لیبی آماده پذیرش هر گزینه ای است. جنگ داخلی تا حضور تروریستها

خانه/مقالات/لیبی آماده پذیرش هر گزینه ای است. جنگ داخلی تا حضور تروریستها

لیبی آماده پذیرش هر گزینه ای است. جنگ داخلی تا حضور تروریستها

سیف الاسلام قذافی ۴۴ ساله پسر دیکتاتور پیشین لیبی دهم ژوئن از اسارت گروههای شورشی در شهر زنتان که وی را سال ۲۰۱۱ به حبس محکوم کرده بودند آزاد شد.
ژنرال ابوبکر الصدیقی از زنتان گغت که آزادی سیف طبق قانون عفو که سال گذشته در پارلمان شرقی این کشور تصویب شد، انجام گرفته است. پارلمان منطقه شرقی لیبی در طبرق، جایی که زنتان در آن قرار دارد می گوید که سیف فردی آزاد است هر چند که در تریپولی دولتی که به پشتوانه سازمان ملل متحد بر سر کار آمده، همچنان سیف السلام را یک جنایتکار جنگی می داند و دادگاهی در این شهر وی را به صورت غیابی در سال ۲۰۱۵ به خاطر جنایاتی که در دوران انقلاب مرتکب شده به اعدام محکوم کرده است.
لیبی کشوری که اینک چند دولتی و نظامی است می تواند به زودی بهشتی امن برای تروریستهایی مانند داعش باشد؟

جنگ جدید با نیروهای داعش در سوریه و عراق توجه جامعه بین الملل را به لیبی فراموش شده جلب کرده است چرا که خبر از تشکیل هسته های تروریستی از آن می رسد. کشوری که به نظر می آید به زودی یا در ورطه جنگ داخلی خواهد افتاد و یا با جذب تروریستهای بین المللی آنهایی که در حال فرار از عراق و سوریه هستند، لیبی را به عنوان پناهگاه انتخاب خواهند کرد.
دولت ائتلافی لیبی با توافقی که مراکش در سال ۲۰۱۵ امضا شد به نظر مرده می آید. و این عدم کار آمدی بعد از ۵ سال چه معنایی می دهد بغیر از آنکه بگویم جنگ داخلی آغاز و لیبی به همان نطقه ای که در سال ۲۰۱۱ بود و شاید بدتر باز خواهد گشت.
مشکل اساسی که به اندازه کافی توسط جامعه بین الملل به آن پرداخته نشده و به نظر نمی آید که نه اتحادیه اروپا و یا آمریکا تصمیم به گرفتن اقدام قاطعی در اینباره داشته باشند.
چیزی که هم اینک در لیبی داریم، کشوری دو و یا سه حکومتی است. دولتی که در تریپولی اداره میشود و دولت توافق ملی نامیده میشود، دولت مجلس نمایندگان در طبرق و هچنین گروههایی که بقایای مجمع عمومی ملی سابق را نمایندگی می کنند و بعد از انتخابات سال ژوئیه سال ۲۰۱۲ تشکیل شده اند.
درک ما می گوید که حکومت مجلس نمایندگان به صورت فعالی کنترل بخش شرقی کشور را دست دارد و بر طبق توافقنامه سیاسی که امضا شده، مجلس نمایندگان مجوز بین المللی ندارد با اینکه بصورت بین المللی شناخته شده است. به این معنا که دولت وحدت ملی در تریپولی به سختی دور از نیروهای نظامی که در قلمرو آن هستند شناخته میشود.
این وضعیت هر روز به پیچیدگی اش افزوده میشود به این خاطر که بر اساس توافق سیاسی که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، دولت وحدت ملی در بیرون از مرزهای تریپولی تمی تواند با مارشال خلیفه هفتر که رهبری نیروهای نظامی بخش شرقی لیبی را در دست دارد گفتگو و یا دستور صادر کند.
بدین ترتیب هیچ چاره کار آمدی برای لیبی وحود دارد و به نظر می رسد که استقرار دولت مرکزی در آینده قابل پیش بینی نباشد.
کارهای بسیاری بایست توسط افراد محلی و منطقه در وهله نخست بایستی انجام گیرد تا موسسات بوجود بیاید تا بتواند به دولت منتخب وحدت ملی فرصت موفقیت را بدهد قبل از آنکه حضور داعش این شرایط را غیر ممکن و دشوار کند. کشوری که به اندازه کافی در دردسر افتاده و می رود تا توسط تروریستهای بین المللی نیز احاطه شود.
یک حضور قوی جامعه بین الملل، چه حضور آمریکایی ها باشد، ناتو و یا اتحادیه عرب، کسانی که در سال ۲۰۱۱ در لیبی مداخله داشته و فعال بودند نیاز است تا به سرعت بتوانند در این بحران فعال شوند. راه طولانی برای ایجاد ثبات در لیبی در پیش رو است اما هر چه زودتر جلوی فاجعه گرفته شود، ضایعه جهانی آن کمتر خواهد بود.

این نوشته تحلیلی من در سایت سی ان ان عربی به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۶-۵-۱۸ ۲۲:۵۸:۴۰ +۰۰:۰۰ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید