ارتباط و گفتگو بین آمریکا و کشورهای عرب، و فلسطینیان و کشورهای عرب همسایه اشان باید مورد تمرکز قرار بگیرد. با استناد به “عدم ابتکار عمل” آن را بزرگترین دشمن حاصل نشدن حقوق فلسطینیان می دانست.
بیاید امید داشته باشیم که این ارتباط و گفتگو با تصویب قطعنامه ۲۳۳۴ سازمان ملل به وجود آمده و به عنوان نقطه عطفی می تواند خواستهای جهان را مورد توجه قرار دهد و سازمان ملل ابتکار عمل را در مواجه به تروریسم و بهبود شرایط امنیتی جهان به دست گیرد.

این مقاله من در سایت سی ان ان CNNمورخ ۲۷ دسامبر به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۳:۵۶:۴۹ +۰۰:۰۰ دی ۱۴ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید