لیلا حاتمی و پیراهن ۱۸۰ ساله ای که دیده نشد

خانه/مقالات/لیلا حاتمی و پیراهن ۱۸۰ ساله ای که دیده نشد

لیلا حاتمی و پیراهن ۱۸۰ ساله ای که دیده نشد

هنگامی که موضوعات جالب و جذابی از حضور یک هنرمند ایرانی در مراکز فرهنگی و هنری جهانی وجود دارد، نمی دانم چرا حاشیه های بی محتوا و بی ارزش در صدر خبر قرار می گیرند.
یکبار دیگر هم درباره ذوق و سلیقه خبری رسانه های فارسی زبان نوشته بودم که متاسفانه داخل کشور و یا خارج کشور، دچار عوام زدگی شده و از کاهی کوهی می سازند و برای مردم دردسرهایی درست می کنند تا بولتن های خبری اشان را پُر کنند. اخباری که در دنیا نه دیده و نه شنیده می شود و یا حائز اهمیت است، در رسانه های فارسی زبان در بوق دمیده می شود چرا که سطح فکری و شعور صاحبان رسانه مبتذل و پایین است و با اخباری بی ارزش به شعور بینندگان، خوانندگان و شنوندگان فهیم نیز توهین می شود. صد افسوس که خبر زیبا و هنری مانند پیراهن بسیار زیبای خانم حاتمی در جشنواره فیلم کن فرانسه را نه دیدند و نه درباره آن گفتند. علی رغم محدودیت هایی که زنان هنرمند ایرانی برای نوع پوشش دارند خانم لیلا حاتمی سلیقه بی همتایی برای لباس زربفتی که در افتتاحیه کن به تَن داشتند به خرج داده بود. امروز خواندم که این لباس زیبا ۱۸۰ سال قدمت داشته و به عبارتی لباسی از موزه خانوادگی بوده که به امانت گرفته شده است. توضیح بیشتر را از روی وب سایت ملی برایتان کپی کرده ام که حق محقق و نویسنده نیز محفوظ بماند. آفرین بر خانم لیلا حاتمی بابت موفقیت بین المللی و آراستگی و پیراستگی که داشتند. نوشته ای از خبرنامه ملی ایرانیان:

شاه‌حسینی در شرح ماجرای انتخاب لباس خانم حاتمی گفت: وقتی خبر انتخاب «لیلا حاتمی» برای داوری جشنواره‌ی فیلم کن منتشر شد، او با من تماس گرفت تا درباره‌ی لباس هم‌فکری کنیم. ما ۱۴ روز بیشتر تا آغاز مراسم فرصت نداشتیم. خانم حاتمی گفت، پیشنهادهایی را از خارج ایران برای طراحی و تهیه‌ی لباس گرفته، اما تأکید و نظر اصلی‌اش، انتخاب لباسی متناسب با فرهنگ ایرانی و همراه با حجاب و پوشیده بود.
وی ادامه داد: خانم حاتمی نظر داشت که قطعه‌ای از لباس‌های کلکسیون قدیمی پدرشان را در این مراسم استفاده کند؛ اما به‌دلیل محدودیت‌ زمانی، امکان آماده کردن چنین لباسی وجود نداشت. بعد من این ایده را دادم که در داشته‌های خانوادگی‌مان، لباسی را با این ویژگی‌ها جست‌وجو کنیم، سپس این لباس را که قدمتی حدود ۱۸۰ سال دارد و روی آن با طلای خالص «نقده‌دوزی» شده است‌، پیشنهاد کردم. در واقع، این لباس از ابتدا برای مراسم جشن تهیه شده بود.
شاه‌حسینی درباره‌ی این لباس تاریخی‌، توضیح داد: این کت‌ودامن به خانواده‌ی سنتی ما تعلق دارد و تا به امروز فقط یک‌بار از آن استفاده شده و پس از آن در صندوقچه‌ی شخصی و خانوادگی‌مان نگهداری می‌شد، مادرم فقط به‌خاطر ارادتی که به «لیلا حاتمی» و خانواده‌ی او دارد، حاضر شد این لباس را در اختیار ما قرار دهد. خانم حاتمی برای این لباس ارزش زیادی قائل شد و بسیار خوشحال بود که در این مراسم بین‌المللی، سهمی در معرفی فرهنگ و یکی از هنرهای اصیل ایرانی دارد.
وی گفت: ما برای آماده کردن این لباس قدیمی، به هیچ‌وجه به ترکیب اصلی آن دست نزدیم، فقط کمی با ظرافت، لباس تنظیم و روی پوشش بیشتر آن کار شد. برای اجرای این تنظیم‌های ظریف، کار را به تنها خیاطی که در تهران می‌شناختم و فکر می‌کردم خیاطی را مانند نقاشی انجام می‌دهد، یعنی «فاطمه حاتمی سلطانی» سپردم.
او در عین حال تأکید کرد: ما تلاش کردیم به اصالت این لباس آن‌چنان که نظر و تأکید «لیلا حاتمی» نیز همین بود، دست نزنیم. در واقع، ما ایده را پیدا کردیم و ماجرا دقیقا شبیه به این بود که لباسی را برای این مراسم از موزه به امانت گرفته باشیم.
این طراح لباس سپس درباره‌ی هنر «نقده‌دوزی» که روی این لباس کار شده است، توضیح داد: نقده‌دوزی از عوامل تزیین پارچه در ایران بوده که از دوره‌ی هخامنشیان رواج داشته و طرح‌هایی مانند گلدان وحشی‌، سروی‌، درختی، گل و مرغ‌، بته‌جقه، ‌اسلیمی و ستاره‌های پنج‌، شش،‌ هشت و دوازده پَر با نخ طلا روی پارچه‌های ابرشیمی‌، کتان‌، چلوار وحشی‌، پشمی‌، مخمل و ماهوت کار می‌شد. این رودوزی در دوره‌ی اشکانیان و ساسانیان همراه با گلابتون و ده‌یک‌دوزی (که هنری در حال منسوخ شدن است) رواج داشت. «شاردن» و «مارکوپولو» نیز در سفرنامه‌های خود از رواج کامل این سه هنر در دوران صفوی یاد کرد‌ه‌اند. نقده‌دوزی همین حالا هم به‌عنوان بخشی از تزیینات، روی پرده‌ی خانه‌ی خدا استفاده می‌شود و هنوز هم در بخش‌هایی از ایران مانند اصفهان،‌ یزد‌، کاشان، کرمان‌، تهران‌، قزوین‌، بندرعباس‌، کردستان و خوزستان تا حدی رواج دارد.

توسط | ۱۳۹۴-۷-۸ ۱۷:۱۰:۳۷ +۰۰:۰۰ خرداد ۶ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید