لبنانی ها می گویند:ایران و سعودی “بخاطرمردم لبنان” گفتگو کنند

خانه/مقالات/لبنانی ها می گویند:ایران و سعودی “بخاطرمردم لبنان” گفتگو کنند

لبنانی ها می گویند:ایران و سعودی “بخاطرمردم لبنان” گفتگو کنند

روزگاری عروس خاورمیانه نامیده می شد، اما لبنان دیگر مقصدی محبوب برای گردشگران نیست. ترور نخست وزیر پیشین لبنان، رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ و جنگ لبنان و اسراییل در سال ۲۰۰۶ به صنعت گردشگری این کشور و به تبع اقتصاد آن آسیب فراوان رساند.
اما بیشتر از آن، جنگ سوریه که وارد پنجمین سال خود شده است صدها هزار آواره و مهاجر را از مرز مشترک روانه لبنان کرده است. هرچند که به راستی هیچکدام از این درگیری ها به لبنان آنقدر آسیب نرسانده که کشمکش بین ایران و عربستان سعودی بر سر قدرت گرفتن در منظقه، لبنان را به فلاکت نشانده.
سالها حمایت ایران و سرمایه گذاری در جنوب لبنان، منطقه ای شیعه نشین و قدرتمند کردن حزب الله گروهی نظامی و شیعی، باعث رشد تفرقه داخلی و مشکلات سیاسی در لبنان شده است،
درگیر بودن حزب الله در جنگ سوریه و در عراق به عنوان گروه نظامی که مستقل از ارتش لبنان رفتار میکند و همچنین استفاده از قدرت نظامی خود برای سرکوب مخالفان داخلی موجب افزایش ناخرسندی بسیاری از لبنانی ها شده است.
لبنان کشوری با داشتن مرزهای مشترک با اسراییل و سوریه، منطقه ای بسیار استراتژیک برای ایران قلمداد می شود که بدون اهمیت به عصبانیت و یا ناراحتی مردم لبنان از دخالت ایران در امور کشورشان، دشوار است باور کنیم تا زمانی که ایران امکانات مالی و هدف حمایت از حزب الله را داشته باشد، تغییری در سیاست خود دهد.
در حالی که برخی از مشاهده گران لبنانی می پرسند که آیا سپاه پاسداران ممکن است دست از حمایت حزب الله بردارد، به گمان بسیاری از سیاستمدران عرب که من با آنها گفتگو داشته ام، رفتار ایران در منطقه تغییر نخواهد کرد در آن جهتی که آنها بعد از انجان توافق هسته ای آرزو داشتند.
اما وقتی که ایرانی ها توانستند در سوریه و عراق دست قدرت بیشتری در میدان جنگ با شورشیان کسب کنند، به تنش های میان ایران و سعودی افزوده شد و سعودی سیاست خود در قبال لبنان را تغییر داد. سعودی میلیاردها دلار از کمکهای مالی خود به لبنان و بودجه خرید تسلیحات نظامی را قطع کرد.
لبنان، کشوری که هیچ درآمد ملی قابل توجهی ندارد و تنها منبع درآمد، یعنی گردشگردی دچار آسیب شده، وابسته به کمکهای بین المللی سازمان ملل متحد و و دیگر کشورهای عرب از جمله سعودی است.

در حالی که ایران کمکهای مالی خود را تنها متوجه جنوب این کشور کرده است، پول سعودی ها بیشتر به ارگانهای دولتی و مراکزی پرداخت می شد که عموم مردم لبنان از آن بهره می بردند.
سعودی ها فکر کرده بودند که با قطع کمکهای مالی خود می توانند مردم لبنان را مجبور به گرفتن جهت گیری مستقیم کنند. کشوری که بیش از دو سال است که رییس جمهور ندارد و در این بحران داخلی سیاسی حزب الله مقصر شناخته می شود که با داشتن اکثریت در پارلمان، تمامی کاندیدهای موجود را رد کرده است.

بعضی از مسیحیان لبنان باور دارند که حزب الله در پی تغییر قانون اساسی این کشور است. به طور سنتی و تاریخی مسیحی ها با داشتن اکثریت مقام ریاست جمهوری را دست می گیرند، چنانچه چنان تغییری در قانون اساسی این کشور اعمال شود و راه برای کاندید شدن همه مذاهب و اقوام ممکن باشد، حزب الله می تواند کاندید خود را مطرح و به قدرت برساند. انتخابات بعدی پارلمان لبنان تا سال ۲۰۱۷ به تاخیر افتاده است و به این وسیله شاید مقدمات تغییرات مورد نظر حزب الله نیز فراهم شود.
رستورانهای خالی از مشتری در بیروت سخن از سختی و دشواری های اقتصادی مردم این کشور می گوید. کافه های منطقه تاریخی و پایین بیروت که روزگاری نه چندان دور هنگام ظهر مملو از جمعیت روزنامه نگار و اهالی مطبوعات برای صرف ناهار بود اینک خالی است. بیشتر کافه های تعطیل است چرا که روزنامه نگاران پولی برای صرف غذا ندارند. کارمندان روزنامه النهار، بزرگترین روزنامه لبنان و یکی از معتبرترین روزنامه های عرب، یازده ماه است که حقوق نگرفته اند و همچنین کارمندات تلویزیون المستقبل که بیش از یکسال است که مزدی برای کار نگرفته اند.
نبود کمکهای سعودی دلیل پرداخت نشدن حقوق های معوقه است.
عربستان سعودی، لبنان را به خاطر اینکه حزب الله طرف ایران را در جنگ سوریه گرفته است، تنبیه کرده و همچنین از اتباع خود خواسته است که به لبنان سفر نکنند. این حرکت سعودی توسط سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس دنبال شد و آنها نیز از تبعه خود خواستند که به لبنان سفر نکنند.
یک مسیحی راننده تاکسی در بیروت به من گفت که دعا می کند که آمریکا میزبان گفتگویی بین ایران و عربستان سعودی باشد قبل از آنکه کشور وی تبدیل به جمهوری اسلامی لبنان شود.
“توافق هسته ای ایران برای حزب الله پول به همراه داشت.” این راننده گفت. “حالا وقت آن است که سعودی ها و ایران به خاطر لبنان گفتگو داشته باشند.”

این مقاله من در هفته نامه انگلیسی الاهرام ۲۵ آکوست به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۹-۱ ۲۳:۱۱:۴۷ +۰۰:۰۰ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید