لحن هایی که تغییر کرده… ایران و آمریکا

خانه/مقالات/لحن هایی که تغییر کرده… ایران و آمریکا

لحن هایی که تغییر کرده… ایران و آمریکا

آخرین دور مذاکرات ایران و آمریکا بسیار سازنده توصیف شد. به نظر می رسد که واشنگتن می خواهد تا برای رسیدن به توافق نهایی کمی شتاب بخرج دهد. مقاله منتشر شده من در روز پنجشنبه ۲۶ فوریه در هفته نامه الاهرام انگلیسی به همین موضوع پرداخته است.

آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران در بیستم فوریه و در شهر وین برگزار و در خاتمه شگفتی بسیاری برای مشاهده گران بر انگیخت. ایران و قدرتهای جهانی در گفتگوهای بسیار پیچیده موافقت کردند تا در یک زمان بندی مشخص به توافق نهایی در حدود ۴ ماه دیگر دست پیدا کنند. در حالی که بسیاری نگران بودند که دو طرف مهم در مذاکرات- یعنی ایران و آمریکا- شاید نتوانند بر روی موضوعات اصلی به توافق برسند، اما اینگونه شد که در نهایت هر دو طرف، گفتگوها را خوب و سازنده توصیف کردند.
” ما سه روز کاری بسیار پُربار داشتیم که در خلال این روزها تمامی مشکلات را تشخیص و راجع به آنها گفتگو کرده تا بتوانیم به توافق همه جانبه نهایی دست پیدا کنیم.” خانم کاترین اشتون گفت.
این فضای خوب و چشم انداز مثبت گفتگوها توسط وزیر خارجه ایران، آقای ظریف نیز به تهران منتقل شد. روز شنبه بعد از آنکه وارد تهران شد آقای ظریف گفت : “ما می توانیم با ۵+۱ درباره برنامه هسته ای ایران به توافق برسیم. ”
گفتگوهای اخیر که در وین انجام گرفت، درست یکروز پس از سخنرانی طوفانی رهبر ایران آیت الله خامنه ای برگزار شد. ایشان گفته بودند که به مذاکرات خوشبین نیستند اما مخالفتی نیز با آن ندارند. آقای خامنه ای به نظر از می رسید که از دولت آمریکا به خاطر پیش کشیدن موضوعات غیر هسته ای عصبانی بودند.
“آنها باید به موضوعات دیگری که به برنامه موشک های بالستیکشان مربوط می شود و در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به آنها اشاره شده، بپردازند.” سخنگوی کاخ سفید آقای جی کارنی گفته بود.
آمریکا و متحدین وی برنامه موشکی ایران را جزیی از خطر برنامه های هسته ای ایران می دانند و به همین دلیل موضوعی برای گفتگو در خلال مذاکرات هسته ای با ایران. اما ایران گفت که برنامه های موشکی این کشور جزیی از برنامه دفاعی این کشور است و نمی تواند جزو موارد مورد گفتکو درباره برنامه هسته ای باشد.
از آقای جان لیمبرت دیپلمات سابق آمریکا در ایران که اینک در انجمن ایرانیان- آمریکایی ها عضو فعالی در بهبود رابطه ایران و آمریکا می باشد پرسیدم که آیا ممکن است توافق نامه نهایی با ایران بدون پرداختن به شش قطعنامه سازمان ملل متحد بر علیه برنامه هسته ای این کشور، نهایی شود؟
” چیزی که من را متعجب کرده، تغییر فوق العاده لحن ها در این گفتگو ها است. تنها چند ماه پیش طرفها نشان می دادند که دقیقا خود را برای چه موقعیت و جایگاهی آماده کرده اند، که هر چه را که طرف مقابل می گوید رَد کنند، حالا حرفها بر سر این است که کی و کجا دوباره یکدیگر را ببینند. حالا هر دو طرف مواجه هاتی را که دارند حرفه ای و جدی توصیف می کنند.” لیمبرت می گوید.
خانم وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و نماینده این دولت در مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۵+۱، شنبه ۲۲ فوریه گفت که هدف رسیدن به توافق نهایی با ایران تا بیستم ماه ژوئیه است. خانم شرمن که با خبرنگاران در اورشلیم گفتگو می کرد به آنجا رفته بود تا درباره مذاکرات اخیر با ایران با اسراییلی ها صحبت کند. در لحنی که به نظر هشداری به اسراییل بود وی گفت که آمریکا امیدوار است که هیچکس در گفتگوها دخالتی نکند.
گفته خانم شرمن می تواند اینگونه دیده شود که رییس جمهور آمریکا آقای اوباما خود را موظف می داند که پرونده هسته ای ایران را هر چه زودتر ببندد قبل از آنکه محافظه کاران ایرانی بتوانند تاثیری بر روی گفتگوها بگذارند یا در داخل کشور تجدید سازماندهی منفی کنند.
در حالی که آمریکا برای انجام این معامله عجله دارد، به نظر می آید که در ایران تندر روها غافلگیر شده باشند. یکروز پیشتر از شروع مذاکرات آقای خامنه ای زمینه را برای خروج ایران از مذاکرات آماده کرده بود چنانچه که آمریکایی ها همچنان می خواستند به موضوعاتی بغیر از برنامه هسته ای بپردازند یا همچنان به تهدیدهای نظامی خود ادامه دهند. پیام به طور دقیق دریافت شد. خانم شرمن گفت: “بسیار منتقدانه است که مذاکره کنندگان ما و شرکای آنها فضای خود را داشته تا کارها را از طریق دیپلماسی جلو برند. گفتگوها با ایران بسیار دشوار است و ما نمی توانیم اجازه دهیم که سخت تر شود. ”

ایرانی های خوشنود شده از گفته و لحن آمریکا این جسارت را پیدا کردند که در روزنامه های اصلاح طلب عکس خانم شرمن را در صفحه اول چاپ کرده و ادعای پیروزی کنند. در تیترها آمده بود؛ “در قلب اسراییل حق ما برای غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شد.” اشاره ای به گفته خانم شرمن در اسراییل.
شرمن گفته بود که برنامه هسته ای ایران باید “محدود، با احتیاط و مقید به بازبینی باشد”. آیا این تغییر در لحن و گفتار مورد قدردانی قدرتهای سیاسی در ایران بخصوص آیت الله خامنه ای قرار گرفته است؟
” نمی دانم چنانچه مردم از این تغییر قدر دانی کرده باشند، اما به نظر من، بخصوص از دید آمریکایی، این یک تغییر تند در ۳۴ سال اخیر بدون آنکه با هم صحبتی داشته و حتی توهین و یا تهدید تبادل شده باشد به نظر می آید.” جان لیمبرت می گوید

توسط | ۱۳۹۴-۱۱-۶ ۲۲:۳۱:۲۲ +۰۰:۰۰ اسفند ۱۰ام, ۱۳۹۲|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید